IEA

Hunt Seat Zone 3 - Show Calendar

August 26
Date Host Location Contact Competition Type
August 26, 2023 Swift Creek Riding Academy
Co-Host: New Beginnings
Co-Host: Blue Skies
**DATE CHANGE**
Swift Creek Riding Academy 3905 Swift Creek Road Smithfield, NC Antonia Hall
152 Bald Head Island Drive
Garner, North Carolina
919-622-4365
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
August 26, 2023 Waters Edge Farm
Waters Edge Farm 1421 La Forest Ln Concord, NC 28027 Breann Jencka
1421 La Forest Ln
Concord, NC
704-576-9115
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
August 27
Date Host Location Contact Competition Type
August 27, 2023 Waters Edge Farm
Waters Edge Farm 1421 La Forest Ln Concord, NC 28027 Breann Jencka
1421 La Forest Ln
Concord, NC
704-576-9115
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 9
Date Host Location Contact Competition Type
September 9, 2023 Team Randolph Macon
Co-Host: Bellemont Farm

**Adult Classes Added**
Randolph Macon College 12214 Ashcake Road Ashland, VA Kim Towne
9091 Barbette
Mechanicsville, Virginia
804-433-7759
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 16
Date Host Location Contact Competition Type
September 16, 2023 Fox Run Equestrian
4414 Johnson St High Point, NC 27265 2155 Sandy Village Dr
High Point, NC
336-899-9283
Zone 3 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 16, 2023 Wulf Crest Farm
Co-Host: Clairvaux
Co0Host: Sandstone
The Stables at Wulf Crest Farm 19876 Rider’s Success Ln Leesburg, VA Sarah Willson-Kressler
19876 Rider's Success Ln
Leesburg, VA
703-851-3787
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 17
Date Host Location Contact Competition Type
September 17, 2023 Fox Run Equestrian
Fox Run Farms 4414 Johnson St High Point, NC 27265 Lillian Butterworth
2155 Sandy Village Dr
Colfax, NC
336-899-9283
Zone 3 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 17, 2023 St. Timothy's School
St. Timothy’s School 8400 Greenspring Avenue Stevenson, MD. Brianna Belter
8400 Greenspring Avenue
Stevenson, MD
860-309-8338
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 24
Date Host Location Contact Competition Type
September 24, 2023 Hazelwild Farm
Co-Host: Whitestone Farm

**Date Change to 9/24/23 due to inclement weather**

**Adult Classes**
Hazelwild Farm 5325 Harrison Road Fredericksburg, VA Teresa Seay
5325 Harrison Rd
Fredericksburg, Va
540-845-7215
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 24, 2023 Heaven's Gate farm
NOTE: Open to Zones 11, 2, and 3 - see prize list for details.
Heavens Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, Pa 18947 Beverly Flynn
5590 Bradshaw Rd
Pipersville Pipersville Pipersvi, PA
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 24, 2023 Pleasant Hill Farm
Co-Host: Jamestown Equestrian Center
Pleasant Hill Farm 1818 New Sharon Church Road Hillsborough, NC 27278 Meaghan Kearns
5905 Jameson Road
Rougemont, NC
919-357-3356
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 30
Date Host Location Contact Competition Type
September 30, 2023 Triton
2521 Baptist Rd Durham, NC Megan Ward
210 Stallings Rd
Durham , NC
919-621-4908
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 1
Date Host Location Contact Competition Type
October 1, 2023 The Other Left LLC
Co-Host: Holy Cross
The Other Left 4700 Springhill Rd Burtonsville, MD 20866 Astrid Dalley
5120 Brookeville Road
Gaithersburg, Maryland
301-580-5055
Zone 3 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 1, 2023 A Moment In Time
**Entry Deadline Extended & Open to all of Zone 3**
A Moment In Time Farm 41191 Breton Beach Rd Leonardtown, MD Leslie Farrell
45923 Guenther Dr
Great Mills, MD
301-904-5417
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 1, 2023 Swift Creek Riding Academy
Co-Host: New Beginnings
Co-Host: Blue Skies
Swift Creek Riding Academy 3905 Swift Creek Road Smithfield, NC Antonia Hall
152 Bald Head Island Dr
Garner, NC
919-622-4365
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 1, 2023 Autumn Grove Equestrian
Autumn Grove Stables 11026 Sinepuxent Lane Berlin, MD 21811 Kristie Naughton
11026 Sinepuxent Rd
Berlin, MD
410-430-9072
Zone 3 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 1, 2023 Full Moon Farm Full Moon Farm 4326 Louisville Road Finksburg, MD Meri Bomse
14116 Woodens Lane
Reisterstown, MD
410-456-1001
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 1, 2023 RTS @ Stillmeadows
Co-Host: Pine Crest
Stillmeadows Farm 8472 Wyndale Drive Mechanicsville, VA Sarah Black
8472 Wyndale Dr
Mechanicsville, VA
804-908-0367
Zone 3 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 7
Date Host Location Contact Competition Type
October 7, 2023 Memory's Hill Stables
Co-Host: Clover Grove
Co-Host: H R/ Windy Springs
Memory’s Hill Stables 905 Old White Bridge Rd Waynesboro, VA 22980 Maggie Evans
905 Old White Bridge Rd
Waynesboro, VA
540-421-9385
Zone 3 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 7, 2023 Clairvaux
Co-Hosts: Sandstone
Co-Hosts: Prestige

