IEA

Western Region 8 - Show Calendar

December 11
Date Host Location Contact Competition Type
December 11, 2021 Arizona Reining Equestrian Team Bein Performance Horses 6807 East Peak View Dr Scottsdale, AZ 85266 Jessica Bein
6807 East Peak View Dr
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 11, 2021 AM Team Need A Hand
Co-Host: Bay View Equestrian
TN Miller Coliseum 304 N Thompson Lane Murfreesboro, TN Courtney Smith
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN
423-309-8386
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 11, 2021 Saddlebrook Equestrian Team
Co-Host: Red Wing Riders
Co-Host: Knelly Equestrian Team
Saddlebrook 4870 Skippack Pike Schwenksville, PA 19473 Ashley Wolf
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 11, 2021 PM Team Need A Hand
Co-Host: Bay View Equestrian
Co-Host: none
TN Miller Coliseum 304 N Thompson Lane Murfreesboro, TN Courtney Smith
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN
423-309-8386
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 12
Date Host Location Contact Competition Type
December 12, 2021 Arizona Reining Equestrian Team
Co-Host: Fitts Horsemanship Team
Bein Performance Horses 6807 East Peak View Dr Scottsdale, AZ Jessica Bein
6807 E Peak View
Scottsdale , AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 12, 2021 Saddlebrook Equestrian Team
Co-Host: Red Wing Riders
Co-Host: Knelly Equestrian Team
Saddlebrook 4870 Skippack Pike Schwenksville, PA 19473 Ashley Wolf
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11
Upper & Middle School

Prize List
January 8
Date Host Location Contact Competition Type
January 8, 2022 AM Brush Creek Team

*This is an A/B show*
2UW Brush Creek Ranch Clare Haag
2100 Arbor Ln
Wamego, KS
785-608-0753
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School
January 8, 2022 PM Brush Creek Ranch

*This is an A/B show8
2UW Brush Creek Ranch Clare Haag
2100 Arbor Ln
Wamego, KS
785-608-0753
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School
January 15
Date Host Location Contact Competition Type
January 15, 2022 KM Equestrian Black
Co-Host: KM Equestrian Purple
The University of Findlay Western Farm 14700 US-68 Findlay, OH Katie Morehead
1700 Cherry Lane
Findlay, Ohio
419-306-8797
Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 15, 2022 AM Central Carolina Equestrian-NC

*This is an AM/PM show*
Boys & Girls Equine Facility 215 Bill Thompson Lane Lake Waccamaw, NC 28450 Kate Mcalinn
324 INDIAN CAMP RD
SMITHFEILD, NC
919-478-8076
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 15, 2022 PM Central Carolina Equestrian-NC

*This is an AM/PM show.*
Boys & Girls Equine Facility 215 Bill Thompson Lane Lake Waccamaw, NC 28450 Kate Mcalinn
324 INDIAN CAMP RD
SMITHFEILD, NC
919-478-8076
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 15, 2022 Crimson Acres It's A Pleasure Training Sandra A Whitmore
16 Daniel Shays Highwa
Orange, MA
978-575-0341
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School
January 15, 2022 KM Equestrian Black
Co-Host: KM Equestrian Purple
The University of Findlay Western Farm 14700 US-68 Findlay, OH Katie Morehead
1700 Cherry Lane
Findlay, Ohio
419-306-8797
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 22
Date Host Location Contact Competition Type
January 22, 2022 Grier School
Co-Host: Holy Spirit
Grier School Stables Chrystal Coffelt-Wood
2522 Grier School Rd
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 11 Region 11 Priority
Upper & Middle School
January 22, 2022 Grier School
Co-Host: Holy Spirit
Grier School Stables Chrystal Coffelt-Wood
2522 Grier School Rd
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 11 Region 11 Priority
Upper & Middle School
January 29
Date Host Location Contact Competition Type
January 29, 2022 Rocky Mountain Wranglers
Co-Host: Berthoud Equestrian
The Ranch Meaghan Hanes
1800 N County Road 23
Berthoud, CO
303-746-4425
Region 8 Only
Upper & Middle School
January 30
Date Host Location Contact Competition Type
January 30, 2022 Berthoud Equestrian
Co-Host: Rocky Mountain Wranglers
The Ranch Meaghan Hanes
1800 N County Road 23
Berthoud, Co
303-746-4425
Region 8 Only
Upper & Middle School
February 12
Date Host Location Contact Competition Type
February 12, 2022 Western NY Equestrian Team
Nash Hill Equestrian Center Heather Payne
895 Southside Ave
Cherry Creek, NY
716-640-1133
Zone 2 Region 2 Priority
Upper & Middle School
February 13
Date Host Location Contact Competition Type
February 13, 2022 Western NY Equestrian Team
Nash Hill Equestrian Center Heather Payne
895 Southside Ave
Cherry Creek, NY
716-640-1133
Zone 2 Region 2 Priority
Upper & Middle School
February 19
Date Host Location Contact Competition Type
February 19, 2022 AM Concord Equestrian Center

