October 20
Date Host Location Contact Competition Type
October 20 Shallowbrook Equestrian Center Shallowbrook Equestrian Center 247 Hall Hill Road Somers, CT
PO Box 394
Hampden, MA
413-433-9436
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21
Date Host Location Contact Competition Type
October 21 Prospect Hill Farm
Co-Host: Mt.St. Charles
**Entries Extended to 10/16**
Prospect Hill Farm 61a Reservoir Rd Lincoln, RI 02865
3 Black Hawk Trail
Smithfield, RI
401-265-5402
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Concord Equestrian Team
Co-Host: Upper Creek
Verrill Farm Stable 11 Wheeler Rd Concord, MA 01742
24 Forest Rd
Acton, MA
978-808-0839
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Woodgate Farm, Inc.
**This show is now open to all Zone 1 Teams**
**ENTRIES EXTENDED TO 10/14**
Four Winds Farm
335 Lancaster Street
West Boylston, MA
774-696-0170
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Cranberry Equestrian
co-host: Crimson Pointe
Reunion Farm,271 Main St.Plympton,Ma.02367
271 Main St.
Plympton, Ma
781-910-2636
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Salko Farm
**Entries Extended until 10/19**
Salko Farm 374 Hulls Farm Rd Southport, CT
295 Pepper Ridge Rd
Stamford, CT
203-249-1098
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 21 Folly Farm
Co-Hosts: Valkyrie Equestrian Center & Woodstock Acres
**THIS IS A 200+ RIDE SHOW**
Folly Farm 75 Hartford Road Simsbury, CT
75 Hartford Road
Simsbury, CT
845-522-1665
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27
Date Host Location Contact Competition Type
October 27 Windcrest Farm
**This is a 200+Ride Show**
Windcrest Farm 344 Gilead ST Hebron, CT
136 Hollister St
Manchester, CT
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27 Stoneleigh-Burnham School
Co-Host: Heritage Farm
Stoneleigh-Burnham Equestrian Center 574 Bernardston Rd. Greenfield, MA 01301
574 Bernardston Rd
Greenfield, Massachusetts
413-773-8333
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27 August Farm August Farm 179 Highland Street Holliston, MA 01746
144 Clinton street
Hopkinton , Ma
508-435-0071
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27 Oak Hill
Co-Host: Friendship Field/Furnace Brook Farm
Saturday October 27, 2018 Furnace Brook Farm 158 Appleton RD New Ipswich, NH 03071
PO Box 170
New Ipswich, NH
603-731-4294
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27 Whishmaker Stables
Whishmsker Stables
464 Portland Ave
Rollinsford, NH
603-988-2301
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28
Date Host Location Contact Competition Type
October 28 Silverstone Stables
Co-Host: ABA Equestrian
Silverstone Stables 60 Water St. Rehoboth, MA
60 Water St
Rehoboth, MA
774-406-6772
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28 End of Hunt
Co-Host: Bellwether Stables
Co-Host: Heartland
End of Hunt 1360 Hill Street, Suffield, CT 06078
1360
Suffield, CT
860-874-8077
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28 TerryAllen Farms
Co-Host: New Canaan Mounted Troop
**This is a 200+ Ride Show**
TerryAllen Farms 188 Allen Street, Terryville, CT 06786
188 Allen St
Terryville , CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28 Wolf Creek Stables
co-host: Team Seahorse
Wolf Creek Stables, 35B Raymond Rd. Deerfield, NH 03037
248 Lowell Street
Wakefield, 01880
617-285-6331
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28 Dana Hall Karen Stives Equestrian Center 160 Grove Street Rear Wellesley , MA
160 Grove Street Rear
Wellesley , MA
508-954-9799
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28 Durango Equestrian
Co-Host: Second Nature
Co-Host: Low Keyhttps://www.rideiea.org/data/admin/shows/edit/?editID=5532#
***Extended Closing Date to 10/24***

***THIS IS A 200+ RIDE SHOW***
Dream Park of New Jersey, 400 US Rte. 130 Logan Township, NJ 08085
