IEA

Hunt Seat Zone 1 - Show Calendar

August 26
Date Host Location Contact Competition Type
August 26, 2023 East Point
Co-Host: Cranberry Acres

***THIS SHOW HAS BEEN CANCELLED***
Grazing Fields Farm Ashley Edwards
307 Walnut Plain rd
Rochester, Massachusetts
307-761-3332
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School
August 26, 2023 Muddy Brook Farm
Co-Host: JW Equestrian
**ADULT CLASSES OFFERED**
Muddy Brook Farm 646 West Street Amherst, Ma 01002 Jennifer Wilda
59 Ferry Hill Rd
Granby, Ma
413-275-9823
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 10
Date Host Location Contact Competition Type
September 10, 2023 Grazing Fields Farm
Co-Host: Cranberry Acres

**Closing Date Extended to 9/2/23**
Grazing Fields Farm 201 Bournedale Rd Buzzards Bay, MA 02532 Ashley Edwards
307 walnut plain rd
rochester, ma
307761332
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 10, 2023 End of Hunt
Co-Host: Bellwether Stables
End of Hunt Equestrian Center 1360 Hill Street, Suffield, CT 06078 Trudy Wissel
1360 Hill Street
Suffield, 06078
860-874-8077
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 10, 2023 Southeastern Connecticut
Co-Host: Larimar Show Stables
Co-Host: Five Star Equestrian
Mystic Valley Hunt Club, Inc. 645 Long Cove road Gales Ferry, CT 06335 Sally Hinkle Russell
681 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 16
Date Host Location Contact Competition Type
September 16, 2023 JW Equestrian
Co-Host: Muddy Brook Farm
**Offering Adult Classes**
Muddy Brook Farm 646 West Street Amherst, Ma 01002 Jennifer Wilda
59 Ferry Hill Rd
Granby, MA
413-275-9823
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 17
Date Host Location Contact Competition Type
September 17, 2023 TerryAllen Farms
Co-Host- Quinlan Equestrian
TerryAllen Farms 188 Allen Street Terryville, CT 06786 Samantha Borkoski
188 Allen St
Terryville, CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 17, 2023 Seapowet Stables
Co-Host: Newport Equestrian
Seapowet Stables 1029 East Road Tiverton RI Kim Herfert
42 Poplar Dr
Tiverton, RI
508-509-3948
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 17, 2023 Eastern Connecticut
Magnolia Run Equestrian Center 34 Cemetery Rd. Willington, CT Kathy Gorsky
211 Gehring Rd
Tolland, CT
860-543-0282
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23
Date Host Location Contact Competition Type
September 23, 2023 The Ethel Walker School

**Entries Closed 8/16/23**
**Show Filled To Capacity**
Ethel Walker School 230 Bushy Hill Road Simsbury, Ct Randi Booth
232 Westledge Road
West Simsbury, Ct
860-539-5621
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23, 2023 Mount Holyoke
Co-Host: Infinity
**Now Offering Adult Classes**
Mount Holyoke College Equestrian Center 56 Park Street South Hadley, MA 01075 Joy Collins
330 North Washington Street
Belchertown, MA
857-939-8411
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23, 2023 Hunter Ridge
Co-Host: Enshanting Allie
Co-Host: Dapper Dan
**Steward Change to Danielle Johnson**
Hunter Ridge 40 Collins Rd Ashaway, RI 02804 Samantha Craig
93 Prosser Trail
Charlestown, RI
401-359-5344
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 24
Date Host Location Contact Competition Type
September 24, 2023 Evenstride

*Entries extended to Zone 1 through Saturday, 9/16*
Evenstride, Ltd. 26 Orchard St Byfield, MA 01922 26 Orchard St
Byfield, MA
339-203-1487
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 24, 2023 Fox Crossing Equestrian
Co-Host: On Above Farm
Fox Crossing Equestrian 210 South Street Morris, CT 06763 Cindy Italiaander
210 South Street
Morris, CT
860-459-4523
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 24, 2023 Southeastern Connecticut
Co-Host: Larimar Show Stables
Co-Host: Five Star Equestrian

