IEA

Western Region 4 - Show Calendar

October 23
Date Host Location Contact Competition Type
October 23, 2021 Aspire Equestrian Team

**CLOSING DATE EXTENDED TO 10/15**
By the Weghe Farms 6685 CO-83 Franktown, CO Bridget Rohde
5341 E Aspen Ave
Castle Rock, CO
303-358-6052
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 24
Date Host Location Contact Competition Type
October 24, 2021 Pond Hill Equestrian Team Pond Hill Stables 1373 Route 4 A East Castleton, VT 05735 Debbie O'Rourke
1373 RTE 4A E
Castleton, VT
1-802-468-5166
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 24, 2021 Dare Equestrian Team Madison County Fairgrounds 205 Elm Street London, Ohio 43140 Linda Dare
8871 Patterson Road
Hilliard, Ohio
614-580-2758
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 24, 2021 Aspire Equestrian Team

**CLOSING DATE EXTENDED TO 10/15**
By the Weghe Farms 6685 CO-83 Franktown, CO Bridget Rohde
5341 E Aspen Ave
Castle Rock, CO
303-358-6052
Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 24, 2021 Dare Equestrian Team Madison County Fairgrounds 205 Elm Street London, Ohio Linda Dare
8871 Patterson Road
Hilliard, Ohio
614-580-2758
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 6
Date Host Location Contact Competition Type
November 6, 2021 Lower Hopewell Farm
Co-Host: Grier School
Linden Hall School 212 E. Main Street Lititz PA Kara Grube
308 FARM DEL CIR
LITITZ, Pa
717-371-8339
Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 13
Date Host Location Contact Competition Type
November 13, 2021 Golden Plains Equestrian Team
Co-Host: Mile High Equestrians
Logan County Fairgrounds 1120 Pawnee Ave, Sterling, CO 80751 Megan Johnson
PO Box 454
Wray, CO
970-597-0181
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 13, 2021 North Country Horses IEA Team North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, NY Amanda Vance
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14
Date Host Location Contact Competition Type
November 14, 2021 PM King Show Horses Equestrian Team
Co-Host: Flamekissed
Co-Host: Piedmont
Georgia International Horse Park 1996 Centennial Olympic Parkway Conyers, GA 30013 Jennifer King
8401 Norris Lake Way
Snellville , GA
770-403-1815
Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14, 2021 AM King Show Horses Equestrian Team
Co-Host: Flamekissed
Co-Host: Piedmont
Georgia International Horse Park 1996 Centennial Olympic Parkway Conyers, GA 30013 Jennifer King
8401 Norris Lake Way
Snellville , GA
770-403-1815
Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14, 2021 Golden Plains Equestrian Team
Co-Host: Mile High Equestrians
Logan County Fairgrounds 1120 Pawnee Ave, Sterling, CO 80751 Megan Johnson
PO Box 454
Wray, CO
970-597-0181
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14, 2021 North Country Horses IEA Team North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort NY Amanda Vance
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 20
Date Host Location Contact Competition Type
November 20, 2021 AM Forest Edge Farm NJ 934689
Co-Host: Mizzi Training
Forest Edge Farm LLC Ursula Hodgson
414 North 3rd street
Surf City, NJ
609-290-0318
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School
November 20, 2021 AM Central Iowa Equestrians
Schaefer Barn Janelle Ward Schaefer
7580 G76 Hwy
New Virginia , Iowa
515-306-0287
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School
November 20, 2021 PM Central Iowa Equestrians
Schaefer Barn Janelle Ward Schaefer
7580 G76 Hwy
New Virginia , Iowa
515-306-0287
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School
November 20, 2021 dmb Performance Horses
MSU Pavilion Dustin M Boehmer
714 Hogsback
Mason, MI
269-420-1242
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School
December 11
Date Host Location Contact Competition Type
December 11, 2021 Arizona Reining Equestrian Team Bein Performance Horses Jessica Bein
6807 East Peak View Dr
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School
December 11, 2021 AM Team Need A Hand
Co-Host: Bay View Equestrian
Tennessee Miller Coliseum Courtney Smith
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN
423-309-8386
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School
December 11, 2021 Saddlebrook Equestrian Team
Co-Host: Red Wing Riders
Co-Host: Knelly Equestrian Team
Saddlebrook Equestrian Center Ashley Wolf
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School
December 11, 2021 PM Team Need A Hand
Co-Host: Bay View Equestrian
Co-Host: none
Tennessee Miller Coliseum Courtney Smith
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN
423-309-8386
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School
December 12
Date Host Location Contact Competition Type
December 12, 2021 Arizona Reining Equestrian Team
Co-Host: Fitts Horsemanship Team
Bein Performance Horses Jessica Bein
6807 E Peak View
Scottsdale , AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School
December 12, 2021 Saddlebrook Equestrian Team
Co-Host: Red Wing Riders
Co-Host: Knelly Equestrian Team
Saddlebrook Equestrian Center Ashley Wolf
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA
610-764-0249
Zone 1 Region 11
Upper & Middle School
January 15
Date Host Location Contact Competition Type
January 15, 2022 KM Equestrian Black
Co-Host: KM Equestrian Purple
The University of Findlay Western Farm Katie Morehead
1700 Cherry Lane
Findlay, Ohio
419-306-8797
Region 5 Priority
Upper & Middle School
January 15, 2022 Central Carolina Equestrian-NC
Lake Waccamaw Kate Mcalinn
324 INDIAN CAMP RD
SMITHFEILD, NC
919-478-8076
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School
January 15, 2022 Central Carolina Equestrian-NC
Lake Waccamaw Kate Mcalinn
324 INDIAN CAMP RD
SMITHFEILD, NC
919-478-8076
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School
January 22
Date Host Location Contact Competition Type
January 22, 2022 Grier School
Co-Host: Holy Spirit
Grier School Stables Chrystal Coffelt-Wood
2522 Grier School Rd
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 11 Region 11 Priority
Upper & Middle School
January 22, 2022 Grier School
Co-Host: Holy Spirit
Grier School Stables Chrystal Coffelt-Wood
2522 Grier School Rd
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 11 Region 11 Priority
Upper & Middle School
February 12
Date Host Location Contact Competition Type
February 12, 2022 Western NY Equestrian Team
Nash Hill Equestrian Center Heather Payne
895 Southside Ave
Cherry Creek, NY
716-640-1133
Zone 2 Region 2 Priority
Upper & Middle School
February 13
Date Host Location Contact Competition Type
February 13, 2022 Western NY Equestrian Team
Nash Hill Equestrian Center Heather Payne
895 Southside Ave
Cherry Creek, NY
716-640-1133
Zone 2 Region 2 Priority
Upper & Middle School
February 19
Date Host Location Contact Competition Type
February 19, 2022 Concord Equestrian Center
Crazy Woman Ranch Jessica Daniels
8334 Concord Rd
Delaware, AL
740-361-9411
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School
February 20
Date Host Location Contact Competition Type
February 20, 2022 Concord Equestrian Center
Co-Host: Double Bs Equestrian Team
Crazy Woman Ranch Jessica Daniels
8334 Concord Rd
Delaware, Oh
740-361-9411
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School
March 12
Date Host Location Contact Competition Type
March 12, 2022 Nothin' But Chrome Cheff Therapeutic Riding Center Hope Schoendorf
6918 Amber Ridge Dr
Middleville , Michigan
616-813-8316
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School
March 13
Date Host Location Contact Competition Type
March 13, 2022 Region 2 Cazbu Farms Amanda Vance
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School
April 28
Date Host Location Contact Competition Type
April 28, 2022 IEA National Finals Pennsylvania Farm Show Complex & Expo Center IEA Membership Office
607 North St., Door 18 - 2nd Floor
Wakefield, MA
877-743-3432
Upper & Middle School
August 7
Date Host Location Contact Competition Type
August 7, 2021 Marciak/Caustelot Equestrian Team

