IEA

Western Show Calendar

April 28
Date Host Location Contact Competition Type
April 28, 2024 Pond Hill Equestrian Team Pond Hill Stables 1373 Route 4 A East Castleton, VT 05735 Debbie O'Rourke
1373 Rte 4A East
Castleton, Vt
802-468-5166
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
May 18
Date Host Location Contact Competition Type
May 18, 2024 Region 1 Finals Mount Holyoke College Equestrian Center South Hadley, Ma 153 Hollis Street
Pepperell , Ma
978-835-0465
Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
May 18, 2024 Region 8 Finals Bein Performance Horses 6807 E Peak View Rd Scottsdale, AZ Jessica Bein
6807 E Peak View Rd
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
May 18, 2024 Region 5N Finals


-Note Date Change-
Warnimont Performance Horses 15889 Co Rd 12 Rawson, OH 45881 Katie Morehead
1700 Cherry Lane
Findlay, OH
419-306-8797
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
May 19
Date Host Location Contact Competition Type
May 19, 2024 Region 8 Finals Bein Performance Horses 6807 E Peak View Rd Scottsdale, AZ Jessica Bein
6807 E Peak View Rd
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
May 19, 2024 Region 5N Finals


-Note Date Change-
Warnimont Performance Horses 15889 Co Rd 12 Rawson, OH 45881 Katie Morehead
1700 Cherry Lane
Findlay, OH
419-306-8797
Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
August 5
Date Host Location Contact Competition Type
August 5, 2023 Marciak
Co-Host: KDH Equestrian

-Offering Adult Classes-
Caustelot Farms 39 Oblock Lane McDonald, PA Kathy Marciak
27 meadowcrest Dr
Cecil, pa
724-554-5504
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
August 6
Date Host Location Contact Competition Type
August 6, 2023 Circle J Stables
Co-Host: KDH Equestrian
Circle J Stables 47 Jed Lane Burgettstown, PA 15021 Celene Skoff
47 Jed Lane
Burgettstown, Pennsylvania
610-755-5636
Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 23
Date Host Location Contact Competition Type
September 23, 2023 IEA @ Arizona Fall Championship
Sponsored by the Arizona Quarter Horse Association and the IEA

**CLOSING DATE EXTENDED TO 9/20/23**
Westworld of Scottsdale 16601 N Pima Rd Scottsdale, AZ 85260 Tammy Braham
(724)967-5501
Zone 1
Upper & Middle School

Prize List
September 23, 2023 AM HillTop Riders
Co-Host: Lucky Hand Riders

-This is an A/B show-
Morrisville College 80 Eaton St Morrisville, NY 13408 Katie Komuda
109 Camillus DR
Camillus, NY
315-256-7034
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 23, 2023 AM Last Lap Ranch
Co-Host: KTR Farms

-This is an AM/PM show-
Last Lap Ranch 738 Hopewell Road Maryville, TN Delaney Rostad
3412 Turkey Pen Branch Road
Maryville, TN
865-228-0124
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23, 2023 PM Last Lap Ranch
Co-Host: KTR Farms

-This is an AM/PM show-
Last Lap Ranch 738 Hopewell Road Maryville, TN Delaney Rostad
3412 Turkey Pen Branch Road
Maryville, TN
865-228-0124
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23, 2023 PM HillTop Riders
Co-Host: Lucky Hand Riders

-This is an A/B show-
Morrisville College 80 Eaton St Morrisville, NY 13408 Katie Komuda
109 Camillus DR
Camillus, NY
315-256-7034
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 24
Date Host Location Contact Competition Type
September 24, 2023 IEA @ Arizona Fall Championship
Sponsored by the Arizona Quarter Horse Association and the IEA

**CLOSING DATE EXTENDED TO 9/20/23**
Westworld of Scottsdale 16601 N Pima Rd Scottsdale, AZ 85260 Tammy Braham
724-967-5501
Zone 1
Upper & Middle School

Prize List
October 7
Date Host Location Contact Competition Type
October 7, 2023 Crimson Acres

