October 14
Date Host Location Contact Competition Type
October 14 Oak Hill
Oak Hill Jumpers 2929 Dick Holeman Rd. Timberlake, NC
2929 Dick Holeman Rd
Timberlake, NC
919-730-5071
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 10
Date Host Location Contact Competition Type
November 10 John Carroll

Co-host: Greenway@Featherdown

**This show was rescheduled from 11/10 due to weather**
Garrison Forest School 300 Garrison Forest Road Owings Mills, MD
16300 Cedar Grove Road
Sparks, MD 21152
410-303-1525
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 15
Date Host Location Contact Competition Type
December 15 Creekside Equestrian NC
Co-Host: Great Strides
Co-Host: Southern Oaks Equestrian
Creekside Equestrian Center 3905 Swift Creek Road, Smithfield, NC
3905 Swift Creek Road
Smithfield, NC
919-625-9191
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 15 Madeira School
Co-host: Wakefield Equestrian
Co-host: River Chase
Madeira School 8328 Georgetown Pike McLean, VA
8328 Georgetown Pike
McLean, Virginia
301-502-7033
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 15 Endeavors All Equestrian Team
Co-Host: Top Rail
Co-Host: Low Key Farm

***ENTRIES CLOSED AS OF 12/6/2018 SHOW FULL***
Stony Run Fields, 30 Martin Drive, Reinholds, PA 17569
1126 DOGWOOD DR
REINHOLDS, PA
717-405-8914
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 16
Date Host Location Contact Competition Type
December 16 The Other Left LLC

**This show is now closed**
Oatland Stables 5011 Riggs Road Gaithersburg, MD
125 Towering Beech Ct
Sandy Spring, MD
301-233-0519
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 16 Cavallo Farm

*This show is now closed*
Cavallo Farm 22761 Evergreen Mills Rd, Leesburg VA 20175
22761 Evergreen Mills Road
Leesburg, VA
703-906-0981
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 28
Date Host Location Contact Competition Type
December 28 Stone Gate Stables
Co-Host: Loudoun Valley
Stone Gate Stables 24556 James Monroe Hwy, Aldie VA
13194 Blue Fox Lane
Fairfax, VA
703-966-0139
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 28 Hanover Heritage Equestrian Center, LLC
Co-Host: Woodpecker Farm
Hanover Heritage Equestrian Center,LLC 7414 River Road, Hanover VA
7414 River Road
Hanover, Virginia
804-399-4022
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 5
Date Host Location Contact Competition Type
January 5 Pickwick/Clayhill Pickwick Stables 6020 Emerald Lane, Sykesville, MD
6020 Emerald Lane
Sykesville, MD
443-506-0737
Zone 3 Region 2 Priority
Upper School

Prize List
January 5 Century Manor Farm Century Manor Farm 11711 Reid Lane Nokesville, VA
11711 Reid Lane
Nokesville, VA
703-380-3022
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 5 Little Clovelly/C-Line Stables

**This is a 200+ ride show**
C-Line Stables 3491 Harris Rd. Townsend, DE
105 Maple Ct.
Newark, DE
215-317-2129
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School
January 5 Endeavors All Equestrian Team
Co-Host: Second Nature
Co-Host: Low Key Farm
Stony Run Fields
1126 Dogwood Dr
Reinholds, PA
717-405-8914
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 6
Date Host Location Contact Competition Type
January 6 Fox Heath Equestrian Team Fox Heath Inc. 1395 Swamp Road, Furlong, PA
1395 swamp
Furlong, PA
607-434-5459
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 6 Little Clovelly/C-Line Stables

**200+ Ride Show**
C-Line Stables 3491 Harris Rd. Townsend, DE
105 Maple Ct
Newark, DE
215-317-2129
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 12
Date Host Location Contact Competition Type
January 12 RTS @ Stillmeadows Farm Stillmeadows Farm 8472 Wyndale Drive, Mechanicsville, VA
8472 Wyndale Dr
Mechanicsville, VA
804-908-0367
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School
January 12 HRA/Foxtail Farm

