IEA

Hunt Seat Zone 9 - Show Calendar

March 11
Date Host Location Contact Competition Type
March 11, 2023 Zone 9 Finals

*Updated Schedule in Prize List*

Day 1 of 2
NW Washington Fairgrounds Kok Road Lynden, WA Kate Sharkey
36521 se 94th street
Snoqualmie, Wa
425-736-0245
Zone 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 12
Date Host Location Contact Competition Type
March 12, 2023 Zone 9 Finals

*Updated Schedule in Prize List*

Day 2 of 2
NW Washington Fairgrounds Kok Road Lynden, WA Kate Sharkey
36521 se 94th street
Snoqualmie, Wa
425-736-0245
Zone 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 10
Date Host Location Contact Competition Type
September 10, 2022 Charlton Ridge Farm

Adult Classes Offered

Please note: Gail Stuart-Bowles, IEA Approved Judge, will be Judging.
Charlton Ridge Farm 18241 SW Mountain Home Rd Sherwood, Or 97140 Kaitlyn Eigner
18241 SW Mountain Home Rd
Sherwood, OR
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 17
Date Host Location Contact Competition Type
September 17, 2022 Quarry Ridge
Co-Host: Cantera
Quarry Ridge Farm 25604 NE Manley Rd Battle Ground, WA 98604 Ann Boucher
15404 NW 23RD CT
VANCOUVER, WA
360-907-9485
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 18
Date Host Location Contact Competition Type
September 18, 2022 Quarry Ridge
Co-Host: Cantera
Quarry Ridge Farm 25604 NE Manley Rd Battle Ground, WA 98604 Ann Boucher
15404 NW 23RD CT
VANCOUVER, WA
360-907-9485
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 18, 2022 POSTPONED Charlton Ridge Farm
** New Date Sunday September 18, 2022 **

Adult Classes Offered

Please note: Lynne Dennis, IEA Approved Judge, will be Judging.
Charlton Ridge Farm 18241 SW Mountain Home Rd Sherwood, Or 97140 Kaitlyn Eigner
18241 SW Mountain Home Rd
Sherwood, OR
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 1
Date Host Location Contact Competition Type
October 1, 2022 Burkwood Farm

Adult Classes Offered
Burkwood Farm 2176 Burk Rd Blaine, Wa 98230 Paige Wagter
2176 Burk Rd
Blaine, WA
217-725-5835
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 2
Date Host Location Contact Competition Type
October 2, 2022 Burkwood Farm

Adult Classes Offered
Burkwood Farm 2176 Burk Rd Blaine, Wa 98230 Paige Wagter
2176 Burk Rd
Blaine, WA
217-725-5835
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 23
Date Host Location Contact Competition Type
October 23, 2022 United Equine United Equine Springwater 18089 S Strowbridge Rd Oregon City, OR 97045 Jennifer Hulford Odell
4921 NE 38th Ave
Portland, OR
503-502-3109
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 29
Date Host Location Contact Competition Type
October 29, 2022 Sharkey Farm
**NEW DATE 10/29/22**

Sharkey Farm 36521 SE 94th St Snoqualmie, WA Kate Sharkey
36521 SE 94th Street
Snoqualmie, WA
425-736-0245
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 30
Date Host Location Contact Competition Type
October 30, 2022 Glory Days Equestrian
**NEW DATE 10/30/22**
Sharkey Farm 36521 SE 94th St Snoqualmie, WA Anna Steinle
11629 60th Ave S
Seattle , WA
918-724-1633
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 6
Date Host Location Contact Competition Type
November 6, 2022 Longacre Stables and School of Horsemanship

Region 2 Priority show, accepting entries from Region 1 in the general entry period.

Entries extended through 11/5
Cowlitz County Expo 1900 7th Avenue Longview, WA 98632 Donna G Longacre
2290 DIKE RD
LONGVIEW, WA
503-577-6201
Zone 9 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 12
Date Host Location Contact Competition Type
November 12, 2022 Forest Reach - Lake Oswego Hunt
Lake Oswego Hunt 2725 Iron Mountain Blvd Lake Oswego, OR 97034 Taryn McAlllister
2725 SW Iron Mountain Blvd
Lake Oswego, OR
503-421-9407
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 12, 2022 Living Well Farm

Show is now Saturday 11/12 only - both Upper and Futures showing.
Sharkey Farm 36521 SE 94th St Snoqualmie, WA Kate Sharkey
36521 se 94th street
Snoqualmie , Wa
435-736-0245
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 13
Date Host Location Contact Competition Type
November 13, 2022 Forest Reach - Lake Oswego Hunt
Lake Oswego Hunt 2725 Iron Mountain Blvd Lake Oswego, OR 97034 Taryn McAlllister
2725 SW Iron Mountain Blvd
Lake Oswego, OR
503-421-9407
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 3
Date Host Location Contact Competition Type
December 3, 2022 French Hill farm
Co-Host: Three Beat Farm

French Hill Farm 15770 Ne Eilers Rd Aurora, OR 97002 Leighanne Brocki
250 SE 16th Ave
Canby, OR
503-807-7840
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 4
Date Host Location Contact Competition Type
December 4, 2022 French Hill farm
Co-Host: Three Beat Farm

French Hill Farm 15770 Ne Eilers Rd Aurora, OR 97002 Leighanne Brocki
250 SE 16th Ave
Canby, OR
503-807-7840
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 10
Date Host Location Contact Competition Type
December 10, 2022 United Equine

**RESCHEDULED FROM 10/22/22**
Lake Oswego Hunt 2725 Iron Mountain Blvd Lake Oswego, OR 97034 Jennifer Hulford Odell
4921 NE 38th Ave
Portland, OR
503-502-3109
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 10, 2022 Burkwood Farm

Burkwood Farm 2176 Burk Rd Blaine, Wa 98230 Paige Wagter
2176 Burk Rd
Blaine, WA
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 11
Date Host Location Contact Competition Type
December 11, 2022 Burkwood Farm Burkwood Farm 2176 Burk Rd Blaine, Wa 98230 Paige Wagter
2176 Burk Rd
Blaine, WA
217-725-5835
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 7
Date Host Location Contact Competition Type
January 7, 2023 Creidmount Saddle Club
Creidmount Saddle Club 1090 E Smith Rd Bellingham, WA Kimberly Barber
9375 sunrise rd
Blaine, Wa
360-790-0673
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 8
Date Host Location Contact Competition Type
January 8, 2023 Creidmount Saddle Club
Creidmount Saddle Club 1090 E Smith Rd Bellingham, WA Kimberly Barber
9375 sunrise rd
Blaine, Wa
360-790-0673
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 14
Date Host Location Contact Competition Type
January 14, 2023 Zone 9 Region 2 Finals

**This is a 2-Day Show**
Devonwood Equestrian Center 25003 Pacific Highway Sherwood, OR Tricia Schoenbaum
13430 Fielding Rd.
Lake Oswego, OR
503-734-0600
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 15
Date Host Location Contact Competition Type
January 15, 2023 Zone 9 Region 2 Finals

**This is a 2-Day Show**
Devonwood Equestrian Center 25003 Pacific Highway Sherwood, OR Tricia Schoenbaum
13430 Fielding Rd.
Lake Oswego, OR
503-734-0600
Zone 9 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 21
Date Host Location Contact Competition Type
January 21, 2023 Zone 9 Region 1 Finals

Lynden Fairgrounds 1775 Front St Lynden, Wa Paige Wagter
2176 Burk Rd
Blaine, Wa
217-725-5835
Zone 9 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List