310 Snowdon Court
Exton, PA
610-764-9656
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 28 The Crossroads Equestrian Center
**10/15/18 ENTRIES ARE CLOSED - SHOW IS AT CAPACITY**
The Crossroads Equestrian Center - 83 Big Elm Road
21 Tamarack Road
Mahopac, NY
845-621-2035
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 3
Date Host Location Contact Competition Type
November 3 The Ethel Walker School The Ethel Walker School 230 Bushy Hill Road Simsbury, CT
45 Woodland Street
Wethersfield, Ct
860-539-5621
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
November 3 Wachusett Equestrian Team
Co-Hosts: Vanderzicht & Liberty hill
**This is a 200+ ride show**
Holiday Acres Equestrian Center
9 Old Millbury Rd
Oxford, Massachusetts
508-887-1744
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 3 Honey Tree Equestrian Team
Co-Host: JM Equestrian ( formally JS Equestrian )
Honey Tree Stables 3150 Lanes Mill Road Oxford, OH 45056
7250 Cedarcrest Drive
Liberty Township, OH
513-805-2101
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 3 Hidden Brook Stables
Co-Host: ABF Equine
Co-Host: Loomis Chaffee
ABF Equine
447 Waterman Rd
Lebanon CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4
Date Host Location Contact Competition Type
November 4 Evenstride
Co-Host: Turning Point
Co-Host: Team Seahorse
Evenstride
26 Orchard St
Byfield, Ma
978-821-1411
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Fox Crossing Equestrian, LLC
Co-Host: Brushy Hill Farm
**This is a 200+ Ride Show**
Fox Crossing Equestrian, 210 South St, Morris, CT 06763
210 South Street
Morris, CT
860-459-4523
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Silverstone Stables
Co-Host: ABA Equestrian
Co-Host: Windswept
Silverstone Stables 60 Water St Rehoboth, MA Kaitlyn Hewitt
60 Water St
Rehoboth, MA
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Greystone Stables
Co-Host: Ramapo
Co-Host: Chickory Meadows
**This is a 200+ ride show**
Greystone Stables 112 Ridgebury Rd New Hampton, NY
112 Ridgebury Rd
New Hampton, NY
845-355-7433
Zone 2 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Century Mill Equestrian Team Century Mill Stables 185 Century Mill Rd. Bolton, MA
185 Century Mill Road
Bolton, MA
203-451-9607
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Stone Gate Stables Equestrian Team
Co-Host: Unbridled Force
Stonefield Stables, 297 Hilltop Road, Coopersburg, Pa 18036
1451 N 40TH ST
ALLENTOWN, PA
610-972-9165
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 North Country Horses North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, New York
438 Clark Rd
Gansevoort, New York
518-441-5959
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Honey Tree Equestrian Team
Co-Host: JM Equestrian ( formally JS Equestrian )
Honey Tree Stables 3150 Lanes Mill Road Oxford, OH 45056
7250 Cedarcrest Drive
Liberty Township, OH
513-805-2101
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 4 Twin Lakes Farm
Co-Host: Riverdale Stables
Twin Lakes Farm North Campus 960 California Road Bronxville, NY 10708
960 California Road
Bronxville, New York
914-980-3757
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 10
Date Host Location Contact Competition Type
November 10 Stoneleigh-Burnham School Stoneleigh-Burnham School 574 Bernardston Rd
574 Bernardston Rd
Greenfield, MA
413-773-8333
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 10 Quiet Rein Farm
Co-Host: Fair Hill Farm
Quiet Rein Farm, 8 Wells Road New Milford, CT 06776
8 Wells Road
New Milford, CT
860-803-4463
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 10 York
Co-Host: Atkinson Academy
Greystone Stables
1014 Main Street
Eliot, ME
207-332-3115
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 10 Maple Grove Farm
Co-Host: Nashoba Valley
Maple Grove 181 Central St. Hudson, MA 01749
181 Central St.
Hudson , Ma.
