IEA

Dressage Zone D1 - Show Calendar

August 13
Date Host Location Contact Competition Type
August 13, 2023 Nashoba Valley Sliders
Co-Host: Highwater Farm

-Adult Classes Offered-
Willow Brook Farm 462 Willow Brook Road Plainfield, NH 03782 Suzanne Ferris
153 Hollis street
Pepperell, Ma
978-835-0465
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
August 22
Date Host Location Contact Competition Type
August 22, 2023 RGB Equestrian


-Adult Classes Offered-
Hobbit Hollow Farm 3061 West Lake Road Skaneateles, NY Ronald Bartholomew
3061 West Lake Road
Skaneateles, NY
315-209-9186
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 15
Date Host Location Contact Competition Type
September 15, 2023 Las Vegas Blue Ribbon Dressage


-Adult Dressage & Hunt Seat Classes Offered-
Blue Ribbon Equestrian Facility 6325 Guy Avenue Las Vegas, Nevada 89131 Stacie Rivers
2745 EVENING ROCK ST
Las Vegas, NV
702-524-2928
Zone 6 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 24
Date Host Location Contact Competition Type
September 24, 2023 Longacre Stables


-Adult Classes Offered-
Longacre Stables & School of Horsemanship 229 Dike Rd Longview, WA 98632 Donna G Longacre
2290 DIKE RD
LONGVIEW, WASHINGTON
360-577-6201
Zone 6 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 30
Date Host Location Contact Competition Type
September 30, 2023 Steady Strides Equestrian Team
Tykenbay Acres, 319 Old County Road Etna, Maine Tyra Payne
342 Old County Road
Etna, Maine
207-949-1924
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 15
Date Host Location Contact Competition Type
October 15, 2023 Nashoba Valley Sliders
Co-Host: High Water Farm
Co-Host: Infinity Farm

-Adult Classes Offered-
Apple Knoll Farm 25 Forest Lane Millis, MA 02054 Suzanne Ferris
153 Hollis street
Pepperell, Ma
978-835-0465
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 22
Date Host Location Contact Competition Type
October 22, 2023 Dunham Sport Horses

**ENTRIES EXTENDED THROUGH 10/14/23**
-Adult Classes Offered-
Dunham Sport Horses 5334 Allegany Rd Little Valley, NY 14755 Kristen Dunham
5334 Allegany Road
Little Valley , New York
716-229-1349
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 28
Date Host Location Contact Competition Type
October 28, 2023 Spruce Valley Stables/Certainty Sales Spruce Valley Stables 3597 Erieville Road Erieville, NY 13061 Meg Maloney
3597 Erieville Road
Erieville, NY
802-793-0510
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 29
Date Host Location Contact Competition Type
October 29, 2023 Reinwood Equestrian Team 3597 Erieville rd Meghan Maloney
3676 Erieville rd
Erieville, NY
802-793-0510
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 4
Date Host Location Contact Competition Type
November 4, 2023 North Country Horses


-Adult Classes Offered-
North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, NY Amanda Vance
438 Clark Road
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 5
Date Host Location Contact Competition Type
November 5, 2023 Green Acres Equestrians
Co-Host: Patchwood

-Adult Classes Offered-
Green Acres Stables, 174 Drew Rd. Madbury, NH Dawn Dascomb
88 Freeman Hall Rd
Nottingham, NH
603-978-4551
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 9
Date Host Location Contact Competition Type
December 9, 2023 High Point


-Adult Classes Offered-
High Point Riding Academy 3551 Colham Ferry Rd Watkinsville, GA 30677 Alex Thaxton
1051 Saxon Rd
Watkinsville, GA
770-868-6049
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 9, 2023 Stoneleigh-Burnham School
Co-Host: Infinity Equestrian Team
Stoneleigh-Burnham School 574 Bernardston Rd. Greenfield, MA 01301 Mina Payne
574 Bernardston Rd
Greenfield, MA
413-218-1840
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 10
Date Host Location Contact Competition Type
December 10, 2023 High Point