*Entries Extended to 10/4*

-Note Location Change!-
It's a Pleasure Training LLC 170 Wheeler Ave, Orange, MA 01364 Sandra Whitmore
16 Daniel Shays Highway
Orange, MA
978-575-0341
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 14
Date Host Location Contact Competition Type
October 14, 2023 AM Flamekissed Equestrian Team
Co-Host: Forsyth Central

-This is an AM/PM show-
Bulloch County Agricultural Complex 44 Arena Blvd. Statesboro, GA 30458 (912) 687-3988 Amanda Pope
2120 Aaron Station Rd
Portal , AL
912-687-3988
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 14, 2023 PM Flamekissed Equestrian Team
Co-Host: Forsyth Central

-This is an AM/PM show-
Bulloch County Agricultural Complex 44 Arena Blvd. Statesboro, GA 30458 (912) 687-3988 Amanda Pope
2120 Aaron Station Rd
Portal , AL
912-687-3988
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 21
Date Host Location Contact Competition Type
October 21, 2023 PM Central Iowa Equestrians


-This is an AM/PM show-
Middle River Ranch 2976 214th Trail Winterset, IA Janelle Ward Schaefer
7580 G76 Hwy
New Virginia, IA
515-306-0287
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 21, 2023 Aspire Equestrian Team


-Adult Classes Offered-
Out of the Way Farms 6685 CO-83 Franktown, CO Bridget Rohde
6082 E Mineral Dr
Centennial, CO
303-358-6052
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21, 2023 AM Central Iowa Equestrians


-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Middle River Ranch 2976 214th Trail Winterset, IA Janelle Ward Schaefer
7580 G76 Hwy
New Virginia, Iowa
515-306-0287
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 22
Date Host Location Contact Competition Type
October 22, 2023 Aspire Equestrian Team


-Adult Classes Offered-
Out of the Way Farms 6685 CO-83 Franktown, CO Bridget Rohde
6082 E Mineral Dr
Centennial, CO
303-358-6052
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 22, 2023 Central Iowa Equestrians


-Adult Classes Offered-
Middle River Ranch 2976 214th Trail Winterset, IA Janelle Ward Schaefer
7580 G76 Hwy
New Virginia, Iowa
515-306-0287
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 29
Date Host Location Contact Competition Type
October 29, 2023 Pond Hill IEA Equestrian Team
Pond Hill Stables, 1373 Route 4 A East Castleton, VT 05735 Debbie O'Rourke
1373 Route 4 East
Castleton, VT
802-468-5166
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 4
Date Host Location Contact Competition Type
November 4, 2023 AM dmb Performance Horses
Co-Host: Tornado Pine Ranch
Co-Host: Sherman Show Stable Equestrian Team
Co-Host: Nothin But Chrome

-This is an AM/PM show-
Miami University 4950 Oxford-Trenton Rd Oxford, OH 45056 Dustin Boehmer
714 Hogsback Rd
Mason, MI
269-420-1242
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 4, 2023 PM dmb Performance Horses
Co-Host: Tornado Pine Ranch
Co-Host: Sherman Show Stable Equestrian Team
Co-Host: Nothin But Chrome

-This is an AM/PM show-
Miami University 4950 Oxford-Trenton Rd Oxford, OH 45056 Dustin Boehmer
714 Hogsback Rd
Mason, MI
269-420-1242
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 5
Date Host Location Contact Competition Type
November 5, 2023 AM Wilmington College Jr Quakers
Co-Host: Red Horse Training

-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Wilmington College Equestrian Center 1535 Fife Ave Wilmington, Ohio 45177 Stephanie McConnell
5185 Depot Rd
New Trenton, IN
513-623-9292
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 5, 2023 PM Wilmington College Jr Quakers
Co-Host: Red Horse Training

-This an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Wilmington College Equestrian Center 1535 Fife Ave Wilmington, Ohio 45177 Stephanie McConnell
5185 Depot Rd
New Trenton, IN
513-623-9292
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11
Date Host Location Contact Competition Type
November 11, 2023 AM King Show Horses Equestrian Team
Co-Host: Flamekissed Equestrian
Co-Host: 4L Farm Equestrian Team