978-979-1881
Zone 1 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 10 Wall Street Farm Wellington
Co-Host: Oxbridge Academy
Co-Host: Sporthorse Int
Jim Brandon Equestrian Center
438 W Rambling Drive
Wellington, FL
561-628-0973
Zone 4 Region 5 Priority
Upper & Middle School
November 10 Flying Change Fieldstone Meadows Horse Farm 8379 Fieldstone Lane Dallastown, PA 17313
8379 Fieldstone Lane
Dallastown, PA
717-487-8947
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11
Date Host Location Contact Competition Type
November 11 Miss Porter's School
Co-Host: Avon Valley Show Stables / Cedar Brook Farm
Avon Valley Show Stables Avon Valley Show Stables 595 Waterville Road Avon, Connecticut
595 Waterville Rd
Avon, CT
860-677-5269
Zone 1 Priority
Upper & Middle School
November 11 Harwood Farm Cavallo Equestrian Center 84 Powers Road Westford, MA 01886
60 Commons Dr Apt 4
Shrewsbury, Ma
508-981-5656
Zone 1 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 11 Wall Street Farm Wellington
Co-Host: Oxbridge
Co-Host: Sporthorse Int
Jim Brandon Equestrian Facility
438 W Rambling Drive
Wellington, FL
561-628-0973
Zone 4 Region 5 Priority
Upper & Middle School
November 11 Flying Change Fieldstone Meadows Horse Farm, 8379 Fieldstone Lane, Dallastown, PA 17313
8379 Fieldstone Lane
Dallastown, 17313
717-487-8947
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 17
Date Host Location Contact Competition Type
November 17 Saddle Rowe
Saddle Rowe, 73 Oakland Street, Medway, MA
73 Oakland Street
Medway, MA
508-269-1044
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 17 Seery Hill
Co-Host: Friendship Field/ Furnace Brook
Co-Host: Academy at Stryker Stables
Furnace Brook Farm
PO Box 170
New Ipswich, NH
603-731-4294
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School
November 17 Century Mill Equestrian Team
Co-Host: Upper Creek Equestrian Team
Century Mill Stables 185 Century Mill Rd Bolton, MA
185 Century Mill Road
Bolton, MA
978-779-2934
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 17 Hidden Brook Stables
Co-Host: ABF Equine
Co-Host: Loomis Chaffee
ABF Equine 257 Judd Rd. Coventry, CT 06238
447 Waterman Rd
Lebanon CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18
Date Host Location Contact Competition Type
November 18 Folly Farm
Co-Hosts: Valkyrie Equestrian Center & Woodstock Acres
Folly Farm 75 Hartford Rd Simsbury, CT
75 Hartford Rd
Simsbury, CT
845-522-1665
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18 TerryAllen farms
Co-Hosts: Spring Meadow & Cavalier Farm
**This is a 200+ Ride Show**
TerryAllen Farms 188 Allen Street Terryville, CT 06786
188 Allen St
Terryville, CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 18 Spring Tide Farm
Co-Host: Turning Point
Spring Tide Farm,
283 Main Street
Boxford, MA
978-317-1826
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 18 Metropolitan Equestrian Team Jamaica Bay Riding Academy
1282 Leslie Lane
North Bellmore, NY
718-487-9007
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 24
Date Host Location Contact Competition Type
November 24 Hunter Ridge
Co-Host: Dapper Dan Farm
Co-Host: Smithbridge Stable
Hunter Ridge 40 Collins Rd Ashaway, RI 02804
93 Prosser Trail
Charlestown, RI
401-359-5344
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 24 Plainbrooke
Wyndsor Farm
32 Buttonwood Lane
Spring City, Pa
610-564-1216
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School
December 1
Date Host Location Contact Competition Type
December 1 Windcrest Farm
Co-Host: Five-Star Performance Horses
**This is a 200+ RideShow**
Windcrst Farm
136 Hollister St
Manchester, CT
860-808-8937
Zone 1 Region 9
Upper & Middle School
December 1 Black Horse Stables
Co-Host: Windswept Acres
Co-Host: Bethel Farm
Black Horse Stables-Worcester: 1600 Potshop Rd., Norristown, PA
4241 New Hope Rd
Furlong, PA
267-304-5228
Zone 11 Region 3 Priority
Upper & Middle School
December 1 Midcoast Maine Equestrian Team Stonewall Stables, 237 W Neck Rd, Nobleboro, ME 04555
280 Lowell St
Wakefield, Ma
781-526-6604