-Adult Classes Offered-
High Point Academy Alex Thaxton
1051 Saxon Rd
Watkinsville, GA
770-868-6049
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 27
Date Host Location Contact Competition Type
December 27, 2023 AM RGB Equestrian Team


-This is an AM/PM show-
-Adult Classes Offered-
Hobbit Hollow Farm 3061 West Lake Road Skaneateles, NY Ronald G Bartholomew
12938 Ira Station Road
Martville, NY
315-209-9186
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 27, 2023 PM North Country Horses


-This is an AM/PM show-
-Offering Adult Classes-
Hobbit Hollow Farm 3061 West Lake Road Skaneateles, NY Ronald G Bartholomew
12938 Ira Station Road
Martville, NY
315-209-9186
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 28
Date Host Location Contact Competition Type
December 28, 2023 Diamond Pine Farm


-Adult Classes Offered-
Hobbit Hollow Farm 3061 West Lake Road Skaneateles, NY Ronald Bartholomew
567 Bryant Ave
Syracuse, 13204
315-209-9186
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 6
Date Host Location Contact Competition Type
January 6, 2024 Green Acres Equestrians


-This is a 2 Day Show-
Green Acres Stables 174 Drew Rd. Madbury, NH Dawn Dascomb
174 Drew Rd
Madbury, NH
603-978-4551
Zone 1 Region 1 Priority
Upper School

Prize List
January 6, 2024 Country Springs Equestrian
Co-Host: Bankshire United

-Adult Classes Offered-
*Note Location Change!*
Five Filly Farm 15205 Ramah Church Rd, Huntersville, NC 28078 Nancy Sterrett
2661 Mt Olive Church Rd
Newton, NC
304-481-5468
Zone 3 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 7
Date Host Location Contact Competition Type
January 7, 2024 Bankshire Equestrian
Co-Host: Country Springs

-Adult Classes Offered-
*Note Location Change!*
Five Filly Farm 15205 Ramah Church Rd, Huntersville, NC 28078 Jenny Ohandly
2231 mancke dr
Rock hill , Sc
980-522-0770
Zone 3 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 7, 2024 Green Acres Equestrians


-Adult Classes Offered-
-This is a 2 Day show-
Green Acres Stables 174 Drew Rd. Madbury, NH Dawn Dascomb
174 Drew Rd
Madbury, NH
603-978-4551
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 7, 2024 Hold Your Horses
Co-Host: Walnut Hill

-Adult Classes Offered-
Hold Your Horses 14560 Walnut Creek Pike Ashville, OH 43103 Arianna Mathias
23935 Buena Vista Rd.
Ashville, OH
740-974-0759
Zone 4 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 13
Date Host Location Contact Competition Type
January 13, 2024 Stoneleigh-Burnham School Stoneleigh-Burnham School 574 Bernardston Rd. Greenfield, MA 01301 Mina Payne
574 Bernardston Rd
Greenfield, MA
413-218-1840
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 28
Date Host Location Contact Competition Type
January 28, 2024 Summer Hill Farms


-Adult Classes Offered-
Valhalla Show Stables 3555 Sauls Road Aubrey, Texas 76227 Melissa Foster
2114 McDaniel Drive
Carrollton, AL
214-436-0842
Zone 5 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 17
Date Host Location Contact Competition Type
February 17, 2024 Zone 1 Finals Stoneleigh-Burnham School 574 Bernardston Road Greenfield, MA 01301 Suzanne Ferris
153 Hollis street
Pepperell, MA
978-835-0465
Zone 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 18
Date Host Location Contact Competition Type
February 18, 2024 Zone 1 Finals Stoneleigh-Burnham School 574 Bernardston Road Greenfield, MA 01301 Suzanne Ferris
153 Hollis street
Pepperell, MA
978-835-0465
Zone 1 Only
Upper & Middle School

Prize List