Clairvaux 40706 Farm Market Rd. Leesburg, VA Terri Young
40706 Farm Market Rd.
Leesburg, VA
571-259-2034
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 8
Date Host Location Contact Competition Type
October 8, 2023 A Moment In Time
A Moment In Time Farm 41191 Breton Beach Rd Leonardtown, MD Leslie Farrell
45923 Guenther Dr
Great Mills, MD
301-904-5417
Zone 3 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 8, 2023 Heaven's Gate farm

NOTE: Open to other Zones - see prize list for details.

**Closing date has been extended from 10/1 to 10/5**


Heavens Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, Pa 18947 Beverly Flynn
5590 Bradshaw Rd
Pipersville, PA
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8, 2023 Foxden IEA Equestrian Team

**Entries Closed as of 9/22**
Foxden Farm 2998 W Denneys Rd Dover, DE 19904 Dawn Kohland
86 Marshyhooe Rd
Felton, DE
302-242-4551
Zone 3 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 14
Date Host Location Contact Competition Type
October 14, 2023 En-Tice-Ment Stables/Indian Creek School

*Entries extended to 10/10*
Oakland Ridge Farm 4252 Blair Ln. Harwood, MD 20776 Brittany Tice
8605 Solomons Island Rd
Owings, MD
443-336-9294
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14, 2023 South Breeze
Co-Host: Patuxent Run
**Open to Zone 3 for General Entries 10/2**
South Breeze 37785 Chaptico Rd Mechanicsville MD 20659 Leann Smith
37785 Chaptico Rd
Mechanicsville, MD
301-343-3531
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14, 2023 Foxcroft School
Co-Host: Sprout Riding

**Upper School Only**
Foxcroft School 22407 Foxhound Lane Middleburg, VA 20117 Allie Pelz
22407 Foxhound Ln
Middleburg, VA
410-991-8933
Zone 3 Region 3 Only
Upper School

Prize List
October 15
Date Host Location Contact Competition Type
October 15, 2023 Level Green Level Green Riding School 3350 John Tree Hill Road Powhatan, VA Emily Betts
3203 Rueger St
Richmond, VA
804-241-0206
Zone 3 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 Potomac Horse Center

**Change of Officials**
Potomac Horse Center 14211 Quince Orchard Road North Potomac, Maryland 20878 Caitlin Michinski
14211 Quince Orchard Road
North Potomac, Maryland
240-682-5553
Zone 3 Region 10 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 Patuxent Run
Co-Host: Southbreeze

**Open to Zone 3 for General Entries 10/2**
South Breeze 37785 Chaptico Rd Mechanicsville, md Leann Smith
37785 Chaptico Rd
Mechanicsville, md
301-343-3531
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 15, 2023 Clover Luck Stables

**Entries closed- Show Officials have Changed**
Clover Luck Stables 4713 Manor Lane Ellicott City, MD 21042 Stephanie Williams
4713 Manor Lane
Ellicott City, MD
410-733-6465
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 21
Date Host Location Contact Competition Type
October 21, 2023 Valley Crest
Co-Host: Dream Big
Valley Crest Stables 53 Valley Crest Rd Annandale, NJ Samantha Leson
60 Valley Crest Road,
Annandale, NJ
203-912-7410
Zone 11 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21, 2023 Wellspring Equestrian Team
Co-Host: Rocking L Equestrian Team
Co-Host: Kings and Riches Equestrian Team