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School
December 1 Grier School
Co-Host: Winner's Glen
Co-Host: Grand Stride
Grier School
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
December 1 Shallowbrook Equestrian Center
Co-Host: SJH Equestrian
Co-Host: Miss Halls School
Shallowbrook Equestrian Center
36 Isaac Bradway Rd
Hampden, MA
413-433-9436
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School
December 2
Date Host Location Contact Competition Type
December 2 Rising Star Equestrian Rising Star Equestrian Center 149 Summer Street Medway, MA 02053
149 Summer Street
Medway, MA
617-640-4685
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 2 ABC Dream Team
North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, NY
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 2 Grier School
Co-Host: Winner's Glen
Co-Host: Grand Stride
Grier School
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
December 2 Nora Harris Equestrian
Co-Host: Newport Equestrian
Co-Host: Sandy Point Stables
Nora Harris Equestrian 3622 Main Rd Tiverton, RI 02809
8 Washington St Apt 2
Bristol, RI
203-906-9106
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School
December 8
Date Host Location Contact Competition Type
December 8 Southeastern Connecticut
Co-Hosts: Movado & Larimar
**This is a 200+Ride Show**
Mystic Valley Hunt Club, Inc 645 Long Cove Rd, Gales Ferry, CT
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School
December 9
Date Host Location Contact Competition Type
December 9 Mount Holyoke
Co-Host: Heartland
Co-Host: Williston Fuller
Mount Holyoke Equestrian Center
50 College st
South Hadley, MA
972-946-9413
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School
December 9 Southeastern Connecticut
Co-Hosts: Bit By Bit & Larimar
**This is a 200+ Ride Show**
Mystic Valley Hunt Club, Inc 645 Long Cove Rd, Gales Ferry, CT
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School
December 9 Fox Crossing Equestrian, LLC
Co-Host: Brushy Hill Farm
Fox Crossing Equestrian 210 South Street Morris, CT
210 South Street
Morris, CT
860-459-4523
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 9 Willow Brook Farm Holliston 1070 Washington St
181 Centre Street, Dover, MA
774-487-7485
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School
December 9 Metropolitan Equestrian Team Jamaica Bay Riding Academy
1282 Leslie Lane
North Bellmore, NY
718-487-9007
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School
December 15
Date Host Location Contact Competition Type
December 15 Endeavors All Equestrian Team
Co-Host: Top Rail
Stony Run Fields
1126 DOGWOOD DR
REINHOLDS, PA
717-405-8914
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School
December 16
Date Host Location Contact Competition Type
December 16 Eastern Connecticut Magnolia Run Equestrian Center 34 Cemetery Rd. Willington, CT
211 Gehring Rd
Tolland, CT
860-543-0282
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
December 16 TerryAllen Farms
Co-Host: North Meadow
Co-Host: Cavalier
TerryAllen Farms
188 Allen St
Terryville , CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School
December 29
Date Host Location Contact Competition Type
December 29 Hunter Ridge
Co-Host: Dapper Dan Farm
Co-Host: Claddagh Farm
Hunter Ridge 40 Collins Rd Ashaway, RI 02804
76 Beech St
Cranston, RI
401-359-5344
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 5
Date Host Location Contact Competition Type
January 5 Endeavors All Equestrian Team
Co-Host: Second Nature
Stony Run Fields
1126 DOGWOOD DR
REINHOLDS, pa
717-405-8914
Zone 11 Region 2 Priority
Upper & Middle School
January 5 Hidden Brook Stables
Co-Host: ABF Equine
Co-Host: Loomis Chaffee
ABF Equine
447 Waterman Rd
Lebanon CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School
January 6
Date Host Location Contact Competition Type
January 6 Southeastern Connecticut
Co-Host: Movado & Bit by Bit
**This is a 200+Ride Show**
Mystic Valley Hunt Club, Inc 645 Long Cove Rd, Gales Ferry, CT
681 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School
January 6 Nora Harris Equestrian
