Dressage Zone 1 Administrator


111 Belleview Street
Saint Clairsville, OH 43950
P: 814-207-2603

Membership Application

Apply online now


2020 Dressage Finals

May 9 – 10, 2020

Albion College
Albion, Michigan

Split Guidelines

Download Dressage Split Guidelines


The IEA Dressage Pilot Program, in it’s third year, is available to riders in grades 6 – 12 who have a minimum of one year of riding experience. Riders will compete on teams in both dressage test classes as well as dressage seat equitation classes.

If you are interested in starting a team, or finding a team in your area, please contact IEA membership Marketing Coordinator, or by calling 1-877-RIDE-IEA x203

Download Dressage Finale Results


Dressage Teams


Show Calendar

November 16
Date Host Location Contact Competition Type
November 16 Silent Knight

****INTRO CLASSES OFFERED****
***ENTRIES EXTENDED TO 11/8/19***
Silent Knight Stables 4574 Masch Branch Road Krum, Texas 76249
4574 Masch Branch Rd
Krum, TX
940-367-9948
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 16 Linden Hall
Co Host: Hidden Creek
Linden Hall School for Girls 212 East Main Street Lititz, PA 17543
508 Martin Ave
Mount Joy, PA
440-864-6253
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 16 Horse Amour

****INTRO CLASSES OFFERED****
Horse Amour 804 Eaton Hill East Castleton, State
786 Eaton Hl E
Castleton, Vermont
802-683-0565
Zone 1 Region 1 Priority

Prize List
November 17
Date Host Location Contact Competition Type
November 17 Spruce Valley Stables

****INTRO CLASSES OFFERED****
Spruce Valley Stables 3597 Erieville Road Erieville, New York 13061
3597 Erieville Road
Erieville, NY
315-952-6599
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 17 Silent Knight

****INTRO CLASSES OFFERED****
***ENTRIES EXTENDED TO 11/8/19***
Silent Knight Stables 4574 Masch Branch Road Krum, Texas 76249
4574 Masch Branch Rd
Krum, TX
940-367-9948
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 17 Linden Hall Linden Hall School for Girls 212 East Main Street Lititz, PA 17543
508 Martin Ave
Mount Joy, PA
440-864-6253
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 17 Horse Amour

****INTRO CLASSES OFFERED****
Horse Amour 804 Eaton Hill East Castleton, State
786 Eaton Hl E
Castleton, Vermont
802-683-0565
Zone 1 Region 1 Priority

Prize List
November 23
Date Host Location Contact Competition Type
November 23 Marciak/Caustelot Equestrian Team
Meredith Manor 147 Saddle Lane Waverly, WV 26184
147 saddle lane
waverly, PA
724-554-5504
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 1
Date Host Location Contact Competition Type
December 1 Duzan Equestrian Team

*****INTRO CLASSES OFFERED*****
**OFFICIAL CHANGE Samantha Keeran WILL NOW ACT AS SECRETARY**
Duzan Riding Academy 14191 State Road Ostrander, Ohio
14191 State Road
Ostrander, OH
614-271-2732
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7
Date Host Location Contact Competition Type
December 7 PM RCR Farms CARA
25416 S. 154 Th St.
Gilbert, AZ
602-882-5790
Zone 8 Region 4 Only
Upper School
December 7 AM Scottsdale Equestrian Central AZ Riding Academy, 41656 N Rattlesnake Rd San Tan Valley, AZ
35644 N 11th Ave
Phoenix, AZ
602-363-5041
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 8
Date Host Location Contact Competition Type
December 8 AM Cedar Lodge Equestrian Team

****INTRO CLASSES OFFERED****
Cedar Lodge
47000 52nd St.
Lawrence, Michigan
269-539-0140
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School
December 8 PM Cedar Lodge Equestrian Team

****INTRO CLASSES OFFERED****
Cedar Lodge
47000 52ND ST.
Lawrence, MI
269-539-0140
Zone 1 Region 5
Upper & Middle School
December 14
Date Host Location Contact Competition Type
December 14 AM Creidmount Saddle Club
Creidmount Saddle Club
9375 Sunrise rd
Blaine, WA
360-790-0673
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School
December 14 PM Creidmount Saddle Club - PM Show
Creidmount Saddle Club
9375 Sunrise rd
Blaine, WA
360-790-0673
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School
December 14 High Point
High Point Farm
1051 Saxon Rd
Watkinsville, GA
770-868-6049
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School
December 15
Date Host Location Contact Competition Type
December 15 High Point
High Point Farm
1051 Saxon Rd
Watkinsville, GA
770-868-6049
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School
January 4
Date Host Location Contact Competition Type
January 4 The Stables at Frederica


****INTRO CLASSES OFFERED****
The Stables at Frederica
150 Frederica Stables Drive
St. Simon Island, GA
912-434-4760
Zone 4 Region 4 Only
January 4 West Licking District
Co-Host: Duzan
Stonegate Farm
459 middleground rd sw
pataskala, ohio
614-989-5717
Zone 1 Region 5 Priority
January 4 BSVA Sliders Birchtown Stables Jacqueline Hunter
1620 SR 367
Laceyville, PA
570-250-6814
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School
January 5
Date Host Location Contact Competition Type
January 5 The Stables at Frederica