Skyview Farm 57 S 8000W Rd Kankakee, IL 60901 Kim Selby
57 S 8000W Rd
Kankakee, Illinois
708-846-6189
Zone 5 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21, 2023 Virginia Tech IEA

**Officials Have Changed for this Show**
**Show is open to all of zone 3**
Alphin-Stuart Livestock Arena 500 Plantation Road Blacksburg, VA 24061 Beth Sheely
5678 Mount Tabor Road
Catawba, VA
540-223-2437
Zone 3 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 22
Date Host Location Contact Competition Type
October 22, 2023 Virginia Tech IEA

**Officials Have Changed for this Show**
Alphin-Stuart Livestock Arena 500 Plantation Road Blacksburg, VA 24061 Beth Sheely
5678 Mount Tabor Road
Catawba, VA
540-223-2437
Zone 3 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 22, 2023 HAVERHILL EQUITATION TEAM

**Adult Classes have been added to this Show**
Haverhill Farm 12415 Whisana LN Ashland, VA NATALIE SHINNAMON
214 HENRY CLAY RD, TOWNHOUSE 2-A
ASHLAND , VA
804-647-1091
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 28
Date Host Location Contact Competition Type
October 28, 2023 Willow Pond Farm
Willow Pond Farm 2875 Forge Rd Toano, VA Karen Greenwood
2875 Forge Rd
Toano, VA
757-532-4344
Zone 3 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28, 2023 Chatham Hall

*Entries Open to Z3R11 on 10/24/23*
Chatham Hall Ally Doyon
800 Chatham Hall Circle
Chatham, VA
203-733-2075
Zone 3 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28, 2023 Flying Change PHP

*This show is open to Z11 and Z3*
**Closing date has been pushed from 10/20 to 10/25**
Flying Change PHP 16426 West Liberty Road Stewartstown, PA 17363 Cristine Bona
8379 Fieldstone Lane
Dallastown, PA
717-487-8947
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 29
Date Host Location Contact Competition Type
October 29, 2023 True Heart Equestrian Team
Co-Host: Voight Farms
Co-Host: Elite Equine

NOTE: open to other zones, see prize list for details.
True Heart Stables at Fox Chase Farm 1905 River Rd. Bedminster, NJ 07921 Torri Siegel Dragos
81 Parker Road
Long Valley, NJ
908-337-3991
Zone 11 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 29, 2023 The Madeira School
**Upper School Only**
Madeira School Stables Malinda Grice
8328 Georgetown Pike
McLean, VA
814-880-9233
Zone 3 Region 10 Only
Upper School

Prize List
October 29, 2023 Snapdragon Stables

**Entries extended to 10/24/23**

Snapdragon Stables 13841 Cherry Lane Queen Anne MD 21657 Jamie Sullivan
13841 Cherry Ln
Queen Anne, MD
410-903-3241
Zone 3 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 29, 2023 All's Well at Woodbrook/Skillman Woodbrook Farm 2504 Monkton Road Monkton, MD 21111 Courtney Somers
2504 Monkton Road
Monkton, Md
443-834-9321
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 29, 2023 Willow Creek Equestrian
Foxtail Farm 16303 Morgarts Beach Rd Smithfield, VA 23430 Dana Kiser
16303 Morgarts Beach Rd
Smithfield, VA
757-359-9197
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 4
Date Host Location Contact Competition Type
November 4, 2023 The Other Left LLC
Co- Host: Academy of the Holy Cross
**This Show is no longer accepting entries**
The Other Left LLC 4700 Springhill Rd Burtonsville, MD 20866 Star Dalley
5120 Brookeville Road
Gaithersburg, Maryland
301-580-5055
Zone 3 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 5
Date Host Location Contact Competition Type
November 5, 2023 Townley Equestrian
Co-Host: Star Ridge Stables

**This show has reopened entries and will close on 11/1**
Townley Equestrian Center 5796 Walker Mill Road Randleman, NC 27317 Allison Townley
5796 Walker Mill Rd
Randleman, NC
13369535757
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 5, 2023 Garrison Forest School
Co-Host: Greenway at Featherdown
Garrison Forest School 300 Garrison Forest Road Owings Mills, MD Taylor Herzog
300 Garrison Forest Rd
Owings Mills, MD
17572066112
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 5, 2023 Woodpecker Farm
Co-Host: Hanover Heritage

**Adult Classes Offered at this Show**
Woodpecker Farm 11321 Paige Rd. Woodford, Va. 22580 Beth Linton
11321 Paige Rd
Woodford, Va
540-623-5581
Zone 3 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 5, 2023 Fox Run Equestrian