**This is a 200+ Ride show**
1492 Pleasant Ridge Rd, VA Beach VA
16303 Morgarts Beach Rd
Smithfield, VA
757-359-9197
Zone 3 Region 5 Priority
Upper & Middle School
January 12 Flying Change Fieldstone Meadows Horse Farm, 8379 Fieldstone Lane, Dallastown, PA 17313
8379 Fieldstone Lane
Dallastown, PA
717-487-8947
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 12 Hidden Springs Stables Saddletree Stables 2112 Saddle Tree Ln, Willow Spring, NC
5860 Christian Light Rd
Fuquay Varina, NC
919-868-6404
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School
January 12 The Other Left LLC Oatland Stables 5011 Riggs Road Gaithersburg, MD
125 Towering Beech Ct
Sandy Spring, MD
301-233-0519
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13
Date Host Location Contact Competition Type
January 13 RTS @ Stillmeadows Farm Stillmeadows Farm 8472 Wyndale Drive, Mechanicsville, VA
8472 Wyndale Dr
Mechanicsville, VA
804-908-0367
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13 Full Moon Farm Full Moon Farm 4236 Louisville Road, Finksburg, MD
4286 Louisville Road
Finksburg, MD
410-530-1569
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13 Flying Change Fieldstone Meadows Horse Farm, 8379 Fieldstone Lane, Dallastown, PA 17313
8379 Fieldstone Lane
Dallastown, Pennsylvania
717-487-8947
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 13 Heaven's Gate Farm Heaven’s Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, Pa 18947
5590 Bradshaw Rd
Pipersville, Pennsylvania
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School
January 20
Date Host Location Contact Competition Type
January 20 Bridlewood Equestrian
Bridlewood Farm
1924 Sanderson Rd.
Chesapeake, VA
540-847-5866
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School
January 20 Fox Heath Equestrian Team Fox Heath Inc., 1395 Swamp Road, Furlong, PA
1395 swamp
Furlong, PA
607-434-5459
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 20 Western Pennsylvania Equestrian Team Bloomfield Stables 133 Tro Lane Belle Vernon PA 15012
132 Mount Pleasant Road
Rostraver Township, PA
724-249-4105
Zone 11 Region 1 Only
Upper & Middle School
January 26
Date Host Location Contact Competition Type
January 26 Stone Gate Stables
Co-Host: Middleburg Academy
Co-Host: Sandstone Farm
Stone Gate 24556 James Monroe Hwy, Aldie VA
13194 Blue Fox Lane
Fairfax, VA
703-966-0139
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School
January 26 Chatham Hall

***200+ Ride Show***

*Please note this show has no region priority period*
Mars Arena at Chatham Hall 800 Chatham Hall Circle Chatham, VA
3744 A Madison Lane
Falls Church, VA
434-432-5605
Zone 3 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 26 Hidden Springs Stables Saddletree Stables
9733 Walter Myatt Rd
Fuquay Varina, NC
919-868-6404
Zone 3 Region 8 Priority
Upper & Middle School
January 26 Flying Change

***DATE CHANGE FROM 11/11/2018***
Fieldstone Meadows Horse Farm, 8379 Fieldstone Lane, Dallastown, PA 17313
8379 Fieldstone Lane
Dallastown, 17313
717-487-8947
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 26 Queen City Across Town Farm
340 Glenridge Ct
Indian Trail, NC
704-254-0752
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School
January 27
Date Host Location Contact Competition Type
January 27 Chatham Hall

**Upper School Only**
**Please note this show has no region priority period**

**OPEN TO ZONE 3**
Chatham Hall's Mars Arena 800 Chatham Hall Circle Chatham, VA
3744 A Madison Lane
Falls Church, VA
434-432-5605
Zone 3 Region 6 Priority
Upper School

Prize List
January 27 Cedarhill Farm Cedarhill Farm 2620 Waxhaw Marvin Road, Waxhaw NC
2620 Waxhaw Marvin Rd
Waxhaw, NC
704-649-5799
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 27 Willowbend
Co-Host: Silver Eagle Stables
15108 St. Thomas Church Rd Upper Marlboro, MD
10851 Mattaponi Rd
Upper Marlboro, MD
301-661-6453
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 27 Bergen Equestrian Center
Co-Host: Saddle Ridge Ridding Center
Bergen Equestrian Center, 40 Fort Lee Road, Leonia, NJ 07605
114 Oakdene Avenue
Teaneck , NJ
917-533-5722
Zone 11 Region 6 Priority
Upper & Middle School
January 27 Madeira School
Co-host: Wakefield Equestrian
Co-host: Loudoun
Madeira School, 8328 Georgetown Pike, McLean VA
8328 Georgetown Pike
McLean, Virginia
301-502-7033
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School
February 2
Date Host Location Contact Competition Type
February 2 Grier School
Co-Host: Stoney Creek
Grier School, 2522 Grier School Rd., Birmingham, PA
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 3
Date Host Location Contact Competition Type
February 3 Grier School
Co-Host: Stoney Creek
Grier School, 2522 Grier School Rd., Birmingham, PA
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 9
Date Host Location Contact Competition Type
February 9 Zone 3 Regions 7 Finals

