September 22
Date Host Location Contact Competition Type
September 22 Delaware Valley University
Co-Host: Everything Little Farm

***CLOSING DATE EXTENDED UNTIL 9/21/2018***
Delaware Valley University, 700 E. Butler Ave Doylestown, Pa 18901
614 Schwenkmill Rd
Perkasie, PA
215-669-3115
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 22 Forest Edge Farm
Co-Host: Bella Rosa

***CLOSING DATE EXTENDED UNTIL 9/19***
Forest Edge Farm, 55 Forest Edge Drive Little Egg Harbor Township, NJ
414 North 3rd Street
Surf City, NJ
609-290-0318
Zone 11 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 22 Team Kimberden
Co-Host: Trinity Farm
Co-Host: Bay County
Kimberden Farm 5400 NW 110th Ave Ocala, FL 34482
5400 NW 110th Ave
Ocala, FL
865-235-8174
Zone 4 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 22 West Licking District
Co-Host: Empress Valley
Co-Host: Bookmark
The Paddock Stables 459 Middleground Rd SW Pataskala, OH
459 Middleground Rd SW
Pataskala, OH
614-989-5717
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 22 Gwyn Meadows Farm

***CLOSING DATE EXTENDED TO 9/20***
Gwyn Meadows Farm, 2064 Shearer Rd Lansdale, PA
2064 Shearer Rd
Lansdale, PA
215-873-6365
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23
Date Host Location Contact Competition Type
September 23 Salko Farm
Co-Host: New Canaan Mounted Troop
**ENTRIES EXTENDED TO 9/21**
Salko Farm 374 Hulls Farm Rd Southport, CT
295 Pepper Ridge Rd
Stamford, CT
203-249-1098
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23 Team Kimberden
Co-Host: Bay County
Co-Host: Trinity Farm
Kimberden Inc.
5400 NW 110th Ave
Ocala, FL
865-235-8174
Zone 4 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23 Two Bit Farm