Co-Host: ABA Equestrian
Co-Host: Enshanting Allie
Nora Harris Equestrian
6 Washington St Apt 2
Bristol, 02809
203-906-9106
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School
January 13
Date Host Location Contact Competition Type
January 13 Southeastern Connecticut
Co-Host: Five Star
**This is a 200+ Ride Show**
Mystic Valley Hunt Club, Inc 645 Long Cove Rd, Gales Ferry, CT
681 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School
January 20
Date Host Location Contact Competition Type
January 20 Western Pennsylvania Equestrian Team Bloomfield Stables 133 Tro Lane Belle Vernon PA 15012
132 Mount Pleasant Road
Rostraver Township, PA
724-249-4105
Zone 11 Region 1 Only
Upper & Middle School
January 21
Date Host Location Contact Competition Type
January 21 Zephyr Farm
Co-host: Tall Oaks
**This is a 200+ ride show**
Zephyr Farm
219 WATERMELON HILL RD
MAHOPAC, New York
845-531-1443
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School
February 2
Date Host Location Contact Competition Type
February 2 Grier School
Co-Host: Stoney Creek
Grier School
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
February 3
Date Host Location Contact Competition Type
February 3 Grier School
Co-Host: Stoney Creek
Grier School
2522 Grier School Road PO Box 308
TYRONE, PA
814-684-3000
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
February 17
Date Host Location Contact Competition Type
February 17 Zone 1 Region 1 Boulder Brook Stables - Lee, NH
21 Manson Rd
Kittery, ME
207-450-6844
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School
February 17 Zone 1 Region 2
TBD
12 Grove St
Byfield, MA
339-203-1487
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School
February 23
Date Host Location Contact Competition Type
February 23 Region 4 Region Finals - Individual Four Winds Farm
9 Old Millbury Rd
Oxford , MA
508-887-1744
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School
February 23 Zone 1 Region 5 Hunter Ridge Farm - Ashaway, RI
93 Prosser Trail
Charlestown , RI
401-359-5344
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School
February 23 Zone 1 Region 10 TBD
430 Rock Valley Rd
Holyoke, MA
413-275-9823
Zone 1 Region 10 Only
Upper & Middle School
February 24
Date Host Location Contact Competition Type
February 24 Zone 1 Region 7 TerryAllen Farms - Terryville, CT
188 Allen St
Terryville, CT
860-585-9018
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School
March 2
Date Host Location Contact Competition Type
March 2 Zone 1 Region 9 Mystic Valley Hunt Club - Gales Ferry, CT
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT
860-460-8586
Zone 1 Region 9 Only
Upper & Middle School
March 2 Zone 1 Region 3 Four Winds Farm - North Oxford, MA
169 S. Acton Rd
Stow, MA
978-490-4243
Zone 1 Region 3 Only
Upper & Middle School
March 2 Zone 1 Region 8 TBD
33 Poplar Hill Dr
Farmington, CT
860-402-7154
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School
March 3
Date Host Location Contact Competition Type
March 3 Zone 1 Region 6 TBD
51 Wesson Terrace
Northboro, MA
508-717-4209
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School
March 30
Date Host Location Contact Competition Type
March 30 Zone 1 Finals
**This is a 2 Day Show**
Eastern States Exposition
122 Woodbridge Street
Manchester, CT
860-969-1409
Zone 1 Only
Upper & Middle School

September 1
Date Host Location Contact Competition Type
September 1 Briggs Stable Briggs Stable 623 Hanover St. Hanover, MA 02339
607 Washington St
Abington, MA
617-759-5905
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 16
Date Host Location Contact Competition Type
September 16 Muddy Brook Farm
Co-Host: Heritage Farm

*Entries extended through 9/16*
Muddy Brook Farm 646 West Street Amherst, Ma. 01002
MUDDY BROOK FARM
646 West Street
Amherst, MA
413-275-9823
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 16 Horse Amour

~Now Open to Zone 2~
Horse Amour 804 Eaton Hill East Castleton, VT 05735
46 West Street
Fair Haven, VT
802-683-0565
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 22