**This is a 2 day show**
February 9th & February 10th
South Carolina Equine Park 443 Cleveland School Road, Camden SC
2620 Waxhaw Marvin Road
Waxhaw, NC
704-649-5799
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School
February 9 Zone 3 Region 5 Finals 1492 Pleasant Ridge Rd, VA Beach VA
16303 Morgarts Beach Rd
Virginia Beach, VA
757-359-9197
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School
February 9 Zone 3 Region 8 Finals

**This is a 2 day show**
February 9th and February 10th
South Carolina Equine Park
9104 Tresanton Drive
Charlotte, NC
704-649-5799
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School
February 16
Date Host Location Contact Competition Type
February 16 Zone 3, Region 1 Finals Garrison Forest School 300 Garrison Forest Rd, Owings Mills, MD
16300 Cedar Grove Road
Sparks, MD
14108048534
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School
February 23
Date Host Location Contact Competition Type
February 23 Zone 3 Region 2 Finals
TBA
2817 Angela Ct
Fredericksburg, Virginia
540-847-6072
Zone 3 Region 2 Only
Upper & Middle School
March 2
Date Host Location Contact Competition Type
March 2 Zone 3 Region 6 Regional Finals
MacNair's Country Acres 2721 Dover Farm Rd Raleigh, NC
2721 Dover Farm Rd
Raleigh, NC
919-434-7500
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School
March 2 Zone 3 Region 4
Hazelwild Farm
2817 Angela Ct
Fredericksburg, VA
540-847-9899
Zone 3 Region 4 Only
Upper & Middle School
March 3
Date Host Location Contact Competition Type
March 3 Zone 3 Region 3 Finals Hazelwild Farm 5325 Harrison Road, Fredricksburg VA 22407
15001 Greymont Drive
Centreville, VA
301-787-8895
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School
March 16
Date Host Location Contact Competition Type
March 16 Zone 3 Region 9 Finals
The Barracks 518 Barracks Farm Road, Charlottesville VA
22 Fairfield Dr
Staunton, VA
540-421-9385
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School
March 29
Date Host Location Contact Competition Type
March 29 Zone 3 Finals

3 Day Show

***This show will be held 3/29-3/31***
Liberty University Equestrian Center 524 Traveller Ct, Rustburg VA
2817 Angela Ct
Fredericksburg, VA
540-847-6072
Upper & Middle School
March 30
Date Host Location Contact Competition Type
March 30 Zone 3 Finals

**This show will be held 3/29-3/31**
Liberty University
2817 Angela Ct
Fredericksburg, VA
540-847-6072
Upper & Middle School

September 22
Date Host Location Contact Competition Type
September 22 Team Kimberden
Co-Host: Trinity Farm
Co-Host: Bay County
Kimberden Farm 5400 NW 110th Ave Ocala, FL 34482
5400 NW 110th Ave
Ocala, FL
865-235-8174
Zone 4 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 22 West Licking District
Co-Host: Empress Valley
Co-Host: Bookmark
The Paddock Stables 459 Middleground Rd SW Pataskala, OH
459 Middleground Rd SW
Pataskala, OH
614-989-5717
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23
Date Host Location Contact Competition Type
September 23 Team Kimberden
Co-Host: Bay County
Co-Host: Trinity Farm
Kimberden Inc.
5400 NW 110th Ave
Ocala, FL
865-235-8174
Zone 4 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23 West Licking District
Co-Host: Empress Valley
Co-Host: Hunters Court
The Paddock Stables 459 Middleground Rd SW Pataskala, Ohio
459 Middleground Rd SW
Pataskala, Ohio
614-989-5717
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 29
Date Host Location Contact Competition Type
September 29 Clover Grove
Co-Host: Blue Ridge