*** CLOSING DATE EXTENDED UNTIL 9/21/2018***
Two Bit Farm 178 Grist Mill Rd Boyertown, Pa 19512
821 Mt. Pleasant Rd
Pottstown, Pennsylvania
484-955-0576
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School
September 23 West Licking District
Co-Host: Empress Valley
Co-Host: Hunters Court
The Paddock Stables 459 Middleground Rd SW Pataskala, Ohio
459 Middleground Rd SW
Pataskala, Ohio
614-989-5717
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 29
Date Host Location Contact Competition Type
September 29 Fortitude Farm Wills Park Equestrian Center, 11915 Wills Road Alpharetta, Georgia 30009
2422 Mayfield Way Ct
Buford, GA
770-654-2296
Zone 4 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30
Date Host Location Contact Competition Type
September 30 The Ethel Walker School The Ethel Walker School, 230 Bushy Hill Road Simsbury, CT
45 Woodland Street
Wethersfield, Ct
860-539-5621
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30 Valley Forge Military Academy VFMA, 800 Radnor St. Rd.
6 Fraiser st.
Washington Crossing, PA
215-431-9895
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 6
Date Host Location Contact Competition Type
October 6 Two Bit Farm Two Bit Farm 178 Grist Mill Rd, Boyertown, Pa 19512
821 MT.PLEASANT RD
POTTSTOWN, Pennsylvania
484-955-0576
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7
Date Host Location Contact Competition Type
October 7 Willow Brook Farm RI
Co-Host: LaSalle Academy
Co-Host: Mount Saint Charles
Willow Brook Farm 1088 Great Road Lincoln, RI 02865
30 Timberland Drive
Lincoln, RI 02865
401-935-7775
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 AVSS/CBF
Co-Host: Miss Porter's School
Avon Valley Show Stables 595 Waterville Road Avon, Connecticut
595 Waterville Rd
Avon, CT
860-677-5269
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 Chariot Chariot Farm, 3170 Chariot Court Manchester, NJ
3170 Chariot Court
Manchester, NJ
732-657-2710
Zone 11 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 Enchanted Equestrian Team Ivy Hill Equestrian Center 1811 Mill Rd. Perkasie, PA 18944
1816 Upper Stump Rd
Perkasie, PA
267-221-6579
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 North Country Horses
Co-host: North Country Equestrian Team
North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, NY
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 Serenity / Chambourcin Spring Farm Serenity Farm, 495 New Scheafferstown Rd. Bernville, PA
968-1 Schwartz Valley Road
Schuylkill Haven, PA
717-572-1478
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8
Date Host Location Contact Competition Type
October 8 Zephyr Farm
Co-host: Tall Oaks
Zephyr Farm 219 Watermelon Hill Road Mahopac, NY
219 WATERMELON HILL RD
MAHOPAC, NY
845-621-4450
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13
Date Host Location Contact Competition Type
October 13 Blue Fox Farms
Co-Host: Bayview Equestrian
Blue Fox Farms 14801 Old Chocolate Bayou Houston, Texas
14801 Old, Old Chocolate Bayou Rd.
Houston, TX
713-725-2920
Zone 7 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13 Bella Rosa Riding Team
co-host Forest Edge
151 Oak Glen Rd. Howell, NJ 07731
99 Oak Ave
West Creek, NJ
732-575-9593
Zone 11 Region 8 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 13 Valley Forge Military Academy
Co-Host: Valley Mist
VFMA 800 Radnor St. Rd, Wayne PA 19087
6 Fraiser Rd
Washington Crossing, PA
215-431-9895
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13 George School
George School Equestrian Center, 1690 Newtown Langhorne Rd., Newtown, PA
1690 Newtown Langhorne rd
Newtown, PA
267-342-3373
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13 McCormick Stables Oglebay Park Stables, 460 Lodge Dr Wheeling, WV 26003
111 Belleview Street
Saint Clairsville, OH
814-207-2603
Zone 11 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 13 Twin Lakes Farm
Co-Host: Riverdale Stables
Twin Lakes Farm North Campus 960 California Road Bronxville, NY 10708
960 California Road
Bronxville, New York
914-980-3757
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14
Date Host Location Contact Competition Type
October 14 Blue Fox Farms
Ch-Host: Bayview Equestrian
Blue Fox Farms 14801 Old Chocolate Bayou Houston, Texas
14801 Old, Old Chocolate Bayou Rd.
Houston, TX
713-725-2920
Zone 7 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Full Circle Farm
Full Circle Farm 719 Birch Mountain Road Manchester, CT 06040
688 Birch Mountain Rd
Manchester, CT
860-798-1749
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Heaven's Gate Farm Heaven's Gate Farm, 5590 Bradshaw Rd PIPERSVILLE, Pennsylvania
5590 Bradshaw Rd
PIPERSVILLE, Pennsylvania
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Stone Gate Stables Equestrian Team
Co-Host: Unbridled Force
Stonefield Stables, 297 Hilltop Road, Coopersburg, Pa 18036
1451 N 40TH ST
ALLENTOWN, PA
610-972-9165
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 20
Date Host Location Contact Competition Type
October 20 CTS Equestrian Team
Co-Host: Lake Effect
Co-Host: Candy Lane Acres
Horse On Course Equestrian Center, 120 Spring Valley Road Valencia, PA 16059
124 Rama Road
Beaver Falls, PA
412-956-0710
Zone 11 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 20 Black Horse Stables Black Horse Stables-Worcester: 1600 Potshop Rd., Norristown, PA
4241 New Hope Rd
Furlong, PA
267-304-5228
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21
Date Host Location Contact Competition Type
October 21 CTS Equestrian Team
Co-Host: Lake Effect
Co-Host: Candy Lane Acres
Horse On Course Equestrian Center, 120 Spring Valley Road Valencia, PA 16059
124 Rama Road
Beaver Falls, PA
412-956-0710
Zone 11 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Lancaster Equestrian
co-host: Seaton Hackney
Lancaster Equestrian, 551 Cooper Road, Red Bank, NJ 07701
83 Liberty Place
Hazlet, NJ
732-778-2609
Zone 11 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Salko Farm
Co-Host: n/a
Salko Farm
295 Pepper Ridge Rd
Stamford, CT
203-249-1098
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School
October 21 Folly Farm
Co-Host: Valkyrie Equestrian Center
**THIS IS A 200+ RIDE SHOW**
Folly Farm 75 Hartford Road Simsbury, CT
75 Hartford Road
Simsbury, CT
845-522-1665
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Serenity / Chambourcin Spring Farm Team
Co-Host: Diamond L Riding Academy
Serenity Farm, 495 New Scheafferstown Rd. Bernville, PA
968-1 Schwartz Valley Road
Schuylkill Haven, PA
717-572-1478
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27
Date Host Location Contact Competition Type
October 27 Delaware Valley University
Co-Host: Everything Little Farm
Delaware Valley University, 700 E. Butler Ave, Doylestown, Pa 18901