Date Host Location Contact Competition Type
September 22 Team Kimberden
Co-Host: Trinity Farm
Co-Host: Bay County
Kimberden Farm 5400 NW 110th Ave Ocala, FL 34482
5400 NW 110th Ave
Ocala, FL
865-235-8174
Zone 4 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 22 Wachusett Equestrian Team Co-host: Liberty Hill
**This is a 200+ ride show**
~~ENTRIES EXTENDED TO 9/19~~
Holiday Acres Equestrian Center 331 Main St. Rutland, MA
9 Old Millbury Rd
Oxford, MA
508-887-1744
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 22 West Licking District
Co-Host: Empress Valley
Co-Host: Bookmark
The Paddock Stables 459 Middleground Rd SW Pataskala, OH
459 Middleground Rd SW
Pataskala, OH
614-989-5717
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23
Date Host Location Contact Competition Type
September 23 End of Hunt
Co-Hosts: Bellwhether & SJH Equestrian
**Entries extended to 9/21**
End of Hunt 1360 Hill Street Suffield, CT
1360 Hill Street
Suffield, CT
860-874-8077
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23 Salko Farm
Co-Host: New Canaan Mounted Troop
**ENTRIES EXTENDED TO 9/21**
Salko Farm 374 Hulls Farm Rd Southport, CT
295 Pepper Ridge Rd
Stamford, CT
203-249-1098
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23 Hillside Meadows Hillside Meadows 111 George Hill Rd. Grafton MA 01519
390 Bridle Path
Worcester, Massachusetts
508-243-8044
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23 The Crossroads Equestrian Center The Crossroads Equestrian Center 83 Big Elm Road Brewster, NY
21 Tamrack Road
Mahopac, NY
845-621-2035
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23 Team Kimberden
Co-Host: Bay County
Co-Host: Trinity Farm
Kimberden Inc.
5400 NW 110th Ave
Ocala, FL
865-235-8174
Zone 4 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 23 West Licking District
Co-Host: Empress Valley
Co-Host: Hunters Court
The Paddock Stables 459 Middleground Rd SW Pataskala, Ohio
459 Middleground Rd SW
Pataskala, Ohio
614-989-5717
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 29
Date Host Location Contact Competition Type
September 29 Hunters Run Stable
Co-Host: Cavallo
**Entries Extended until 9/25**
Hunters Run Stables 78 Hunter Lane Glastonbury, CT 06033
78 Hunter Lane
Glastonbury, CT
860-205-1226
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 29 Fortitude Farm Wills Park Equestrian Center, 11915 Wills Road Alpharetta, Georgia 30009
2422 Mayfield Way Ct
Buford, GA
770-654-2296
Zone 4 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30
Date Host Location Contact Competition Type
September 30 Hunter Ridge
Co-Host: Windswept Farm & Smithbridge Stables
**Show is at capacity and Closed as of 9/15**
Hunter Ridge, 40 Collins Rd Ashaway, RI 02824
76 Beech Ave
Cranston, RI
401-359-5344
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30 Mount Holyoke
Co-Host: Williston Fuller
Mount Holyoke Equestrian Center 50 College St. South Hadley, MA 01075
50 College st
South Hadley, Massachusetts
972-946-9413
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30 The Ethel Walker School
**Entries extended to 9/27**
The Ethel Walker School, 230 Bushy Hill Road Simsbury, CT
45 Woodland Street
Wethersfield, Ct
860-539-5621
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 6
Date Host Location Contact Competition Type
October 6 Wachusett Equestrian Team
Co-Host: Vanderzicht
**This is a 200+ ride show**
**Entries Extended to 10/3**
Holiday Acres Equestrian Center 331 Main St. Rutland, MA
9 Old Millbury Rd
Oxford, MA
508-887-1744
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 6 Hidden Brook Stables
Co-Host: ABF Equine
Co-Host: Loomis Chaffee
ABF Equine 257 Judd Rd. Coventry, CT 06238
447 Waterman Rd
Lebanon CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7
Date Host Location Contact Competition Type
October 7 Ridgetop / Camelot
**This show is closed / at capacity as of 9/25**
Ridgetop Farm 734 Adams Rd. Holliston MA
21 High Ridge Rd
Holden, MA
508-410-5001
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 Over the Oxer/Fox Creek
Co-Host: Senator Bell/Graceful Image