***Entries extended for Zone 3 to 9/28 or until show is full***
Clover Grove Farm 86 Hewitt Road Swoope, VA
22 Fairfield Dr
Staunton, VA
540-421-9385
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 29 Fortitude Farm Wills Park Equestrian Center, 11915 Wills Road Alpharetta, Georgia 30009
2422 Mayfield Way Ct
Buford, GA
770-654-2296
Zone 4 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30
Date Host Location Contact Competition Type
September 30 Waters Edge Farm

**Entries are extended through 9/29**
Waters Edge Farm 1421 La Forest Ln Concord, NC
1421 La Forest Ln
Concord , NC
704-576-9115
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 30 Clover Grove
Co-Host: Blue Ridge
Co-Host: Wynnedell
Clover Grove Farm 86 Hewitt Road, Swoope VA
22 Fairfield Dr
Staunton, VA
540-421-9385
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30 A Moment in Time
Co-host: TSF
A Moment In Time Farm 41191 Breton Beach Rd Leonardtown, Maryland
41191 Breton Beach Rd
Leonardtown, Maryland
301-475-5434
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30 The Ethel Walker School
**Entries extended to 9/27**
The Ethel Walker School, 230 Bushy Hill Road Simsbury, CT
45 Woodland Street
Wethersfield, Ct
860-539-5621
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30 St. Timothy's School St. Timothy's School 8400 Greenspring Avenue Stevenson, Maryland
8400 Greenspring Avenue
Stevenson, Maryland
860-309-8338
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 6
Date Host Location Contact Competition Type
October 6 RTS @ Stillmeadows Farm
Stillmeadows Farm 8472 Wyndale Drive, Mechanicsville, VA
8472 Wyndale Dr
Mechanicsville, VA
804-908-0367
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 6 Pleasant Hill Farm Pleasant Hill Farm 1818 New Sharon Church Rd, Hillsborough, NC 27278
780 Fielding Trail
Hillsborough, NC
919-619-6390
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 7
Date Host Location Contact Competition Type
October 7 Meadowbrook Stables Meadowbrook Stables 8200 Meadowbrook Lane Chevy Chase, MD
8200 Meadowbrook Lane
Chevy Chase, MD
301-787-8895
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 Cedarhill Farm
Co-Host: Hobbit Hill
Co-Host: Bridle Creek

***Entries have been extended to 10/2***
Cedarhill Farm 2620 Waxhaw-Marvin Rd Waxhaw, NC
2620 Waxhaw-Marvin Rd
Waxhaw, NC
704-649-5799
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 7 By The Bay Equestrian Secret Pride Stables 9074 Spring Hill Lane Salisbury, MD
6536 Elton Dennis Rd
Willards, MD
410-726-3679
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 North Country Horses
Co-host: North Country Equestrian Team
***Closing date extended to 10/5/18***
** Open to all IEA hunt seat members **
North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, NY
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13
Date Host Location Contact Competition Type
October 13 Blue Fox Farms
Co-Host: Bayview Equestrian
Blue Fox Farms 14801 Old Chocolate Bayou Houston, Texas
14801 Old, Old Chocolate Bayou Rd.
Houston, TX
713-725-2920
Zone 7 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13 Oak Hill
Oak Hill Hunter Jumpers 2929 Dick Holeman Rd. Timberlake, NC
2929 Dick Holeman Rd.
Timberlake, NC
919-407-0876
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 14
Date Host Location Contact Competition Type
October 14 Stonehouse Stables

*200+ Ride Show*

**This show is now closed**
Stonehouse Stables 2116-A Forge Road Toano, VA 23168
PO Box 58, 2116-A Forge Road
Toano, VA
757-566-0666
Zone 3 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Blue Fox Farms
Ch-Host: Bayview Equestrian
Blue Fox Farms 14801 Old Chocolate Bayou Houston, Texas
14801 Old, Old Chocolate Bayou Rd.
Houston, TX
713-725-2920
Zone 7 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Hazelwild Farm
Co-Host: Whitestone Farm
Co-host:Adsit

**EMT for this show will be Belinda Tiedt**
Hazelwild Farm 5325 Harrison Rd Fredericksburg, Virginia
5325 Harrison Road
Fredericksburg, VA
540-847-6072
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Stone Gate Stables Equestrian Team
Co-Host: Unbridled Force
Stonefield Stables, 297 Hilltop Road, Coopersburg, Pa 18036
1451 N 40TH ST
ALLENTOWN, PA
610-972-9165
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 20
Date Host Location Contact Competition Type
October 20 Prestige Training Equestrian Team
Co-Host: Silver Eagle Stable
Co-Host: Bellemount Stables