**Entries Extended to 9/20/23**
Mystic Valley Hunt Club, Inc. 645 Long Cove road Gales Ferry, CT 06335 Sally Hinkle Russell
681 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30
Date Host Location Contact Competition Type
September 30, 2023 Friendship Field/Furnace Brook
Co-Host: Oak Hill
Furnace Brook Farm 158 Appleton RD New Ipswich, NH 03071 Jenny (Jane) Williams
PO Box 170
New Ipswich, New Hampshire
603-731-4294
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 1
Date Host Location Contact Competition Type
October 1, 2023 Willow Brook LaSalle
Willow Brook Farm 1088 Great Rd Lincoln, RI Leha Guilmette
5C Quail Circle
Smithfield, RI
401-601-5032
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 1, 2023 Folly Farm
Co-Host: Pembroke Hill Equestrian

**No Longer Offering X Classes**
Folly Farm 75 Hartford Rd Simsbury, CT Brittney Watras
37 PLEASANT ST
EAST WINDSOR, CT
845-522-1665
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 1, 2023 Silvermine Farm
Co-Host: New Canaan Mounted Troop

*The optional walk/trot warm-up classes not offered at this show*
Silvermine Farm 80 Comstock Hill Ave Norwalk, CT Emery Smith
80 Comstock Hill Ave
Norwalk, CT
860-989-1151
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 1, 2023 Prospect Hill Farm / Bay View / Mt St Charles

**Updated Schedule 9/27/23**
**Extended Date**
Prospect Hill Farm 61 Reservoir Rd Lincoln, Rhode Island Alicia Cugini
61A Reservoir Rd
Lincoln, RI
401-265-5402
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7
Date Host Location Contact Competition Type
October 7, 2023 Clover hill equestrian
Co-Host: Red acre equestrian
**Closing Date Moved To 10/4/23**
**New Location**

Clover Hill Equestrian center 227 highland street Ali Calcagni
227 highland street
Berlin, Ma
978-760-2101
Zone 1 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 7, 2023 Wachusett Equestrian team

Co-Host: Gem Stone
Holiday Acres 133 Main St. Rutland MA, 01543 9 Old Millbury Rd.
Oxford , MA
508-887-1744
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7, 2023 Seapowet Stables
Co-Host: Newport Equestrian
Co-Host: Dapper Dan
Seapowet Stables 1029 East Road Tiverton RI Kim Herfert
42 Poplar Dr
Tiverton, RI
508-509-3948
Zone 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7, 2023 Hidden Brook Stables
Co-Host: Rivendell
Co-Host: Bit by Bit Stables
Hidden Brook Stables 447 Waterman Rd. Lebanon, CT. 06249 Holly Rebello
447 Waterman Rd
Lebanon, ct
18603778299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7, 2023 Autumn Sky Farm
Autumn Sky Farm 103 High Rd Newbury, MA Bethany Jones
103 High Rd
Newbury, MA
978-836-2765
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8
Date Host Location Contact Competition Type
October 8, 2023 Full Circle Farm
Full Circle Farm 719 Birch Mountain Rd Manchester, CT 06040 Jessica Tedford
26 WEST ST
COLUMBIA, CT
860-324-5308
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8, 2023 Willow Brook LaSalle
Willow Brook Farm 1088 Great Rd Lincoln, RI 02865 Leha Guilmette
5C Quail Circle
Smithfield, RI
401-601-5032
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8, 2023 Fox Ridge Farm
Co-Host: Quinlan

**New Secretary**
Fox Ridge Farm 39 Aunt Park Lane Newtown, CT 06470 Keeley Gambino
39 Aunt Park Lane
Newtown, CT
203-837-7398
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8, 2023 Senator Bell Farm
Co-Host: Upper Valley

*Adult Pilot Classes Offered*

Open to regions 1 and 2 only
156 Derry Road Chester, NH 03036 Jodi Gitschier
858 candia road
chester, NH
603-767-2797
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8, 2023 Maple Grove Farm
Co-Host: Herons Crest

**Entries Are Closed As Of 9/22/23**
Maple Grove Farm 181 Central Street Hudson, MA 01749 Brittany Sukis
181 central st
Hudson , Ma
978-314-1987
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 14
Date Host Location Contact Competition Type
October 14, 2023 Century Mill Equestrian Team