*Entries Extended through 11/2*
Fox Run Farms 4414 Johnson St High Point, NC 27265 Lillian Butterworth
2155 Sandy Village Dr
Colfax, NC
336-899-9283
Zone 3 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11
Date Host Location Contact Competition Type
November 11, 2023 Chatham Hall
Chatham Hall 800 Chatham Hall Circle Chatham, Virginia Ally Doyon
800 Chatham Hall Circle
Chatham, VA
203-733-2075
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 12
Date Host Location Contact Competition Type
November 12, 2023 Meadowbrook Stables

**Entries have closed for this show**
Meadowbrook Stables 8200 Meadowbrook Lane Chevy Chase, MD 20815 Diane F Rogers
15001 Greymont Drive,
Centreville, VA
301-787-8895
Zone 3 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 12, 2023 Wulf Crest Farm
Co-Host: Prestige
Co-Host: Sprout
The Stables at Wulf Crest Farm 19876 Rider’s Success Ln Leesburg, VA Sarah Willson-Kressler
19876 Rider's Success Ln
Leesburg, VA
703-851-3787
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 12, 2023 Little Clovelly/Havenshire Farm
C-Line Stables 3499 Harris Rd. Townsend, DE. Whitney Carmouche
105 maple ct
Newark, DE
215-317-2129
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 12, 2023 Heaven's Gate farm Heavens Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, Pa 18947 Beverly Flynn
5590 Bradshaw Rd, , false
Pipersville, PA
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18
Date Host Location Contact Competition Type
November 18, 2023 Roseoldian Farm
Roseoldian Farm 1161 Princess Anne Road Virginia Beach, VA Dana Kiser
16303 Morgarts Beach Rd
Smithfield, VA
757-359-9197
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 18, 2023 Clairvaux
Co-Host: Secretbrook Stables
Co-Host: Fitzgerald Stables
Clairvaux 40706 Farm Market Rd. Leesburg, VA Terri Young
40730 Farm Market Rd.
Leesburg, VA
571-259-2034
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 18, 2023 John Carroll

**Upper & Future Classes**
**New Officials Posted**
Claddagh Manor Farm 1118 Calvary Road Churchville, MD. 21028 Dennise Petronelli
1118 Calvary Rd
Churchville, MD
410-303-1525
Zone 3 Region 1 Only
Upper School

Prize List
November 18, 2023 Memorys Hill Stables
Co-Host: Clover Grove
Co-Host: HR/ Windy Spring
Memory’s Hill Stables 905 Old White Bridge Rd Waynesboro, VA 22980 Tara Deckel
905 Old White Bridge Rd
Waynesboro, VA
508-776-9247
Zone 3 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 18, 2023 Free Rein Equine, LLC
Co-Host: Sandy Point
Freedom’s Rein Farm 23431 Huckleberry Way Hollywood, MD 20630 Christina Jayroe
23085 Hollywood Rd
Leonardtown, MD
760-822-4490
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18, 2023 Glendale Riding School
Co-Host: Can You Keep A Secret
**New Show Officials Posted**
**Adult Classes**
**This show is closed and no longer accepting entries**
Glendale Riding School 30485 Matthewstown Road Easton, MD 21601 Emily Carney
9363 New Road
McDaneil, MD
410-924-5946
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18, 2023 Townley Equestrian
Co-Host: Star Ridge Stables

**This Show Has Opened to Z3 R7 through 11/14**
Townley Equestrian Center 5796 Walker Mill Rd. Randleman, NC 27317 Allison Townley
5796 Walker Mill Rd
Randleman, NC
336-953-5757
Zone 3 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 19
Date Host Location Contact Competition Type
November 19, 2023 Foothills Equestrian Center
Foothills Equestrian Center 531 Starnes Ln Taylorsville, NC Cori Shattuck
2311 Merts Way
Hudson, NC
919-600-8994
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Riverfront Riding Center
Fox Ridge Farm 17178 Fox Ridge Lane Smithfield, VA Kelsey Emerson
115 Wildey Road
Seaford, VA
757-272-2722
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Memorys Hill Stables
Co-Host: Clover Grove
Co-Host: HR/ Windy Spring
**New Officials Posted**
Memory’s Hill Stables 905 Old White Bridge Rd Waynesboro, VA 22980 Tara Deckel
905 Old white Bridge Rd
Waynesboro, VA
508-776-9247
Zone 3 Region 10 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Swift creek riding academy
Co-Host: New Beginnings
Co-Host: Sunchaser
Swift Creek Riding Academy 3905 Swift Creek Road Smithfield, NC Antonia Hall
152 bald head island drive
Garner, NC
919-622-4365
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Haverhill Equitation Team