**Entries extended to 10/18**
***This show is now open to Zone 3 - All regions***
Richmark Farm (DBA Calverton 33, LLC) 3673 Old Weaversville Rd. Catlett, VA
13410 Fox Chase Lane
Spotsylvania, VA
303-917-1488
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21
Date Host Location Contact Competition Type
October 21 Horse Shadow Run
Co-Host: Lake Norman
Co-Host: Horse Show Leases LLC (formerly Carolina Country Acres)
Horse Shadow Run 3022 Miranda Rd. Charlotte, NC 28216
1200 Piccadilly Drive
Charlotte, NC
912-657-0162
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Willow Pond Farm
Willow Pond Farm 2875 Forge Rd Toano VA
2875 Forge Rd
Toano, VA
757-532-4344
Zone 3 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Potomac

**Entries extended to 10/8 or until show is full**
**Show now open to Zone 3**
Potomac Horse Center 14211 Quince Orchard Rd, Gaithersburg, MD
14211 Quince Orchard Rd
North Potomac, MD
240-682-5553
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 All's Well at Woodbrook Farm
Co-Host: Kindred Spirit

***ZONE 3 ENTRIES EXTENDED TO 9/20***

***THIS SHOW WAS RESCHEDULED FROM 9/22***
Woodbrook Farm 2504 Monkton Road Monkton, MD
2504 Monkton Road
Monkton, Maryland
443-834-9321
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Serenity / Chambourcin Spring Farm Team
Co-Host: Diamond L Riding Academy

***CLOSING DATE EXTENDED UNTIL 10/18***
Serenity Farm, 495 New Scheafferstown Rd. Bernville, PA
968-1 Schwartz Valley Road
Schuylkill Haven, PA
717-572-1478
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27
Date Host Location Contact Competition Type
October 27 Creekside Equestrian NC Creekside Equestrian Center 3905 Swift Creek Road Smithfield NC 27577
3905 Swift Creek Road
Smithfield, NC
919-625-9191
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 27 Autumn Grove Equestrian Team
Co-Host: Kindred Spirit Equestrian Team
Autumn Grove Stables 11026 Sinepuxent Road, Berlin, MD
11026 Sinepuxent Road
Berlin, MD
410-430-9072
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27 Foothills Equestrian Center Foothills Equestrian Center 531 Starnes Lane Taylorsville, NC
5354 Otto Lane
Conover, NC
828-612-6993
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 27 East Coast Equestrian
Co-Host: Briarwood
Co-Host: Fox Pointe
2508 W Landing Rd, Virginia Beach, VA
2508 W Landing Rd
Virginia Beach, VA
757-270-5228
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 28
Date Host Location Contact Competition Type
October 28 East Coast Equestrian
Co-Host: Briarwood Farm
Co-Host: Fox Pointe
2508 W Landing Rd, Virginia Beach, VA
2508 West Landing Road
Virginia Beach, VA
757-270-5228
Zone 3 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 28 Durango Equestrian
Co-Host: Second Nature
Co-Host: Low Key

***Extended Closing Date to 10/24***

***THIS IS A 200+ RIDE SHOW***
Dream Park of New Jersey, 400 US Rte. 130 Logan Township, NJ 08085
310 Snowdon Court
Exton, PA
610-764-9656
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28 Full Moon Farm

*200+ Ride Show*

**Entries have been extended to 10/20 or when classes fill to capacity**
Full Moon Farm 4326 Louisville Rd, Finksburg, MD
4286 Louisville Road
Finksburg, MD 21048
410-530-1569
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 3
Date Host Location Contact Competition Type
November 3 Fox Run Equestrian

**200+ Ride**

***NEW LOCATION***
***This show was rescheduled from 9/15 due to weather***
Townley Equestrian Center 5796 Walker Mill Rd, Randleman NC Lore Fariss
1706 Farnsworth Court
High Point, AL
336-689-6948
Zone 3 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 3 Honey Tree Equestrian Team
Co-Host: JM Equestrian (formally JS Equestrian)
Honey Tree Stables 3150 Lanes Mill Road Oxford, OH 45056
7250 Cedarcrest Drive
Liberty Township, OH
513-805-2101
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4
Date Host Location Contact Competition Type
November 4 Fox Run Equestrian