** New Manager**
185 Century Mill Rd, Bolton MA Liz Kleinfeld
191 S Bolton Rd
Bolton, MA
203-451-9607
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14, 2023 Oak Hill
Co-Host: Friendship Field/Furnace Brook
Co-Host: Seery Hill
Furnace Brook Farm 158 Appleton RD New Ipswich, NH 03071 Jenny (Jane) Williams
PO Box 170
New Ipswich, New Hampshire
603-731-4294
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 15
Date Host Location Contact Competition Type
October 15, 2023 Upper Creek Equestrian
Co-Host: Red Acre
Verrill Farm Wheeler Rd Concord, MA 01742 Jennifer Phelan
131 Wheeler Road
Concord, New Hampshire
603-686-4021
Zone 1 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 End of Hunt
Co-Host: Bellwether Stables
End of Hunt Equestrian Center, 1360 Hill Street, Suffield, CT 06078 Trudy Wissel
1360 Hill Street
Suffield, CT
860-874-8077
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 Willow Brook Farm

**Entries Are Now Closed**
Willow Brook Farm 1070 Washington St. Holliston , Mass. 01746 Nancy Dubin
1070 Washington St
Holliston, MASS
508-802-3649
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 Valkyrie Equestrian Team
Co-Host: Loomis Chaffee

**New Judge Denise Marks**
Valkyrie Equestrian Center 175 Barndoor Hills Rd Granby, CT 06035 Carolyn Mainardi
175 Barndoor Hills Rd
Granby, CT
860-305-6463
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 Fox Crossing Equestrian
Co-Host: One Above Farm
Fox Crossing Equestrian 210 South Street Morris, CT 06763 Cindy Italiaander
210 South Street
Morris, CT
860-459-4523
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 Prospect Hill Farm / Bay View / Mt St Charles

**Extended Closing Date To 10/7/23**

*New Schedule as of 9/27/23*

**At Capacity, Entries Closed 10/3**
Prospect Hill Farm 61 Reservoir Rd Lincoln, Rhode Island Alicia Cugini
61A Reservoir Rd
Lincoln, RI
401-265-5402
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 Senator Bell Farm
Co-Host: Upper Valley

*Adult Pilot Classes Offered*

Open to regions 1 and 2 only
156 Derry Road Chester, NH 03036 Jodi Gitschier
858 candia road
chester, nh
603-767-2797
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21
Date Host Location Contact Competition Type
October 21, 2023 Valley Crest
Co-Host: Dream Big
Valley Crest Stables 53 Valley Crest Rd Annandale, NJ Samantha Leson
60 Valley Crest Road,
Annandale, NJ
203-912-7410
Zone 11 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21, 2023 TerryAllen Farms
Co-Host: Cavalier
TerryAllen Farms, 188 Allen Street Terryville, CT 06786 Samantha Borkoski
188 Allen St
Terryville, CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 22
Date Host Location Contact Competition Type
October 22, 2023 Eastern Connecticut
Magnolia Run Equestrian Center 34 Cemetery Rd. Willington, CT Kathy Gorsky
211 Gehring Rd
Tolland, CT
860-543-0282
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28
Date Host Location Contact Competition Type
October 28, 2023 Windcrest Farm
Co-Host: Whispering Willow
Co-Host: Barre Equestrian
**New Judge Posted In Prize List**
**Entries Extended to 10/27/23**
Windcrest Farm 344 Gilead St. Hebron, CT Danielle Johnson
136 HOLLISTER ST
MANCHESTER, CT
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28, 2023 Century Mill Equestrian Team
Co-Host: Fairwell Farm

**New Manager**
Century Mill Stables 185 Century Mill Rd Bolton, MA 01740 Liz Kleinfeld
191 S Bolton Rd
Bolton, MA
203-451-9607
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28, 2023 Stoneleigh-Burnham School
Co-Host: Grindstone Mountain
Stoneleigh-Burnham School 574 Bernardston Rd. Greenfield, MA 01301 Mina Payne
C/O MINA PAYNE, 574 BERNARDSTON ROAD
greenfield, MA
413-218-1840
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28, 2023 August Farm

**Entries Closed As Of 10/10/23**
August Farm 179 Highland St Holliston, MA Dani White
144 Clinton street
Hopkinton, Massachusetts
508-641-2706
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 28, 2023 Avon Valley
Co-Host: Porter's