**Show at Capacity as of 9/27**
Ridgeway Stables, 203 County Farm Cross Rd. Dover, New Hampshire, 03820
76 Raymond Rd.
Deerfield, NH
781-389-4850
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 Willow Brook Farm RI
Co-Hosts: LaSalle Academy & Mount Saint Charles
**Entries Extended to 10/5**
Willow Brook Farm 1088 Great Road Lincoln, RI 02865
30 Timberland Drive
Lincoln, RI 02865
401-935-7775
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 AVSS/CBF
Co-Host: Miss Porter's School
Avon Valley Show Stables 595 Waterville Road Avon, Connecticut
595 Waterville Rd
Avon, CT
860-677-5269
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 7 North Country Horses
Co-host: North Country Equestrian Team
***Closing date extended to 10/5/18***
** Open to all IEA hunt seat members **
North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, NY
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8
Date Host Location Contact Competition Type
October 8 Red Acre
Co-Host: Harwood
** NOW OPEN TO ALL OF ZONE 1 **
Red Acre Farm 254 Red Acre Rd Stow, MA
169 S. Acton Rd
Stow, MA
978-490-4243
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8 Zephyr Farm
Co-host: Tall Oaks
**This is a 200+ ride show**
Zephyr Farm 219 Watermelon Hill Road Mahopac, NY
219 WATERMELON HILL RD
MAHOPAC, NY
845-621-4450
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 8 Eastern CT
Co-Host: Cavallo Farm
**Entries Extended to 10/2**
Magnolia Run Equestrian Center, 34 Cemetery Rd. Willington, CT
211 Gehring Rd
Tolland, CT
860-543-0282
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13
Date Host Location Contact Competition Type
October 13 Blue Fox Farms
Co-Host: Bayview Equestrian
Blue Fox Farms 14801 Old Chocolate Bayou Houston, Texas
14801 Old, Old Chocolate Bayou Rd.
Houston, TX
713-725-2920
Zone 7 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14
Date Host Location Contact Competition Type
October 14 High Knoll
Co-Host: Senator Bell Farm/Graceful Image Farm
Co-Host: The Academy at Stryker Stables
~Entries at Capacity as of 10/4~
High Knoll Equestrian Center, 100 Ten Rod Rd, Rochester, NH 03867
21 Manson Rd
Kittery, ME
207-450-6844
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Daffodil Hill
Co-Host: North Meadow Farm
Daffodil Hill
138 Minortown Rd
Woodbury, CT
203-217-2302
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Blue Fox Farms
Ch-Host: Bayview Equestrian
Blue Fox Farms 14801 Old Chocolate Bayou Houston, Texas
14801 Old, Old Chocolate Bayou Rd.
Houston, TX
713-725-2920
Zone 7 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Maplewood Farm Equestrian Team Maplewood Farm 28 Ball Hill Road Berlin, MA
24 Ball Hill Road
Berlin, MA
617-680-2329
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Grazing Fields Farm
Co-Host: River Wind
Co-Host: Crimson Pointw
Grazing Fields Farm 201 Bournedale Road Buzzards Bay, MA
201 Bournedale Road
Buzzards Bay, MA
508-274-7142
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Full Circle Farm
Full Circle Farm 719 Birch Mountain Road Manchester, CT 06040
688 Birch Mountain Rd
Manchester, CT
860-798-1749
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 14 Stone Gate Stables Equestrian Team
Co-Host: Unbridled Force
Stonefield Stables, 297 Hilltop Road, Coopersburg, Pa 18036
1451 N 40TH ST
ALLENTOWN, PA
610-972-9165
Zone 11 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List