**200+ Ride**

***NEW LOCATION***
***This show was rescheduled from 9/16 due to weather***
Townley Equestrian Center 5796 Walker Mill Rd, Randleman NC
1706 Farnsworth Court
High Point, NC
336-689-6948
Zone 3 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Providence Equestrian Center
Co-Host: Horse Show Leases (formerly Carolina Country Acres)
Providence Equestrian Center 424 Waxhaw Indian Trail Road S, Waxhaw, NC
7919 Wellston Dr
Charlotte, NC
704-651-5196
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Willowbend
Co-Host: Silver Eagle Stables
Co-host: Adsit
15108 St. Thomas Church Rd, Upper Marlboro, MD
10851 Mattaponi Rd
Upper Marlboro, MD
443-995-0981
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Woodpecker Farm

**This show is now closed**
Woodpecker Farm 11321 Paige Road, Woodford, VA
11321 Paige Rd
Woodford, Va
540-623-5581
Zone 3 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Fox Ridge Farm
Fox Ridge Farm 17178 Fox Ridge Ln Smithfield, VA
17178 Fox Ridge Ln
Smithfield, Va.
757-880-0216
Zone 3 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Foxcroft School Foxcroft School 22407 Foxhound Ln, Middleburg, VA
22407 Foxhound LN
Middleburg, VA
410-991-8933
Zone 3 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Century Mill Equestrian Team
**Entries Extended Until 10/31!!**
Century Mill Stables 185 Century Mill Rd. Bolton, MA
185 Century Mill Road
Bolton, MA
203-451-9607
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Good Counsel Equestrian
Co-host: Academy of the Holy Cross
Co-host: Blacks Hills Stables
Oatland Stables 5011 Riggs Road Gaithersburg, MD
125 Towering Beech Ct
Sandy Spring, MD
301-233-0519
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Stone Gate Stables Equestrian Team
Co-Host: Unbridled Force
Stonefield Stables, 297 Hilltop Road, Coopersburg, Pa 18036
1451 N 40TH ST
ALLENTOWN, PA
610-972-9165
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 North Country Horses North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, New York
438 Clark Rd
Gansevoort, New York
518-441-5959
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Honey Tree Equestrian Team
Co-Host: JM Equestrian (formally JS Equestrian)
Honey Tree Stables 3150 Lanes Mill Road Oxford, OH 45056
7250 Cedarcrest Drive
Liberty Township, OH
513-805-2101
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 10
Date Host Location Contact Competition Type
November 10 Triton
**This is a Middle School only show**

***This show was rescheduled from 9/16 due to weather***
Triton Stables 2521 Baptist Rd Durham, NC
210 Stallings Rd
Durham , NC
919-621-4908
Zone 3 Region 6 Priority
Middle School

Prize List
November 10 Stone Gate Stables VA
Co-Host: Middleburg Academy
Co-Host: Sandstone Farm
Stone Gate Stables, 24556 James Monroe Hwy, Aldie, VA
13194 Blue Foc Lane
Fairfax, VA
703-966-0139
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 10 Wall Street Farm Wellington
Co-Host: Oxbridge Academy
Co-Host: Sporthorse Int
Jim Brandon Equestrian Center Forest Hill Blvd WPB, FL 33411
438 W Rambling Drive
Wellington, FL
561-628-0973
Zone 4 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 10 Flying Change

***CLOSING DATE EXTENDED TO 11/9***
Fieldstone Meadows Horse Farm 8379 Fieldstone Lane Dallastown, PA 17313
8379 Fieldstone Lane
Dallastown, PA
717-487-8947
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11
Date Host Location Contact Competition Type
November 11 Patuxent Run Stables Patuxent Run Stables 5570 Hallowing Point Road, Prince Frederick MD
5570 Hallowing Point Rd
Prince Frederick , MD
443-975-4003
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11 Shore Thing Equestrian 31729 Spearin Road, Salisbury, MD
26694 Pemberton Dr
Salisbury, MD
410-251-2354
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11 Triton
**This is an Upper School only show**

***This show was rescheduled from 8/15 due to weather***
Triton Stables 2521 Baptist Rd Durham, NC
210 Stallings Rd
Durham , NC
919-621-4908
Zone 3 Region 6 Only
Upper School