**Entries extended to 10/26/23**
Avon Valley Show Stables 595 Waterville Road Avon, CT. 06001 Sarah Brzozowy
595 Waterville Road
Avon, CT
860-677-5260
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 29
Date Host Location Contact Competition Type
October 29, 2023 Folly Farm
Co-Host: Pembroke Hill Equestrian

**No Longer Offering X Classes**
Folly Farm 75 Hartford Rd Simsbury, CT Brittney Watras
37 Pleasant St
East Windsor, CT
845-522-1665
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 29, 2023 Whishmaker stables
Co-Host: Turning point
Whishmaker Stables 464 Portland Ave Rollinsford, NH Jassa Williams
464 Portland ave
Rollinsford, New Hampshire
603-988-2301
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4
Date Host Location Contact Competition Type
November 4, 2023 The Ethel Walker School
**Show is at Capacity. Entries Closed 10/31/23**
Ethel Walker School, 230 Bushy Hill Rd Simsbury, CT 06070 Randi Booth
230 Bushy Hill Road
Simsbury, Ct
860-539-5621
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4, 2023 ABD Equestrian

**New EMT**
ABD Equestrian 39 miller st. Norfolk, MA Courtney Cyr
6 blaine st.
hudson, ma
774-487-7485
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 4, 2023 Hidden Brook Stables
Co-Host: Rivendell
Co-Host: Bit by Bit Stables
Hidden Brook Stables 447 Waterman Rd. Lebanon, CT. 06249 Holly Rebello
447 Waterman Rd
Lebanon, ct
18603778299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 5
Date Host Location Contact Competition Type
November 5, 2023 End of Hunt
Co-Host: Infinity Equestrian
End of Hunt Equestrian Center, 1360 Hill Street, Suffield, CT 06078 Trudy Wissel
1360 Hill Street
Suffield, CT
860-874-8077
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 5, 2023 Hillside Meadows
Hillside Meadows 111 George Hill Road Grafton, MA 01519 Jill Giovanella
44B Fisher Street
Medway, MA
774-573-2564
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 5, 2023 Maplewood Farm

**New Secretary**

**Show at Capacity as of 10/19 - Entries Closed**
Maplewood Farm 28 Ball Hill Road ~ Berlin, MA 01503 Tamara Johnston
28 Ball Hill RD
Berlin, MA
617-680-2329
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 5, 2023 Quiet Rein Farm
Quiet Rein Farm 8 Wells Rd. New Milford CT Catherine Ruh
8 wells rd
New Milford, CT
860-992-9514
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 5, 2023 York
Co-Host: Livery
Co-Host: LCS Equestrian Maine


Entries open to Region 1 and 2

*Entries Closed as of 10/23*
Graystone Stables, 85 Little River Rd Berwick ME 03901 Kate Mcdaniel
1014 Main St
Eliot, ME
207-332-3115
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 7
Date Host Location Contact Competition Type
November 7, 2023 TerryAllen Farms
Co-Host: Cavalier
TerryAllen Farms 188 Allen Street Terryville, CT 06786 Samantha Borkoski
188 Allen St
Terryville, CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11
Date Host Location Contact Competition Type
November 11, 2023 Windcrest Farm
Co-Host: Whispering Willow
Co-Host: Barre Equestrian
**New Judge Posted In Prize List**
**Entries Extended To 11/7/23**
Windcrest Farm 344 Gilead St. Hebron, CT Danielle Johnson
136 HOLLISTER ST
MANCHESTER, CT
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 Midcoast Maine Equestrian Team Stonewall Stables at West Neck Farm, 237 W. Neck Rd. Nobleboro, Me. 04555 Kristen Mugnai
548 W Alna Rd
Alna, ME
207-350-0161
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 River Wind Farm