*This is an AM/PM show*
Crazy Woman Ranch 6450 Lancaster Circleville Rd SW Lancaster, OH 43130 Jessica Daniels
8334 Concord Rd
Delaware, AL
740-361-9411
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 19, 2022 Region 4 Finals

*This is a 2 Day Show*
Bulloch County Agricultural Complex Amanda Pope
2120 Aaron Station Rd
Portal, Ga
912-687-3988
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School
February 19, 2022 AM Concord Equestrian Center

*This is an AM/PM show.*
Crazy Woman Ranch 6450 Lancaster Circleville Rd SW Lancaster, OH 43130 Jessica Daniels
8334 Concord Rd
Delaware, AL
740-361-9411
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 20
Date Host Location Contact Competition Type
February 20, 2022 AM Concord Equestrian Center
Co-Host: Double Bs Equestrian Team

*This is an AM/PM show.*
Crazy Woman Ranch 6450 Lancaster Circleville Rd SW Lancaster, OH 43130 Jessica Daniels
8334 Concord Rd
Delaware, Oh
740-361-9411
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 20, 2022 Region 4 Finals

*This is a 2 Day Show*
Bulloch County Agricultural Complex Amanda Pope
2120 Aaron Station Rd
Portal, Ga
912-687-3988
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School
February 20, 2022 PM Concord Equestrian Center
Co-Host: Double Bs Equestrian Team

*This is an AM/PM show*
Crazy Woman Ranch 6450 Lancaster Circleville Rd SW Lancaster, OH 43130 Jessica Daniels
8334 Concord Rd
Delaware, Oh
740-361-9411
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 27
Date Host Location Contact Competition Type
February 27, 2022 Saddlebrook
Co-Host: Turtleback Farms
4870 Skippack Pike Ashley Wolf
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School
March 5
Date Host Location Contact Competition Type
March 5, 2022 Region 7 Finals

*This is a 2 Day Show*
2UW Brush Creek Ranch Mary Ubel
13325 Brush Creek Rd
Westmoreland, KS
785-340-2297
Region 7 Only
Upper & Middle School
March 6
Date Host Location Contact Competition Type
March 6, 2022 Region 7 Finals

*This is a 2 Day Show*
2UW Brush Creek Ranch Mary Ubel
13325 Brush Creek Rd
Westmoreland, KS
785-340-2297
Region 7 Only
Upper & Middle School
March 12
Date Host Location Contact Competition Type
March 12, 2022 Nothin' But Chrome Cheff Therapeutic Riding Center Hope Schoendorf
6918 Amber Ridge Dr
Middleville , Michigan
616-813-8316
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School
March 12, 2022 Region 11 Finals Saddlebrook 4870 Skippack Pike Ashley Wolf
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School
March 13
Date Host Location Contact Competition Type
March 13, 2022 Region 2 Cazbu Farms Amanda Vance
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School
March 13, 2022 Region 5S Finals Crazy Woman Ranch Jessica Daniels
8334 Concord Rd
Delaware, oh
17403619411
Region 5 Only
Upper & Middle School
March 26
Date Host Location Contact Competition Type
March 26, 2022 Region 5N Finals 14700 SR-68 Katie Morehead
1700 Cherry Lane
Findlay, Ohio
419-306-8797
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School
March 27
Date Host Location Contact Competition Type
March 27, 2022 Western Region 1 Finals Low Places Ranch Suzanne Ferris
153 Hollis street
Pepperell, Ma
978-835-0465
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School
April 2
Date Host Location Contact Competition Type
April 2, 2022 Western Region 8 Finals TBD Bridget Rohde
5341 E Aspen Ave
Castle Rock, CO
303-358-6052
Region 8 Only
Upper & Middle School
April 28
Date Host Location Contact Competition Type
April 28, 2022 IEA National Finals Pennsylvania Farm Show Complex & Expo Center IEA Membership Office
607 North St., Door 18 - 2nd Floor
Wakefield, MA
877-743-3432
Upper & Middle School
August 7
Date Host Location Contact Competition Type
August 7, 2021 Marciak/Caustelot Equestrian Team