Prize List
November 11 Foxden Equestrian Team Foxden Farm 2998 W. Denneys Rd Dover, DE
8575 Vernon Rd
Harrington, Delaware
302-242-4551
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 11 Wall Street Farm Wellington
Co-Host: Oxbridge
Co-Host: Sporthorse Int
Jim Brandon Equestrian Facility Forest Hill Blvd WPB, FL 33411
438 W Rambling Drive
Wellington, FL
561-628-0973
Zone 4 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 17
Date Host Location Contact Competition Type
November 17 Garrison Forest School Garrison Forest School 300 Garrison Forest Road Owings Mills, MD
Garrison Forest School Stables, 300 Garrison Forest Road
Owings Mills, Maryland
410-559-3454
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 17 Creekside Equestrian NC
Co-Host: Champions Corner
Co-Host: Great Strides
3905 Swift Creek Road, Smithfield, NC
3905 Swift Creek Road
Smithfield, NC
919-625-9191
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 17 Haverhill Equitation team
Co-Host: Pine Crest
Haverhill Farm 12415 Whisana Lane, Ashland VA
9312 E Patrick Henry Rd
Ashland, Va
804-647-1091
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 18
Date Host Location Contact Competition Type
November 18 Creekside Equestrian NC
Co-Host: Champions Corner

***This show was rescheduled from 9/22***
*Original entries will be honored*
**Show will reopen to region**
Creekside Equestrian Center 3905 Swift Creek Road Smithfield NC 27577
3905 Swift creek road
smithfield, NC
919-625-9191
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 18 A Moment In Time
Co-Host: TSF Equestrian
Co-Host: Secret Brook

**Please note Ashley Bailer will be Steward at this show**
A Moment In Time Farm 41191 Breton Beach Rd, Leonardtown, MD
45923 Guenther Drive
Great Mills, MD
301-904-5417
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18 Full Moon Farm

**200+ Rides**
Full Moon Farm 4326 Louisville Rd Finksburg, MD
4286 Louisville Road
Finksburg, MD
410-530-1569
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 24
Date Host Location Contact Competition Type
November 24 Key School Equestrian
Co-Host: Stellar Riding

**This show was rescheduled from 10/27 due to weather - original entries/payments will be returned to original entrants and new prize list will be distributed.**
Stellar Riding 2361 Rutland Road Davidsonville, Maryland
2361 Rutland Rd
Davidsonville, Maryland
301-852-0088
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 24 Queen City
Co-Host: Lake Norman
Across Town Farms Across Town Farm 2634 Crane Road Waxhaw, NC
340 Glenridge Court
Indian Trail, NC
704-254-0752
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 24 Plainbrooke
co-host: Innova
co-host:Valley Mist

***ENTRIES CLOSED AS OF 11/14/2018- SHOW FULL***
Wyndsor Farm, 2550 Ridge Road, Elverson, Pa 19520
32 Buttonwood Lane
Spring City, Pa
610-564-1216
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 25
Date Host Location Contact Competition Type
November 25 Cedarhill Farm
Co-Host: Hobbit Hill
Co-Host: Bridle Creek Training
Cedarhill Farm 2620 Waxhaw Marvin Rd Waxhaw, NC
2620 Waxhaw Marvin Rd
Waxhaw, NC
704-649-5799
Zone 3 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 1
Date Host Location Contact Competition Type
December 1 MacNair's and the Triangle
Co-Host: Hillcrest
Co-host: Carolina Piedmont
MacNair's Country Acres 2721 Dover Farm Road, Raleigh, NC 27606
2721 Dover Farm Rd
Raleigh, NC
919-434-7500
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 1 Swan Lake Stables

***ENTRIES EXTENDED UNTIL 11/28***
***NOW OPEN TO ZONE 3***
Swan Lake Stables, 381 Flatbush Rd, Littlestown, PA
381 Flatbush Rd
Littlestown, PA
717-873-2080
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 1 Greenway@Featherdown
Co-Host: John Carroll School
NEW LOCATION - Garrison Forest School 300 Garrison Forest Rd, Owings Mills, MD
16300 Cedar Grove Road
Sparks, MD
410-804-8534
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 1 Townley Equestrian