614 Schwenkmill Rd
Perkasie , PA
215-669-3115
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27 Gwyn Meadows Farm Gwyn Meadows Farm, 2064 Shearer Rd Lansdale, PA
2064 Shearer Rd
Lansdale, PA
215-873-6365
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28
Date Host Location Contact Competition Type
October 28 SuddenLea Sandstone Victory Stables, 121 Five Points Road Colts Neck, NJ 07722
418 Basso Street
Jackson, New Jersey
732-995-2627
Zone 11 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28 Mon Valley Equestrian Fallowfield Stables
941 Meadow Ave
Charleroi , PA
412-860-3320
Zone 11 Region 1 Priority
Upper & Middle School
October 28 TerryAllen Farms
Co-Host: New Canaan Mounted Troop
**This is a 200+ Ride Show**
TerryAllen Farms 188 Allen Street, Terryville, CT 06786
188 Allen St
Terryville , CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School
October 28 True Heart Equestrian Team
Co-Host: Top Notch Equestrian
Hidden Brook Farm
81 Parker Road
Long Valley, NJ
908-337-3991
Zone 11 Region 7 Priority
Upper & Middle School
October 28 Durango Equestrian Dream Park of New Jersey
310 Snowdon Court
Exton, PA
610-764-9656
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 3
Date Host Location Contact Competition Type
November 3 Halfmoon Valley
Co-Host: Grier School
2522 School Road
2925 Halfmoon Valley Road
Port Matilda, PA
814-360-9116
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
November 3 The Ethel Walker School The Ethel Walker School
45 Woodland Street
Wethersfield, Ct
860-539-5621
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
November 3 The Ridge
Co-Host: Valley Crest
Co-Host: Top Priority
The Ridge at Riverview
57 Bissell Road
Lebanon, NJ
973-975-9472
Zone 11 Region 7 Only
Upper & Middle School
November 3 Honey Tree Equestrian Team
Co-Host: JM Equestrian ( formally JS Equestrian )
Honey Tree Stables
7250 Cedarcrest Drive
Liberty Township, OH
513-805-2101
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School
November 4
Date Host Location Contact Competition Type
November 4 Swan Lake Stables Swan Lake Stables
381 Flatbush Rd
Littlestown, PA
717-873-2080
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 4 Greystone Stables
Co-Host: Ramapo
Greystone Stables
112 Ridgebury Rd
New Hampton, NY
845-355-7433
Zone 2 Region 5 Priority
Upper & Middle School
November 4 Ridge Riders JW Rudy Research Farm WVU
1901 CALE RD, VALLEY RIDGE FARM INC
MASONTOWN, WV
304-288-4964
Zone 11 Region 1 Only
Upper & Middle School
November 4 Century Mill Equestrian Team Century Mill Stables
185 Century Mill Road
Bolton, MA
203-451-9607
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School
November 4 Stone Gate Stables Equestrian Team
Co-Host: Unbridled Force
Stonefield Stables
1451 N 40TH ST
ALLENTOWN, PA
610-972-9165
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School
November 4 North Country Horses North Country Horses
438 Clark Rd
Gansevoort, New York
518-441-5959
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School
November 4 Honey Tree Equestrian Team
Co-Host: JM Equestrian ( formally JS Equestrian )
Honey Tree Stables
7250 Cedarcrest Drive
Liberty Township, OH
513-805-2101
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School
November 4 Twin Lakes Farm
Co-Host: Riverdale Stables
Twin Lakes Farm
960 California Road
Bronxville, New York
914-980-3757
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School
November 4 Fox View Farm Grier School
2522 Grier School Road
Tyrone, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
November 10
Date Host Location Contact Competition Type
November 10 Quiet Rein Farm
Co-Host: Fair Hill Farm
Quiet Rein Farm, 8 Wells Road New Milford, CT 06776
8 Wells Road
New Milford, CT
860-803-4463
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 10 Ridge Road Riders
co-host: Royal Rock
Bloomsburg Fairgrounds
3356 RIDGE RD
BLOOMSBURG, PA
570-336-7019
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
November 10 Wall Street Farm Wellington
Co-Host: Oxbridge Academy
Co-Host: Sporthorse Int
Jim Brandon Equestrian Center
438 W Rambling Drive
Wellington, FL
561-628-0973
Zone 4 Region 5 Priority
Upper & Middle School
November 10 Triple E Team
Suffolk Stables
335 Red Lion Road
Vincentown, NJ
609-661-9192
Zone 11 Region 8 Only
Upper & Middle School
November 11
Date Host Location Contact Competition Type
November 11 Wall Street Farm Wellington
Co-Host: Oxbridge
Co-Host: Sporthorse Int
Jim Brandon Equestrian Facility
438 W Rambling Drive
Wellington, FL
561-628-0973
Zone 4 Region 5 Priority
Upper & Middle School
November 11 Royal Rock
Co-Host: Ridge Road Riders
Bloomsburg Fair Grounds
202 Chestnut Tree Rd
Noxen, AL
570-905-5622
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
November 11 Heaven's Gate Farm Heaven's Gate Farm
5590 Bradshaw Rd
PIPERSVILLE, AL
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School
November 11 Timber Edge Jentri Stables, 3814 Dark Hollow Road, Furlong, PA
1041 West County Line Rd
Horsham, PA
215-343-1206
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18
Date Host Location Contact Competition Type
November 18 Mon Valley Fallowfield Stables
941 Meadow Ave
Charleroi , PA
412-860-3320
Zone 11 Region 1 Priority
Upper & Middle School
November 24
Date Host Location Contact Competition Type
November 24 L & B Farms L & B Farms, 727 Bellaire Rd, Hershey, PA
727 Bellaire Rd
Hershey, PA
717-917-0887
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 24 Plainbrooke
Wyndsor Farm
32 Buttonwood Lane
Spring City, Pa
610-564-1216
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School
December 1
Date Host Location Contact Competition Type
December 1 Windcrest Farm
Co-Host: Five-Star Performance Horses
**This is a 200+ RideShow**
Windcrst Farm
136 Hollister St
Manchester, CT
860-808-8937
Zone 1 Region 9
Upper & Middle School
December 1 Briarwood Farm Equestrian Team Black River Farm
203 Jasinski Avenue
Manville, NJ
908-358-4991
Zone 11 Region 7 Priority
Upper & Middle School
December 1 Grier School
Co-Host: Winner's Glen
Co-Host: Grand Stride
Grier School
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
December 2
Date Host Location Contact Competition Type
December 2 Grier School
Co-Host: Winner's Glen
Co-Host: Grand Stride
Grier School
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
December 9
Date Host Location Contact Competition Type
December 9 Essex Equestrian Center
Co-Host: Elite Equine Group
Co-Host: Equestrian Experience
Essex Equestrian Center
12-22 Woodland Ave
West Orange, NJ
931-252-3160
Zone 11 Region 6 Priority
Upper & Middle School
December 31
Date Host Location Contact Competition Type
December 31 Southern New Jersey
Co-Host: BNJ Ranch