Caustelot Farms 39 Oblock Lane McDonald, PA 15057 Kathy Marciak
27 Meadowcrest Dr
Cecil, PA
724-554-5504
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 11
Date Host Location Contact Competition Type
September 11, 2021 AM Last Lap Ranch
Co-Host: KTR Farms
Last Lap Ranch Sandra Elder
738 Hopewell Road
Maryville, TN
865-567-2840
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 11, 2021 PM Last Lap Ranch
Co-Host: KTR Farms
Last Lap Ranch Sandra Elder
738 Hopewell Road
Maryville, TN
865-567-2840
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 19
Date Host Location Contact Competition Type
September 19, 2021 PM Autumn Rose Equestrian Team Autumn Rose Farm 4270 Bean-Oller Rd, Delaware, OH Debbie Griffith
3331 Resort Ct
Powell, OH
614-207-9043
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 19, 2021 AM Autumn Rose Equestrian Team Autumn Rose Farm 4270 Bean-Oller Rd, Delaware, OH Debbie Griffith
3331 Resort Ct
Powell, OH
614-207-9043
Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 26
Date Host Location Contact Competition Type
September 26, 2021 Arizona Reining Equestrian Team WestWorld of Scottsdale Jessica Bein
6807 E Peak View
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 26, 2021 Nashoba Valley Sliders
**Closing Date Extended Until 9/20/21**
Hollis town Ring Suzanne Ferris
153 Hollis Street
Pepperell, MA
978-835-0465
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 2
Date Host Location Contact Competition Type
October 2, 2021 AM Big Red Elite Equestrian Team
Cornerstone Stables Kelsey Ebke
17000 SW 42nd St.
Martell, NE
308-627-3403
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 2, 2021 PM Big Red Elite Equestrian Team
Cornerstone Stables Kelsey Ebke
17000 SW 42nd St.
Martell, NE
308-627-3403
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 3
Date Host Location Contact Competition Type
October 3, 2021 Crimson Acres Crimson Acres Equestrian Center Sandra A Whitmore
16 Daniel Shays Highwa
Orange, MA
978-575-0341
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7
Date Host Location Contact Competition Type
October 7, 2021 IEA @ CONGRESS Ohio Expo Center and State Fair Tammy Braham
80 East Gilmore Rd
Grove City, PA
724-967-5501
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 16
Date Host Location Contact Competition Type
October 16, 2021 AM Flamekissed Equestrian Team
Co-Host: Forsyth Central Team
Co-Host: Central Carolina Equestrian Team
Bullock Country Agriculture Center Amanda Pope
2120 Aaron Station Rd
Portal , Ga
912-687-3988
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 16, 2021 PM Flamekissed Equestrian Team
Co-Host: Forsyth Central Team
Co-Host: Central Carolina Equestrian Team
Bullock Country Agriculture Center Amanda Pope
2120 Aaron Station Rd
Portal , Ga
912-687-3988
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 16, 2021 AM Lone star Equestrians
Co-Host: Halvorson
Co-Host: Golden Touch

*Closing date was moved from 10/11 to 10/13*
WTAMU Horse Center 2310 N 23rd St. Canyon TX 79015 Kelly Haydon
Po box 766
Marble falls, Texas
830-265-8048
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 16, 2021 PM Lone star Equestrians
Co-Host: Halvorson
Co-Host: Golden Touch