Co-host: Jamestown
5796 Walker Mill Rd., Randleman NC
5796 Walker Mill Rd.
Randleman, NC 27317
336-953-5757
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 1 Black Horse Stables
Co-Host: Windswept Acres
Co-Host: Bethel Farm
Black Horse Stables-Worcester: 1600 Potshop Rd., Norristown, PA
4241 New Hope Rd
Furlong, PA
267-304-5228
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 1 Hazelwild Farm
Co-Host: Whitestone Farm
Co-Host: Bellemount Stables
Hazelwild Farm 5325 Harrison Rd, Fredericksburg, VA
5325 Harrison Road
Fredericksburg, VA
540-847-6072
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 1 Grier School
Co-Host: Winner's Glen
Grier School, 2522 Grier School Rd., Birmingham, PA
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 1 Central Carolina Equestrian Team SC
Co-Host: A1 Equestrian

**Entries deadline extended until 11/21/18**
The Farm at One Under Lane, Lugoff, S.C.
1265 Sanders Creek Rd.
Camden, SC
803-669-0697
Zone 4 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 2
Date Host Location Contact Competition Type
December 2 Hillcrest

Co-host: MacNair's and the Triangle
Co-host: Carolina Piedmont
MacNair's Country Acres 2721 Dover Farm Road, Raleigh, NC
152 Bald Head Island Dr
Garner, NC
919-622-4365
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 2 Townley Equestrian

Co-host: Jamestown
5796 Walker Mill Road, Randleman NC
5796 Walker Mill Rd.
Randleman, NC
336-953-5757
Zone 3 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 2 Grier School
Co-Host: Winner's Glen
Grier School, 2522 Grier School Rd., Birmingham, PA
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 2 The Other Left LLC

**This show is now closed**
Oatland Stables 5011 Riggs Road Gaithersburg, MD
125 Towering Beech Ct
Sandy Spring, MD
301-233-0519
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 8
Date Host Location Contact Competition Type
December 8 Team Randolph Macon (formerly Coventry)

Co-host: Rowan Equine
Randolph Macon Equestrian Center 12214 Ashcake Road Ashland, VA
8257 Fort Myers Rd
Mechanicsville, Virginia
804-337-7567
Zone 3 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 8 Oldfields School
Co-Host: Skillman Stables/As You Wish
Co-host: Wisteria Show Stables

**SHOW IS CLOSED / AT CAPACITY AS OF 12/4**
Oldfields School 1500 Glencoe Road, Sparks-Glencoe, MD
1500 Glencoe Road
Sparks Glencoe, MD
443-662-1061
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 8 HRA/Foxtail Farm

**This show is now closed**
1492 Pleasant Ridge Rd, VA Beach VA
16303 Morgarts Beach Rd
Smithfield, va
757-359-9197
Zone 3 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 8 East Texans
Co-Host: Summer Hill
Texas Rose Horse Park 14078 State Hwy 110 N Tyler, TX 75704
14078 State Hwy 110 N
Tyler, TX
817-683-8284
Zone 7 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 8 Chatham Hall Chatham Hall 800 Chatham Hall Circle, Chatham VA 24531
3744 A Madison Lane
Falls Church, VA
434-432-5605
Zone 3 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 9
Date Host Location Contact Competition Type
December 9 Heaven's Gate Farm
**SHOW IS CLOSED / AT CAPACITY AS OF 12/3**
Heaven's Gate Farm, 5590 Bradshaw Rd, Pipersville, Pa 18947
5590 Bradshaw Rd
Pipersville, Pennsylvania
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 9 Oldfields School
Co-Host: Skillman Stables/As You Wish
Co-host: Wisteria Show Stables

**SHOW IS CLOSED / AT CAPACITY AS OF 12/4**
Oldfields School 1500 Glencoe Road, Sparks-Glencoe, MD
1500 Glencoe Road
Sparks Glencoe, MD
443-662-1061
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 9 East Texans
Co - Host: Summer Hill
Texas Rose Horse Park 14078 State Hwy 110 N Tyler, TX 75704
14078 State Hwy 110 N
Tyler, TX
817-683-8284
Zone 7 Region 2 Priority
Upper & Middle School
December 9 Century Manor Farm

**This show date changed from 12/8**
**Original entries will be used**

***Please note - Steward will be Beth Linton (IEA Coach) for rescheduled show***
Century Manor Farm 11711 Reid Lane, Nokesville, VA
11711 Reid Lane
Nokesville , VA
703-380-3022
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List