***This is a 200 plus ride show***
Dream Park of New Jersey 400 US Rte. 130, Logan Township, NJ 08085
750 Garwood Rd
Moorestown, NJ
856-266-6693
Zone 11 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 5
Date Host Location Contact Competition Type
January 5 Briarwood Farm Equestrian Team
Co-Host: Top Priority
Black River Farm
203 Jasinski Avenue
Manville, NJ
908-358-4991
Zone 11 Region 7 Priority
Upper & Middle School
January 6
Date Host Location Contact Competition Type
January 6 Essex Equestrian Center
Co-Host: Elite Equine Group
Co-Host: Equestrian Experience
Essex Equestrian Center
12-22 Woodland Ave
West Orange, NJ
931-252-3160
Zone 11 Region 6 Priority
Upper & Middle School
January 21
Date Host Location Contact Competition Type
January 21 Zephyr Farm
Co-host: Tall Oaks
Zephyr Farm
219 WATERMELON HILL RD
MAHOPAC, New York
845-531-1443
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School
February 2
Date Host Location Contact Competition Type
February 2 Grier School
Co-Host: Stoney Creek
Grier School
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
February 3
Date Host Location Contact Competition Type
February 3 Palermo Show Stables
Co-Host: Top Notch Equestrian
Palermo Show Stable
1555 Burnt Mills Rd
Bedminster, NJ
203-339-1460
Zone 11 Region 7 Priority
Upper & Middle School
February 3 Grier School
Co-Host: Stoney Creek
Grier School
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School

September 16
Date Host Location Contact Competition Type
September 16 Muddy Brook Farm
Co-Host: Heritage Farm

*Entries extended through 9/16*
Muddy Brook Farm 646 West Street Amherst, Ma. 01002
MUDDY BROOK FARM
646 West Street
Amherst, MA
413-275-9823
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 16 Heaven's Gate Farm
*Open to Zones 2 and 11*

***This is a 200 plus ride show***
****CLOSING DATE EXTENDED TO 9/14/2018****
Heaven's Gate Farm 5590 Bradsahw Rd
5590 Bradshaw Rd
Pipersville , Pa
267-709-0234
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List