*Closing date was moved from 10/11 to 10/13*
WTAMU Horse Center 2310 N 23rd St. Canyon TX 79015 Kelly Haydon
Po box 766
Marble falls, Texas
830-265-8048
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 23
Date Host Location Contact Competition Type
October 23, 2021 Aspire Equestrian Team

**CLOSING DATE EXTENDED TO 10/21**
By the Weghe Farms 6685 CO-83 Franktown, CO Bridget Rohde
5341 E Aspen Ave
Castle Rock, CO
303-358-6052
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 24
Date Host Location Contact Competition Type
October 24, 2021 Pond Hill Equestrian Team Pond Hill Stables 1373 Route 4 A East Castleton, VT 05735 Debbie O'Rourke
1373 RTE 4A E
Castleton, VT
1-802-468-5166
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 24, 2021 Dare Equestrian Team

This is an AM/PM show
Franklin County Fairgrounds Linda Dare
8871 Patterson Road
Hilliard, Ohio
614-580-2758
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School
October 24, 2021 PM Dare Equestrian Team Madison County Fairgrounds 205 Elm Street London, Ohio 43140 Linda Dare
8871 Patterson Road
Hilliard, Ohio
614-580-2758
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 24, 2021 Aspire Equestrian Team

**CLOSING DATE EXTENDED TO 10/21**
By the Weghe Farms 6685 CO-83 Franktown, CO Bridget Rohde
5341 E Aspen Ave
Castle Rock, CO
303-358-6052
Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 6
Date Host Location Contact Competition Type
November 6, 2021 Lower Hopewell Farm
Co-Host: Grier School
Co-Host: Circle J Stables
Linden Hall School 212 E. Main Street Lititz PA Kara Grube
308 FARM DEL CIR
LITITZ, Pa
717-371-8339
Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 13
Date Host Location Contact Competition Type
November 13, 2021 Golden Plains Equestrian Team
Co-Host: Mile High Equestrians
Logan County Fairgrounds 1120 Pawnee Ave, Sterling, CO 80751 Megan Johnson
PO Box 454
Wray, CO
970-597-0181
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 13, 2021 North Country Horses IEA Team North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, NY Amanda Vance
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14
Date Host Location Contact Competition Type
November 14, 2021 PM King Show Horses Equestrian Team
Co-Host: Flamekissed
Co-Host: Piedmont
Georgia International Horse Park 1996 Centennial Olympic Parkway Conyers, GA 30013 Jennifer King
8401 Norris Lake Way
Snellville , GA
770-403-1815
Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14, 2021 AM King Show Horses Equestrian Team
Co-Host: Flamekissed
Co-Host: Piedmont
Georgia International Horse Park 1996 Centennial Olympic Parkway Conyers, GA 30013 Jennifer King
8401 Norris Lake Way
Snellville , GA
770-403-1815
Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14, 2021 Golden Plains Equestrian Team
Co-Host: Mile High Equestrians
Logan County Fairgrounds 1120 Pawnee Ave, Sterling, CO 80751 Megan Johnson
PO Box 454
Wray, CO
970-597-0181
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14, 2021 North Country Horses IEA Team North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort NY Amanda Vance
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 20
Date Host Location Contact Competition Type
November 20, 2021 AM Forest Edge Farm NJ 934689
Co-Host: Mizzi Training
Forest Edge Farm 55 Forest Edge Drive Little Egg Harbor, NJ 08087 Ursula Hodgson
414 North 3rd street
Surf City, NJ
609-290-0318
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 20, 2021 AM Central Iowa Equestrians
11171 NW 103rd Ct Granger, Iowa Janelle Ward Schaefer
7580 G76 Hwy
New Virginia , Iowa
515-306-0287
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 20, 2021 PM Central Iowa Equestrians
11171 NW 103rd Ct Granger, Iowa Janelle Ward Schaefer
7580 G76 Hwy
New Virginia , Iowa
515-306-0287
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 20, 2021 dmb Performance Horses
Massman Stables Inc 714 Hogsback Rd Mason, MI 48854 Dustin M Boehmer
714 Hogsback
Mason, MI
269-420-1242
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 20, 2021 dmb Performance Horses
Massman Stables Inc 714 Hogsback Rd Mason, MI 48854 Dustin M Boehmer
714 Hogsback
Mason, MI
269-420-1242
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List