Caustelot Farms 39 Oblock Lane McDonald, PA 15057 Kathy Marciak
27 Meadowcrest Dr
Cecil, PA
724-554-5504
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 11
Date Host Location Contact Competition Type
September 11, 2021 AM Last Lap Ranch
Co-Host: KTR Farms
Last Lap Ranch Sandra Elder
738 Hopewell Road
Maryville, TN
865-567-2840
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 11, 2021 PM Last Lap Ranch
Co-Host: KTR Farms
Last Lap Ranch Sandra Elder
738 Hopewell Road
Maryville, TN
865-567-2840
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 19
Date Host Location Contact Competition Type
September 19, 2021 PM Autumn Rose Equestrian Team Autumn Rose Farm 4270 Bean-Oller Rd, Delaware, OH Debbie Griffith
3331 Resort Ct
Powell, OH
614-207-9043
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 19, 2021 AM Autumn Rose Equestrian Team Autumn Rose Farm 4270 Bean-Oller Rd, Delaware, OH Debbie Griffith
3331 Resort Ct
Powell, OH
614-207-9043
Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 26
Date Host Location Contact Competition Type
September 26, 2021 Arizona Reining Equestrian Team WestWorld of Scottsdale Jessica Bein
6807 E Peak View
Scottsdale, AZ
480-220-6710
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 26, 2021 Nashoba Valley Sliders
**Closing Date Extended Until 9/20/21**
Hollis town Ring Suzanne Ferris
153 Hollis Street
Pepperell, MA
978-835-0465
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 2
Date Host Location Contact Competition Type
October 2, 2021 AM Big Red Elite Equestrian Team
Cornerstone Stables Kelsey Ebke
17000 SW 42nd St.
Martell, NE
308-627-3403
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 2, 2021 PM Big Red Elite Equestrian Team
Cornerstone Stables Kelsey Ebke
17000 SW 42nd St.
Martell, NE
308-627-3403
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 3
Date Host Location Contact Competition Type
October 3, 2021 Crimson Acres Crimson Acres Equestrian Center Sandra A Whitmore
16 Daniel Shays Highwa
Orange, MA
978-575-0341
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7
Date Host Location Contact Competition Type
October 7, 2021 IEA @ CONGRESS Ohio Expo Center and State Fair Tammy Braham
80 East Gilmore Rd
Grove City, PA
724-967-5501
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 16
Date Host Location Contact Competition Type
October 16, 2021 AM Flamekissed Equestrian Team
Co-Host: Forsyth Central Team
Co-Host: Central Carolina Equestrian Team
Bullock Country Agriculture Center Amanda Pope
2120 Aaron Station Rd
Portal , Ga
912-687-3988
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 16, 2021 PM Flamekissed Equestrian Team
Co-Host: Forsyth Central Team
Co-Host: Central Carolina Equestrian Team
Bullock Country Agriculture Center Amanda Pope
2120 Aaron Station Rd
Portal , Ga
912-687-3988
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 16, 2021 AM Lone star Equestrians
Co-Host: Halvorson
Co-Host: Golden Touch

*Closing date was moved from 10/11 to 10/13*
WTAMU Horse Center 2310 N 23rd St. Canyon TX 79015 Kelly Haydon
Po box 766
Marble falls, Texas
830-265-8048
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 16, 2021 PM Lone star Equestrians
Co-Host: Halvorson
Co-Host: Golden Touch

*Closing date was moved from 10/11 to 10/13*
WTAMU Horse Center 2310 N 23rd St. Canyon TX 79015 Kelly Haydon
Po box 766
Marble falls, Texas
830-265-8048
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List