*This is an AM/PM show*
Georgia International Horse Park 1996 Centennial Olympic Parkway Conyers, GA Jennifer King
8401 Norris Lake Way
Snellville, GA
770-403-1815
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 PM King Show Horses Equestrian Team
Co-Host: Flamekissed Equestrian
Co-Host: 4L Farm Equestrian Team

-This is an AM/PM show-
Georgia International Horse Park 1996 Centennial Olympic Parkway Conyers, GA Jennifer King
8401 Norris Lake Way
Snellville, GA
770-403-1815
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 AM North Country Horses


-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
North Country Horses 438 Clark Road Gansevoort, NY 12831 Amanda Vance
438 Clark Road
Gansevoort, NY
518-441-5959
Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 Diehl Me In


*This is a 2 day show*
-Adult Classes Offered-
North Country Horses Amanda Vance
438 Clark Road
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 AM Halvorson Ranch
Co-Host: Golden Touch Stables
Co-Host: Texas Riding Academy

-This is an AM/PM show-
North Central Texas College 685 County Rd 304 Gainesville, TX 76240 Rebecca Halvorson
3650 S Horseshoe Dr
Guthrie, OK
405-850-7981
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 PM Halvorson Ranch
Co-Host: Golden Touch Stables
Co-Host: Texas Riding Academy

-This is an AM/PM show-
North Central Texas College 685 County Rd 304 Gainesville, TX 76240 Rebecca Halvorson
3650 S Horseshoe Dr
Guthrie, OK
405-850-7981
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 AM Designed by Faith Equestrians
Co-Host: KM Equestrian
Co-Host: DFE

-This is an AM/PM show-
Albion College 11039 29 Mile Road Albion, MI 49224 Danielle McDermott
3016 W Small Rd
LaPorte, IN
219-575-8058
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 PM Designed by Faith Equestrians
Co-Host: KM Equestrian
Co-Host: DFE

-This is an AM/PM show-
Albion College 11039 29 Mile Road Albion, MI 49224 Danielle McDermott
3016 W Small Rd
LaPorte, IN
219-575-8058
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 12
Date Host Location Contact Competition Type
November 12, 2023 RGB Equestrian


-Adult Classes Offered-
North Country Horses 438 Clark Road Gansevoort, NY 12831 Amanda Vance
438 Clark Road
Gansevoort, NY
518-441-5959
Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 12, 2023 Halvorson Ranch
Co-Host: Golden Touch Stables
Co-Host: Texas Riding Academy
North Central Texas College 685 County Rd 304 Gainesville, TX 76240 Rebecca Halvorson
3650 S Horseshoe Dr
Guthrie, OK
405-850-7981
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 3
Date Host Location Contact Competition Type
December 3, 2023 AM Hold Your Horses
Co-Host: Red Horse Training

-Adult Classes Offered-
Hold Your Horses 14560 Walnut Creek Pike Ashville, OH 43103 Arianna Mathias
23935 Buena Vista Rd
Rockbridge, Ohio
740-974-0759
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 9
Date Host Location Contact Competition Type
December 9, 2023 Saddlebrook Equestrian
Co-Host: Red Wing Riders
Co-Host: Knelly Equestrian Team
At Saddlebrook 4870 Skippack Pike Schwenksville, PA 19473 Ashley Keenan
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 9, 2023 AM Big Red Elite Equestrian Team
Co-Host: CCC Jr Trojan


-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Merrick County Ag & Education Center 1784 Fairgrounds Rd. Central City, NE Kelsey Ebke
17000 SW 42nd St.
Martell, NE
308-627-3403
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 9, 2023 PM Big Red Elite Equestrian Team
Co-Host: CCC Jr Trojan

-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Merrick County Ag & Education Center 1784 Fairgrounds Rd. Central City, NE Kelsey Ebke
17000 SW 42nd St.
Martell, NE
308-627-3403
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 10
Date Host Location Contact Competition Type
December 10, 2023 Saddlebrook Equestrian
Co-Host: Red Wing Riders
Co-Host: Knelly Equestrian Team
Saddlebrook 4870 Skippack Pike Ashley Keenan
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 10, 2023 Big Red Elite Equestrian Team
Co-Host: CCC Jr. Trojans