**Entries Are Closed As Of 10/26/23**
River Wind Farm 233 Washington St. Pembroke, MA 02359 Lauren Ecock
42 Burnett St
Jamaica Plain, MA
516-455-0378
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 Stoneleigh-Burnham School
Co-Host: Grindstone Mountain
Stoneleigh-Burnham School 574 Bernardston Rd. Greenfield, MA 01301 Mina Payne
C/O MINA PAYNE, 574 BERNARDSTON ROAD
greenfield, MA
413-218-1840
Zone 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11, 2023 Wachusett
Co-Host: Gem Stone
Co-Host: Heron's Crest
Holiday Acres 133 Main St. Rutland MA, 01543 Geralyn Szczurko
9 Old Millbury Rd.
Oxford, MA
508-887-1744
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 12
Date Host Location Contact Competition Type
November 12, 2023 York
Co-Host: LCS Equestrian
Co-Host: Livery

*Entries Closed as of 10/23*

Entries open to Region 1 and 2
Graystone Stables, 85 Little River Rd Berwick ME 03901 1014 Main St
Eliot, ME
207-332-3116
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 12, 2023 Dana Hall School
Co-Host: Legacy Stable

**Secretary Change**
Dana Hall School Karen Stives Equestrian Center 160 Grove St, Rear Wellesley, MA Dani Corkill
160 Grove St Rear
Wellesley, Massachusetts
413-801-8101
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 12, 2023 Porter's
Co-Host: Avon Valley
**New Steward Listed In Prize List**
**Entries closed as Of 10/28/23**
Avon Valley Show Stables 595 Waterville Road Avon, CT. 06001 Sarah Brzozowy
595 Waterville Road
Avon, CT
860-677-5260
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 12, 2023 Fox Crossing Equestrian
Co-Host: One Above Farm
**Entries Closed As Of 11/3/23**
**Now Open to Zone 2 Region 5**
Fox Crossing Equestrian, 210 South St, Morris, CT 06763 Cindy Italiaander
210 south street
Morris, CT
860-459-4523
Zone 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18
Date Host Location Contact Competition Type
November 18, 2023 Seery Hill
Co-Host: Friendship Field/Furnace Brook
Co-Host: Oak Hill
Furnace Brook Farm 158 Appleton RD New Ipswich, NH 03071 Jenny (Jane) Williams
PO Box 170
New Ipswich, NH
603-731-4294
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 19
Date Host Location Contact Competition Type
November 19, 2023 Grazing fields
Co-Host: Legacy Stables LLC
Co-Host: Az-U-Mak-It
Grazing Fields 201 Bourne Sale Rd Buzzards Bay, MA Ashley Edwards
307 walnut plain rd
Rochester, MA
307-761-3332
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Hunter Ridge
Co-Host: Enshanting Allie
Co-Host: Windswept Farm
Hunter Ridge 40 Collins Rd Ashaway, RI 02804 Samantha Craig
93 Prosser Trail
Charlestown, RI
401-359-5344
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 TerryAllen Farms
Co-Host: New Canaan Mounted troop
TerryAllen Farms 188 Allen Street Terryville, CT 06786 Samantha Borkoski
188 Allen St
Terryville, CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Folly Farm

**No Longer Offering X Classes**
Folly Farm 75 Hartford Rd Simsbury, CT Brittney Watras
37 Pleasant St
East Windsor, CT
845-522-1665
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 25
Date Host Location Contact Competition Type
November 25, 2023 Whishmaker stables

Whishmaker Stables 464 Portland Ave Rollinsford, NH Jassa Williams
464 Portland ave
Rollinsford, NH
603-988-2301
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 26
Date Host Location Contact Competition Type
November 26, 2023 Twisdenwood ll
45 Mansion Drive, Rowley MA Jill Bowden
244 Andover St
Georgetown, Ma
978-314-8258
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 26, 2023 Sunflower Meadows Equestrian
Co-Host: Ocean Crest

**Entries Open To All Of Zone On 11/20/23 to 11/21/23 Or Until Filled To Capacity**
Sunflower Meadows Equestrian 86 Greenwood Ave Seekonk, MA Ashley Hebblethwaite-Carreiro
86 Greenwood Ave
Seekonk, MA
+1 (774) 218-9568
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 26, 2023 Diamond Pine Farm Horse Amour 804 Eaton Rd, East Castleton, VT STEPHANIE F WISSEL
46 WEST ST
FAIR HAVEN, VT
802-683-0565
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 2
Date Host Location Contact Competition Type
December 2, 2023 Spring Tide Farm
Spring Tide Farm 283 Main St, Boxford, MA 01921 Kathryn Borylo
283 Main Street
Boxford, AL
978-317-1826
Zone 1 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 2, 2023 Eastern Connecticut
Co-Host: Woodstock Acres