**Adult Classes Offered at this Show**
Haverhill Farm 12415 Whisana Lane Ashland, VA Natalie Shinnamon
214 Henry Clay Rd townhouse 2-A
Ashland , VA
804-647-1091
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Free Rein Farm LLC

**Entries for this Show Have Closed**
Free Rein Farm, LLC 5011 Riggs Road Gaithersburg, MD Amber Philler
5011 Riggs Road
Gaithersburg, MD
301-613-9439
Zone 3 Region 10 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Free Rein Equine, LLC
Co-Host: Sandy Point
Freedom’s Rein Farm 23431 Huckleberry Way Hollywood, MD 20630 Christina Jayroe
23085 Hollywood Rd
Leonardtown, MD
760-822-4490
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 19, 2023 Townley Equestrian
Co-Host: Star Ridge Stables

**New Judge Cricket Morris Zone Approved**
**This Show Has Opened to Z3 R7 through 11/14**
Townley Equestrian Center 5796 Walker Mill Rd. Randleman, NC 27317 Allison Townley
5796 Walker Mill Rd
Randleman, NC
13369535757
Zone 3 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 26
Date Host Location Contact Competition Type
November 26, 2023 RTS @ Stillmeadows
Co-Host: Pine Crest Farm

*Open to Z3R11 and Z3 R6 Only*
Stillmeadows Farm 8472 Wyndale Drive Mechanicsville, VA Sarah Black
8472 Wyndale Dr
Mechanicsville, VA
804-908-0367
Zone 3 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 26, 2023 SOUTHERN OAK EQUESTRIAN CENTER
Co-Host: Champions Corner
Southern Oak Equestrian Center 11906 Shooting Club Road Raleigh, NC Maggie Mattis Harrison
11813 Canemount Street
Raleigh, NC
919-559-9548
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 2
Date Host Location Contact Competition Type
December 2, 2023 MacNair's and the Triangle
Co-Host: Topline Training
Co-Host: Great Strides

**Date Change**
MacNair’s Country Acres 2721 Dover Farm Rd Raleigh, NC Tharyn French
2721 Dover Farm Rd
Raleigh, NC
719-289-0043
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 2, 2023 Little Clovelly/Havenshire Farm
Co-Host: Kindred Spirit
Co-Host: St. Augustine
C-Line Stables 3499 Harris Rd. Townsend, DE Whitney Carmouche
105 maple ct
Newark, DE
215-317-2129
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 2, 2023 Hazelwild Farm
Co-Host: Whitestone Farm

**Adult Classes**
Hazelwild Farm 5325 Harrison Road Fredericksburg, VA Teresa Seay
5325 Harrison Rd
Fredericksburg , Va
540-845-7215
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 2, 2023 Level Green Level Green Riding School 3350 John Tree Hill Road Powhatan, VA Emily Betts
3203 Rueger St
Richmond, VA
804-241-0206
Zone 3 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 2, 2023 Meadowood

**This Show Has Been Rescheduled from a Previous Date Due to Weather**

MThe Stables at Meadowood 10406 Gunston Road Lorton, VA 22079 Susan Fischer
5901 Kingham Court
Alexandria, VA
617-233-0013
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 3
Date Host Location Contact Competition Type
December 3, 2023 Heaven's Gate farm

*Open to other Zones*
Heavens Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, Pa 18947 Beverly Flynn
5590 Bradshaw Rd, , false
Pipersville, PA
267-709-0234
Zone 11 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 9
Date Host Location Contact Competition Type
December 9, 2023 Roseolidan Farm
Co-HOst: Briarwood
Roseoldian Farm 1161 Princess Anne Road Virginia Beach, VA Dana Kiser
16303 Morgarts Beach Rd
Smithfield, AL
757-359-9197
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 9, 2023 Triton

Triton 2521 Baptist Rd Durham, NC Megan Ward
210 Stallings Rd
Durham , NC
919-621-4908
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 9, 2023 Team Randolph Macon
Co-Host: Bellemount
Co-Host: Hanover Heritage
**Adult Classes Offered**
**Entries are closed for this show**
Randolph Macon College 12214 Ashcake Road Ashland, VA Kim Towne
9091 Barbette Court
Mechanicsville, AL
804-433-7759
Zone 3 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 10
Date Host Location Contact Competition Type
December 10, 2023 Garrison Forest School
Co-Host: Greenway at Featherdown