-Adult Classes Offered-
Merrick County Ag & Education Center 1784 Fairgrounds Rd. Central City, NE Kelsey Ebke
17000 SW 42nd St.
Martell, NE
13086273403
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 16
Date Host Location Contact Competition Type
December 16, 2023 Arizona Reining Equestrian Team
Co-Host: Fitts Horsemanship Team
December 17, 2023 Bein Performance Horses 6807 E Peak View Rd Scottsdale, AZ Jessica Bein
6807 East Peak View Rd
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 16, 2023 AM Central Carolina


-This is an AM/PM show-
Southeastern Agricultural Event Center 1027 Hwy 74 East Lumberton, NC 28358 Kate Mcalinn
324 INDIAN CAMP RD
SMITHFEILD, NC
919-478-8076
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 16, 2023 PM Central Carolina


-This is an AM/PM show-
Southeastern Agricultural Event Center 1027 Hwy 74 East Lumberton, NC 28358 Kate Mcalinn
324 INDIAN CAMP RD
SMITHFEILD, NC
919-478-8076
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 17
Date Host Location Contact Competition Type
December 17, 2023 Arizona Reining Equestrian Team
Co-Host: Fitts Horsemanship Team
Bein Performance Horses 6807 East Peak View Rd Scottsdale, AZ Jessica Bein
6807 East Peak View Rd
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 23
Date Host Location Contact Competition Type
December 23, 2023 Western NY


-Adult Classes Offered-
North Country Horses 438 Clark Road Gansevoort, NY 12831 Amanda Vance
438 Clark Road
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 13
Date Host Location Contact Competition Type
January 13, 2024 AM KTR Farms
Co-Host: Central Carolina Equestrian

-This is an AM/PM show-
Murray County Saddle Club Georgia 52 Chatsworth, GA Keri Davidson
50 old HWy 41 NW
Adairsville, GA
404-392-1103
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13, 2024 PM KTR Farms
Co-Host: Central Carolina Equestrian

-This is an AM/PM show-
Murray County Saddle Club Georgia 52 Chatsworth, GA Keri Davidson
50 old HWy 41 NW
Adairsville, GA
404-392-1103
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13, 2024 AM KM Equestrian


-This is an AM/PM show-
The University of Findlay Western Farm 14700 US RT 68 Findlay, OH 1700 Cherry Lane
Findlay, Oh
419-306-8797
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 13, 2024 PM KM Equestrian


-This is an AM/PM show-
The University of Findlay Western Farm 14700 US RT 68 Findlay, OH 1700 Cherry Lane
Findlay, Oh
419-306-8797
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 20
Date Host Location Contact Competition Type
January 20, 2024 AM Lone Star Equestrians
Co-Host: Girl Scouts of San Jacinto


-This is an AM/PM show-
WTAMU Horse Center 2100 N 23rd St Canyon, Tx 78015 Kelly Haydon
P.O. Box 766
Marble falls, Texas
830-265-8048
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 20, 2024 PM Lone Star equestrians
Co-Host: Girl Scouts of San Jacinto

-This is an AM/PM show-
WTAMU Horse Center 2100 N 23rd St Canyon, Tx 79015 Kelly Haydon
P.O. Box 766
Marble falls, Texas
830-265-8048
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 20, 2024 Mile High Equestrians


-Adult Classes Offered-
The Ranch Event Complex 5280 Arena Circle Loveland, CO 80538 Ariel Hug
1470 larimer ridge parkway
Timnath, CO
15706651301
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 21
Date Host Location Contact Competition Type
January 21, 2024 Lone Star Equestrians
Co-Host: Girl Scouts of San Jacinto
WTAMU Horse Center 2100 N 23rd St Canyon, Tx 79015 Kelly Haydon
P.O. Box 766
Marble Falls , Tx
830-265-8048
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 21, 2024 Mile High Equestrians