**Entries Closed As Of 11/15/23**
Magnolia Run Equestrian Center 34 Cemetery Rd. Willington, CT Kathy Gorsky
211 Gehring Rd
Tolland, CT
860-543-0282
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 3
Date Host Location Contact Competition Type
December 3, 2023 Grazing Fields Farm
Co-Host Silverstone
**No Longer Offering Championship Class**
**New Steward Listed In PrizeList**
Grazing Fields Farm 201 Bournedale Rd Buzzards Bay, MA 02532 Wendy Johnson
21 High Ridge Rd
Holden, MA
15084105001
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 3, 2023 Heaven's Gate farm

*Open to other Zones*
Heavens Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, Pa 18947 Beverly Flynn
5590 Bradshaw Rd, , false
Pipersville, PA
267-709-0234
Zone 11 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 3, 2023 York

*Open to regions 1 and 2*

**Updated Start Time: 8:15 AM**
Graystone Stables Kate Mcdaniel
1014 Main St
Eliot, ME
207-332-3115
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 3, 2023 Autumn Sky Farm Autumn Sky Farm 103 High Rd Newbury, MA Bethany Jones
12 Pingree farm rd
Georgetown, Ma
978-836-2765
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 3, 2023 Fox Crossing Equestrian

**New Judge Posted In Prize List**
Fox Crossing Equestrian 210 South Street Morris, CT 06763 Cindy Italiaa
210 South Street
Morris, CT
860-459-4523
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 3, 2023 Rising Star Equestrian Team

**Entries Closed**
Rising Star Equestrian Center 149 Summer Street Medway, MA Kathleen Haas Ogonowski
149 Summer St
Medway, Massachusetts
16176404685
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 9
Date Host Location Contact Competition Type
December 9, 2023 Whishmaker stables
Whishmaker Stables 464 Portland Ave Rollinsford, NH Jassa Williams
464 Portland ave
Rollinsford, NH
603-988-2301
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 9, 2023 Loomis Chaffee School
Co-Host: Valkyrie Equestrian Center

**Entries Are Now Closed**
Valkyrie Equestrian Center 175 Barndoor Hills Rd Granby, CT 06035 Carolyn Mainardi
175 Barndoor Hills Rd
Granby, CT
860-305-6434
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 9, 2023 Wachusett Holiday Acres 133 Main St. Rutland MA, 01543 9 Old Millbury Rd.
Oxford , MA
508-887-1744
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 10
Date Host Location Contact Competition Type
December 10, 2023 Southeastern Connecticut
Mystic Valley Hunt Club, Inc. 645 Long Cove road Gales Ferry, CT 06335 Sally Hinkle Russell
681 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 10, 2023 Senator Bell Farm
Co-Host: Stryker Stables

*Open to regions 1 and 2*

**Offering Adult Classes**

*Entries closed as of 11/14*
Jodi Gitschier
858 candia road
Chester, Nh
603-767-2797
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 10, 2023 TerryAllen Farms TerryAllen Farms 188 Allen Street Terryville, CT 06786 Samantha Borkoski
188 Allen St
Terryville, CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 10, 2023 Mount Holyoke
Co-Host: JW Equestrian

**Entries Closed As Of 11/20/23**
**Offering Adult Rider Classes**
Mount Holyoke College Equestrian Center 56 Park Street South Hadley, MA 01075 Joy Collins
MHC Eq.Ctr., 50 College Street
South Hadley, MA
857-939-8411
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 17
Date Host Location Contact Competition Type
December 17, 2023 Green Acres Equestrians
Co-Host: Windkist

**New Judge Richard Lockhardt USEF "R"**

**Adult Classes Offered**
Green Acres Stables 174 Drew Road Madbury, NH Dawn Dascomb
174 Drew Rd
Madbury, NH
603-978-4551
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 17, 2023 Hunter Ridge
Co-Host: Windswept
Co-Host: Ocean Crest

Hunter Ridge 40 Collins Rd Ashaway, RI 02804 Samantha Craig
93 Prosser Trail
Charlestown, RI
401-359-5344
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 6
Date Host Location Contact Competition Type
January 6, 2024 Zone 1 Region 9 finals