**New Official Posted in Prize List**
Garrison Forest School 300 Garrison Forest Road Owings Mills, MD Taylor Herzog
300 Garrison Forest Rd
Owings Mills, MD
17572066112
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 10, 2023 Good Counsel Equestrian Team
Free Rein Farm LLC 5011 Riggs Road Gaithersburg, MD Amber Philler
5011 Riggs Road
Gaithersburg, MD
301-613-9439
Zone 3 Region 10 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 10, 2023 Walnut Creek Farm Walnut Creek Farm 3307 Startown Road Newton, NC Sarah Klassett
3307 Startown Road
Newton, NC
828-612-6993
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 10, 2023 Century Manor Farm

**Adult Classes Available**
Century Manor Farm 11711 Reid Lane Nokesville, VA Emily Scites
17145 Corder Road
Elkwood, VA
703-853-4060
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 16
Date Host Location Contact Competition Type
December 16, 2023 SOUTHERN OAK EQUESTRIANS
Co-Host: Champions Corner
Southern Oak Equestrian Center 11906 Shooting Club Road Raleigh, NC Maggie Mattis Harrison
11813 Canemount St
Raleigh, NC
919-559-9548
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 16, 2023 Oldfields School

*Futures Classes Added to this Show**
Oldfields School Amy Phillips
1500 Glencoe Road
Sparks, MD
443-955-9602
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 16, 2023 Foxtail Farm Foxtail Farm 1492 Princess Anne Road Virginia Beach, VA Dana Kiser
16303 Morgarts Beach Rd
Smithfield, VA
757-359-9197
Zone 3 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 17
Date Host Location Contact Competition Type
December 17, 2023 Potomac Horse Center
Co-Host: Wakefield
Co-Host: St. John's College High School Equestrian Team
Potomac Horse Center 14211 Quince Orchard Road North Potomac, Maryland 20878 Caitlin Michinski
14211 Quince Orchard Road
North Potomac, Maryland
240-682-5553
Zone 3 Region 10 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 17, 2023 Flying Change PHP Flying Change PHP 16426 West Liberty Road Stewartstown, PA 17363 Cristine Bona
8379 Fieldstone Lane
Dallastown, PA
717-487-8947
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 17, 2023 Wulf Crest Farm
Co-Host: Middleburg Riding
Co-Host: Sprout
The Stables at Wulf Crest Farm 19876 Rider’s Success Ln Leesburg, VA Lauren Scarry
3701 S. George Mason Dr. UNIT 1802N
Falls Church, VA
757-754-1998
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 6
Date Host Location Contact Competition Type
January 6, 2024 Heaven's Gate Farm
** New Date**
**New Judge Shawn Bigley 'r' **
**New Steward Briana Quinn**

*Open to other Zones*

*Show at Capacity as of 12/22*
Heavens Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, Pa 18947 Beverly Flynn
5590 Bradshaw Rd, , false
Pipersville, PA
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 7
Date Host Location Contact Competition Type
January 7, 2024 Team Randolph Macon

**Adult Classes**
**This show has been postponed until 1/7 due to weather**
Randolph Macon College 12214 Ashcake Road Ashland, VA Kimberley Towne
9091 Barbette Court
Mechanicsville, VA
804-433-7759
Zone 3 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 7, 2024 En-Tice-Ment Stables/Indian Creek School Oakland Ridge Farm 4252 Blair Ln. Harwood, MD 20776 Brittany Tice
8605 Solomons Island Rd.
Owings, MD
443-336-9294
Zone 3 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 7, 2024 FULL MOON FARM 4326 LOUISVILLE ROAD, FINKSBURG, MD 21048 MERI BOMSE
14116 woodens lane
reisterstown, MD
410-456-1001
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 7, 2024 Century Manor Farm
Co-Host: Secret Brook
Co-Host: Paradigm