-Adult Classes Offered-
The Ranch Event Complex 5280 Arena Circle Loveland, CO 80538 Ariel Hug
1470 larimer ridge parkway
Timnath, CO
15706651301
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 17
Date Host Location Contact Competition Type
February 17, 2024 AM PD Equestrian Team
Co-Host: Western NY

-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Drew Quarter Horses 216 Morral RD Wellsboro, Pa 16901 Patti Drew
150 Morral rd
Wellsboro, pa
570-439-1539
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 17, 2024 PD Equestrian Team
Co-Host: Western NY

-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Drew Quarter Horses 216 Morral RD Wellsboro, Pa 16901 Patti Drew
150 Morral rd
Wellsboro, pa
570-439-1539
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 17, 2024 Region 4 Finals Tennessee Miller Coliseum 304B West Thompson Lane Murfreesboro, TN 37129 Amanda Pope
2120 Aaron Station Road
Portal, ga
19126873988
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 17, 2024 AM Autumn Rose Equestrians
Co-Host: E-Wiley Equestrian Team

-This is an AM/PM show-

*Entries Are Closed*
Wild Oats Farm 4270 Bean Oller Rd Delaware, Ohio Abbie Noble
84 United Crossing
Columbus, Ohio
740-572-0558
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 17, 2024 PM Autumn Rose Equestrians
Co-Host: E-Wiley Equestrian Team

-This is an AM/PM show-

*Entries Are Closed*
Wild Oats Farm 4270 Bean Oller Rd Delaware, Ohio Abbie Noble
84 United Crossing
Columbus, Ohio
740-572-0558
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 18
Date Host Location Contact Competition Type
February 18, 2024 Region 4 Finals Tennessee Miller Coliseum 304B West Thompson Lane Murfreesboro, TN 37129 Amanda Pope
2120 Aaron Station Road
Portal, ga
19126873988
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 24
Date Host Location Contact Competition Type
February 24, 2024 Forest Edge Farm
Forest Edge Farm 55 Forest Edge Drive Little Egg Harbor, NJ Ursula Hodgson
414 North 3rd Street
Surf City, AL
609-290-0318
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 25
Date Host Location Contact Competition Type
February 25, 2024 Forest Edge Farm NJ
Forest Edge Farm 55 Forest Edge Drive Little Egg Harbor, NJ Ursula Hodgson
414 N 3rd St
Surf City, NJ
609-290-0318
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 9
Date Host Location Contact Competition Type
March 9, 2024 AM Wilmington College Jr Quakers


-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Wilmington College Equestrian Center 1535 Fife Ave Wilmington, Ohio 45177 Stephanie McConnell
5185 Depot Rd
New Trenton, IN
513-623-9292
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 9, 2024 PM Wilmington College Jr Quakers


-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Wilmington College Equestrian Center 1535 Fife Ave Wilmington, Ohio 45177 Stephanie McConnell
5185 Depot Rd
New Trenton, IN
513-623-9292
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 9, 2024 Saddlebrook
Co-Host: Holy Spirit Stables
Saddlebrook 4870 Skippack Pike Schwenksville, PA 19473 Ashley Keenan
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 10
Date Host Location Contact Competition Type
March 10, 2024 Saddlebrook
Co-Host: Holy Spirit Stables
Saddlebrook 4870 Skippack Pike Schwenksville, PA 19473 Ashley Keenan
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 16
Date Host Location Contact Competition Type
March 16, 2024 PM PD Equestrian Team


-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Drew Quarter Horses 216 Morral Rd Wellsboro, Pa Patti Sue Drew
150 Morral rd
Wellsboro, PA
570-439-1539
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 16, 2024 AM PD Equestrian Team


-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Drew Quarter Horses 216 Morral Rd Wellsboro, Pa Patti Sue Drew
150 Morral rd
Wellsboro, PA
570-439-1539
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 17
Date Host Location Contact Competition Type
March 17, 2024 Pond Hill Equestrian Team Pond Hill Stables 1373 Route 4 A East Castleton, VT 05735 Debbie O'Rourke
1373 Rte 4A east
Castleton, VT
802-468-5166
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 6
Date Host Location Contact Competition Type
April 6, 2024 Crimson Acres