**Date Change Due To Weather**
Mystic Valley Hunt Club, Inc. 645 Long Cove road Gales Ferry, CT 06335 Sally Hinkle Russell
681 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 6, 2024 Heaven's Gate Farm
** New Date**
**New Judge Shawn Bigley 'r' **
**New Steward Briana Quinn**

*Open to other Zones*

*Show at Capacity as of 12/22*
Heavens Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, Pa 18947 Beverly Flynn
5590 Bradshaw Rd, , false
Pipersville, PA
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13
Date Host Location Contact Competition Type
January 13, 2024 Zone 1 Region 5 Finals Mystic Valley Hunt Club, Inc. 645 Long Cove road Gales Ferry, CT 06335 Samantha Craig
93 Prosser Trl
Charlestown, RI
401-359-5344
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 13, 2024 Zone1 Region3 Final

**Date Change From 1/7/24 to 1/13/24**
Cavallo Equestrian Center 84 Powers Road, Westford, MA 01886 Helen Varker
263 Riverbend Dr
Groton, MA
508-397-9580
Zone 1 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 14
Date Host Location Contact Competition Type
January 14, 2024 Zone 1 Region 7 Finals TerryAllen Farms 188 Allen Street Terryville, CT 06786 188 Allen St
Terryville, CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 14, 2024 Zone 1 Region 2 finals
Stonewall Stables 237 W Neck Rd, Nobleboro, ME 04555 389 Egypt Rd
Damariscotta , AL
207-624-2814
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 4
Date Host Location Contact Competition Type
February 4, 2024 Zone 1 Region 4
Co-Host: Region 4
Rising Star Equestrian Center 149 Summer Street Medway, MA 02053 9 Old Millbury Rd
Oxford , AL
508-887-1744
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 4, 2024 Zone 1 Region 1 Finals Greystone Stables 85 Little River Rd Berwick, ME 03901 Kate Mcdaniel
1014 Main St
Eliot, ME
207-332-3115
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 10
Date Host Location Contact Competition Type
February 10, 2024 Zone 1 Region 10

**New Closing Date 1/2/24**
**New Steward Deb Wesoja**
Stoneleigh Burham 574 Bernardston Rd Greenfield, Ma 01301 Jennifer Wilda
59 Ferry Hill Rd
Granby, AL
413-275-9823
Zone 1 Region 10 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 10, 2024 Zone 1 Region 6 Finals
Dana Hall School Karen Stives Equestrian Center 160 Grove St, Rear Wellesley, MA Wendy Johnson
21 HIGH RIDGE RD
HOLDEN, MA
508-410-5001
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 10, 2024 Zone 1 Region 8
**To Be Continued From 1/28/24 On 2/10/24**
Folly Farm 75 Hartford Rd Simsbury, CT Kathy Gorsky
211 Gehring Rd
Tolland, CT
860-543-0282
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 23
Date Host Location Contact Competition Type
March 23, 2024 Zone 1 Finals

*This is a two day show on March 23 and 24*

Please Send Entries To:
Shara Prieskorn
248 Lowell Street, Wakefield, MA 01880

PRIZE LIST - COPY LINK AND PASTE INTO YOUR INTERNET BROWSER:
https://drive.google.com/file/d/1jbyjw1uDOVS0QktCFfuRNOI7AZquvcey/view?usp=sharing
Eastern States Exposition 1305 Memorial Ave, West Springfield MA Kathryn Cholko
860-969-1409
Zone 1 Priority
Upper & Middle School
March 24
Date Host Location Contact Competition Type
March 24, 2024 Zone 1 Finals

*This is a two day show on March 23 and 24*

Please Send Entries To:
Shara Prieskorn
248 Lowell Street, Wakefield, MA 01880

PRIZE LIST - COPY LINK AND PASTE INTO YOUR INTERNET BROWSER:
https://drive.google.com/file/d/1jbyjw1uDOVS0QktCFfuRNOI7AZquvcey/view?usp=sharing
Eastern States Exposition 1305 Memorial Ave, West Springfield MA Kathryn Cholko
860-969-1409
Zone 1 Priority
Upper & Middle School