**Adult Classes Available**
Century Manor Farm 11711 Reid Lane Nokesville, VA Emily Scites
17145 Corder Road
Elkwood, VA
793-853-4060
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 7, 2024 Meadowbrook Stables 8200 Meadowbrook Lane Chevy Chase, MD 20815 Diane Rogers
8200 Meadowbrook Lane
Chevy Chase, MD
301-787-8895
Zone 3 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13
Date Host Location Contact Competition Type
January 13, 2024 Foxtail Farm Crafty Fox Farm 1492 Princess Anne Road Virginia Beach, VA Dana Kiser
PO Box 14
Smithfield, VA
757-359-9197
Zone 3 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13, 2024 Autumn Grove Stables Autumn Grove Stables 11026 Sinepuxent Lane Berlin, MD 21811 Kristie Naughton
11026 Sinepuxent Rd
Berlin, MD
410-430-9072
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13, 2024 Swift Creek (formerly Triton)
**Show Host and Venue Changed**
**Entries for this Show have been extended until full**
3905 Swift Creek Road, Smithfield NC 27529 Megan Ward
210 Stallings Rd
Durham , NC
919-621-4908
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13, 2024 Oldfields School
Co-Host: Morningside Stables

**Futures Classes Added to this Show**
Oldfields School 1500 Glencoe Road Sparks-Glencoe, MD 21152 Amy Phillips
1500 Glencoe Road
Sparks, MD
443-955-9602
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 14
Date Host Location Contact Competition Type
January 14, 2024 Hidden Springs Stables
Hidden Springs Stables 9733 Walter Myatt Rd Fuquay Varina, NC 27526 Michelle Stephenson
9733 Walter Myatt Rd
Fuquay Varina, North Carolina
919-868-6404
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 14, 2024 Wulf Crest Farm
Co-Host: Middleburg Riding
The Stables at Wulf Crest Farm 19876 Rider’s Success Ln Leesburg, VA Sarah Willson-Kressler
19876 Rider's Success Ln
Leesburg, VA
703-851-3787
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 14, 2024 Meadowbrook Stables
Co-Host: Criswood Farm

**Show Officials have Changed**
Meadowbrook Stables 8200 Meadowbrook Lane Chevy Chase, MD 20815 Diane F Rogers
15001 Greymont Drive,
Centreville, VA
301-787-8895
Zone 3 Region 10 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 21
Date Host Location Contact Competition Type
January 21, 2024 Clover Luck Stables

**Entries Have Closed for this Show**
Clover Luck Stables 4713 Manor Lane Ellicott City, MD 21042 Stephanie Williams
4713 Manor Lane
Ellicott City, MD
410-733-6465
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 21, 2024 Little Clovelly/Havenshire Farm
Co-Host: The Key School
Co-Host: St. Augustine

*Entries extended to 1/18 or until full*
C-Line Stables 3499 Harris Rd. Townsend, DE. Whitney Carmouche
105 maple ct
Newark, AL
215-317-2129
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 21, 2024 Hidden Springs Stables
Co-Host: Sunchaser
**This Event is Postponed until 1/21 due to weather**
Hidden Springs Stables 9733 Walter Myatt Rd Fuquay Varina, NC 27526 Michelle Stephenson
9733 Walter Myatt Rd
Fuquay Varina, North Carolina
919-868-6404
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 27
Date Host Location Contact Competition Type
January 27, 2024 MacNair's and the Trianglee
Co-Host: Topline Training
Co-Host: Great Strides
*Postponed until 1/27 due to weather*
**Updated Officials Posted in the Prize List**
MacNair’s Country Acres 2721 Dover Farm Rd Raleigh, NC Tharyn French
2721 Dover Farm Rd
Raleigh, NC
719-289-0043
Zone 3 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 28
Date Host Location Contact Competition Type
January 28, 2024 Flying Change PHP Flying Change PHP 16426 West Liberty Road Stewartstown, PA 17363 Cristine Bona
8379 fieldstone lane
Dallastown , PA
717-487-8947
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 28, 2024 Chatham Hall
Co-Host: Jamestown

**Officials Have Been Updated in the Prize List**
**This show has been changed to 1/28 due to weather**
Chatham Hall 800 Chatham Hall Circle Chatham, Virginia Alexandra Doyon
800 Chatham Hall Circle
Chatham, VA
203-733-2075
Zone 3 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 3
Date Host Location Contact Competition Type
February 3, 2024 Halfmoon Valley
Co-Host: Grier School

~Adult Classes Offered~
Grier School 2522 Grier School Road Tyrone, PA 16686 Sharon Jodon
2925 HALFMOON VALLEY RD
PORT MATILDA, Pennsylvania
18143609116
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 3, 2024 Zone 3 Region 9
Triton 2521 Baptist Rd Durham, NC 27703 Megan Ward
919-622-4365
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 3, 2024 Zone 3 Region 10