*Please note location change.*
It's a Pleasure Training LLC 170 Wheeler Ave, Orange, MA 01364 Sandra Whitmore
16 Daniel Shays Highway
Orange, MA
978-575-0341
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 6, 2024 AM Arizona Reining Equestrian Team
Co-Host: Cactus Rose Ranch

-This is an AM/PM show-
Bein Performance Horses 6807 E Peak View Rd Scottsdale, AZ Jessica Bein
6807 E Peak View Rd
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 6, 2024 PM Arizona Reining Equestrian Team
Co-Host: Cactus Rose Ranch

-This is an AM/PM show-
Bein Performance Horses 6807 E Peak View Rd Scottsdale, AZ Jessica Bein
6807 E Peak View Rd
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 6, 2024 Rocky Mountain Wranglers


-Adult Classes Offered-
Above All Farm 1800 N County Road 23 Berthoud, CO Kaitlynn Hanes
1800 N County Road 23
Berthoud, Co
970-744-9516
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 6, 2024 Region 2 Finals Morrisville State College 4550 Swamp Road Morrisville, NY 13408 Amanda Vance
438 Clark Road
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 6, 2024 Grier School
Co-Host: Lower Hopewell Farm
Grier School Stables 2522 Grier School Rd. Birmingham, PA 16686 Chrystal Wood
8656 Opossum Lane
Huntingdon, PA
484-947-3240
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 6, 2024 Region 6 Finals Middle River Ranch 2976 214th Trail Winterset, Ia Janelle Schaefer
7580 G 76 Hwy
New Virginia , AL
515-306-0287
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 7
Date Host Location Contact Competition Type
April 7, 2024 Nashoba Valley Slidersba
Co-Host: Upper Valley Equestrians

-Adult Classes Offered-
Willow Brook Farm 462 Willow Brook Road Plainfield, NH 03782 Suzanne Ferris
153 Hollis street
Pepperell, Ma
978-835-0465
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
April 7, 2024 Rocky Mountain Wranglers


-Adult Classes Offered-
Above All Farm 1800 N County Road 23 Berthoud, CO Kaitlynn Hanes
1800 N County Road 23
Berthoud, CO
970-744-9516
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
April 7, 2024 Grier School
Co-Host: Lower Hopewell Farm
Grier School Stables 2522 Grier School Rd. Birmingham, PA 16686 Chrystal Wood
8656 Opossum Lane
Huntingdon, PA
484-947-3240
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 13
Date Host Location Contact Competition Type
April 13, 2024 AM Designed By Faith Equestrians
Co-Host: DFE

-This is an AM/PM show-
Sycamore Stables 1753 S 100 W LaPorte, IN Danielle McDermott
3016 W Small Road
LaPorte, IN
219-575-8058
Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 13, 2024 PM Designed By Faith Equestrians
Co-Host: DFE

-This is an AM/PM show-
Sycamore Stables 1753 S 100 W LaPorte, IN Danielle McDermott
3016 W Small Road
LaPorte, IN
219-575-8058
Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 14
Date Host Location Contact Competition Type
April 14, 2024 Region 5S Finals Equine Affair Ohio Expo Center 717 E 17th Ave Columbus, OH 43211 Arianna Mathias
23935 Buena Vista Rd
Rockbridge, OH
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 20
Date Host Location Contact Competition Type
April 20, 2024 Region 11 Finals Willowbrook 549 Willowbrook Road Northampton, PA 18067 Ashley Keenan
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 20, 2024 Region 7 Finals


-Note Date Change!-
WTAMU horse center 2100 N 23rd St Canyon, Texas 78015 Shannon Templin
3002 Lakota Ln
San Angelo, AL
325-234-3040
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 21
Date Host Location Contact Competition Type
April 21, 2024 Region 11 Finals Willowbrook 549 Willowbrook Road Northampton, PA 18067 Ashley Keenan
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List