**This Show Date has Changed**
Meadowbrook Stables 8200 Meadowbrook Lane Chevy Chase, MD Diane Rogers
8200 Meadowbrook Lane
Chevy Chase, MD
13017878895
Zone 3 Region 10 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 4
Date Host Location Contact Competition Type
February 4, 2024 Grier School
Co-Host: Fox Run Riding
**New Judge Shawn Bigley "r" Colora, MD**
**Entries reopened until 1/19/24**
**Now open to All of Zone 11 And To Zone 3 Region 2**

*This show moved from 10/28 to 2/4*
Grier School Stables 2522 Grier School Rd. Birmingham, PA Chrystal Wood
8656 Opossum Lane
Huntingdon, PA
484-947-3240
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 4, 2024 Region 1 Finals Garrison Forest School 300 Garrison Forest Road Owings Mills, MD 21117 Julia Wright
3111 Katewood Court
Baltimore, MD
410-804-8534
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 10
Date Host Location Contact Competition Type
February 10, 2024 Chatham hall

**Middle School added 1/4/24**
Chatham Hall 800 Chatham Hall Circle, Chatham, VA 24531 Ally Doyon
800 Chatham Hall Circle
Chatham, VA
203-733-2075
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 10, 2024 Zone 3 region 7
Waters Edge Farm WATERS EDGE FARM 1421 LaForest Ln Concord, NC Kathryn Burchfield
279 Beverly Dr
Concord, NC
704-791-5441
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 11
Date Host Location Contact Competition Type
February 11, 2024 Zone 3 Region 5
Hazelwild Farm 5325 Harrison Rd Fredericksburg, Va Teresa Seay
5325 Harrison Road
Fredericksburg, VA
540-845-7215
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 11, 2024 Zone 3 Region 3 Finals
Wulf Crest Stables 19876 Rider’s Success Lane Leesburg, VA Sarah Willson-Kressler
19876 Rider's Success Lane
Leesburg, VA
17038513787
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 11, 2024 Zone 3 Region 2
C-Line Stables 3491 Harris Rd. Townsend, DE. Hilary Gibbons-Neff
9721 Little Clovelly Lane
Easton, MD
410-829-9280
Zone 3 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 17
Date Host Location Contact Competition Type
February 17, 2024 Zone 3 Region 6 Finals

**Date Change**
Crafty Fox Farm 1492 Pleasant Ridge Road Virginia Beach, VA Dana H Kiser
PO Box 14
Smithfield, VA
757-359-9197
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 18
Date Host Location Contact Competition Type
February 18, 2024 Zone 3 Region 11 Finals

**Officials Have Changed for this Show**
Alphin-Stuart Arena 500 Plantation Road Blacksburg, VA Maggie Evans
272 E Queens Dr
Williamsburg, VA
540-421-9385
Zone 3 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 18, 2024 Zone 3 Region 4
Prince George’s Equestrian Center 14900 Pennsylvania Ave. Upper Marlboro, MD Leslie Farrell
41191 Breton Beach Rd
Leonardtown, MD
301-904-5417
Zone 3 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 24
Date Host Location Contact Competition Type
February 24, 2024 Zone 3 Region 8 Regional Finals
Chatham Hall School 800 Chatham Hall Circle Chatham VA 24531 Frankie Beyer
800 Chatham Hall Circle
Chatham, Virginia
434-432-5532
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 15
Date Host Location Contact Competition Type
March 15, 2024 Zone 3 Finals

**This is a 3 Day Show**
March 15-17, 2024
Virginia Horse Center 487 Maury River Rd Lexington VA Carley Leitch
2817 Angela Ct
Fredericksburg, VA
540-847-9899
Zone 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 16
Date Host Location Contact Competition Type
March 16, 2024 Zone 3

**This is a Three Day Show 3/15-3/17**
Virginia Horse Center 487 Maury River Rd Lexington VA Carley Leitch
2817 Angela Ct
Fredericksburg, VA
540-847-9899
Zone 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 17
Date Host Location Contact Competition Type
March 17, 2024 Zone 3

**This is a 3 Day Show 3/15-3/17**
Virginia Horse Center 487 Maury River Rd Lexington VA Carley Leitch
2817 Angela Ct
Fredericksburg, VA
540-847-9899
Zone 3 Only
Upper & Middle School

Prize List