****INTRO CLASSES OFFERED****
The Stables at Frederica
150 Frederica Stables Drive
St. Simon Island, GA
912-434-4760
Zone 1 Region 4 Only
January 5 BSVA Sliders Birchtown Stables Jacqueline Hunter
1620 SR 367
Laceyville, PA
570-250-6814
Zone 1 Region 2 Priority
January 11
Date Host Location Contact Competition Type
January 11 Grier School
Co Host: Mystic Meadows
Grier School Stables
2522 Grier School Rd.
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
January 11 Scottsdale Equestrian Baughman Ranch
35644 N 11th Ave
Phoenix, AZ
602-363-5041
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School
January 12
Date Host Location Contact Competition Type
January 12 Grier School
Co Host: Mystic Meadows
Grier School Stables
2522 Grier School Rd.
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 11 Region 4 Priority
Upper & Middle School
January 18
Date Host Location Contact Competition Type
January 18 AM Skye Valley Training
Kismet Farms
2938 Carlingford Ln
Vallejo, CA
510-502-2399
Zone 1 Region 10 Priority
Middle School
January 18 PM Skye Valley Training
Kismet Farms
2938 Carlingford Lane
Vallejo , CA
510-502-2399
Zone 1 Region 10 Priority
Middle School
February 15
Date Host Location Contact Competition Type
February 15 Grier School Grier School Stables
2522 Grier School Rd.
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 1 Region 11 Priority
February 16
Date Host Location Contact Competition Type
February 16 Grier School Birmingham
2522 Grier School Rd.
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School
March 21
Date Host Location Contact Competition Type
March 21 Dressage Region 3 and 4 Region Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
Idlewild Equestrian Center
683 Arrendale Road
Dahlonega, Georgia
404-245-6688
Zone 1 Region 3 Only
March 22
Date Host Location Contact Competition Type
March 22 Dressage Region 3 and 4 Region Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
Idlewild Equestrian Center
683 Arrendale Road
Dahlonega, Georgia
404-245-6688
Region 3 Only
March 28
Date Host Location Contact Competition Type
March 28 Dressage Region 11A and 11B Region Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
Delaware Valley University
2522 Grier School Rd.
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School
March 29
Date Host Location Contact Competition Type
March 29 Dressage Region 11A and 11B Region Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
Delaware Valley University
2522 Grier School Rd.
Birmingham, PA
484-947-3240
Zone 1 Region 11 Only
Upper & Middle School
April 4
Date Host Location Contact Competition Type
April 4 Dressage Region 1, 2A and 2B Region Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW****
Birchtown Stables
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School
April 4 Dressage Region 5A & B Regional Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
University Of Findlay
50403 Cindy Drive
Saint Clairsville, OH
814-207-2603
Zone 1 Region 5 Only
April 4 Dressage Regions 7, 8, 9 & 10 Region Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
Texas Rose Horse Park
50403 Cindy Drive
Saint Clairsville, OH
814-207-2603
Zone 1 Region 7 Only
April 5
Date Host Location Contact Competition Type
April 5 Dressage Region 1, 2A and 2B Region Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
Birchtown Stables
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 1 Only
Upper & Middle School
April 5 Dressage Region 5A & 5B

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
University Of Findlay
50403 Cindy Drive
Saint Clairsville, OH
814-207-2603
Zone 1 Region 5 Only
Upper & Middle School
April 5 Dressage Regions 7, 8, 9 & 10 Region Finals

***THIS IS A TWO DAY SHOW***
Texas Rose Horse Park
50403 Cindy Drive
Saint Clairsville, OH
814-207-2603
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School
May 9
Date Host Location Contact Competition Type
May 9 Dressage National Finals

*This is a Two Day Show*
Albion University
50403 CINDY Drive
Sait Clairsville , OH
814-207-2603
Only
Upper & Middle School
May 10
Date Host Location Contact Competition Type
May 10 Dressage National Finals

*This is a Two Day Show*
Albion University
50403 CINDY Drive
Sait Clairsville , OH
814-207-2603
Only
Upper & Middle School

September 22
Date Host Location Contact Competition Type
September 22 Epiphany Dressage
Co-Host: Three Rivers
Epiphany Farm, LLC, 683 Arrendale Road, Dahlonega, GA 30533
683 Arrendale Road
Dahlonega, GA
404-245-6688
Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 28
Date Host Location Contact Competition Type
September 28 RGB/NCH Equestrian

****THIS SHOW OFFERS INTRO CLASSES****

****NOW OPEN TO ALL REGIONS****
Hobbit Hollow Farm 3061 West Lake Road Skaneateles, NY
12938 IRA STATION RD
MARTVILLE, NY
315-209-9186
Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 29
Date Host Location Contact Competition Type
September 29 Reinwood
Co-Host: RGB/NCH Equestrian

****THIS SHOW OFFERS INTRO CLASSES****

****OPEN TO ALL REGIONS****
Hobbit Hollow Farm 3061 West Lake Road Skaneateles, NY
12938 IRA STATION RD
MARTVILLE, NY
315-209-9186
Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 26
Date Host Location Contact Competition Type
October 26 Bay View Equestrian Team

****INTRO CLASSES OFFERED****
Bay View Riding Academy 8217 Ooltewah Georgetown Rd Ooltewah, TN 37363
410 Apache Trail NW
Cleveland, TN
423-641-6232
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 27
Date Host Location Contact Competition Type
October 27 Bay View Equestrian Team

****INTRO CLASSES OFFERED****

******SHOW CANCELLED*******
Bay View Riding Academy 8217 Ooltewah Georgetown Rd, Ooltewah, TN 37363
410 Apache Trail NW
Cleveland, TN
423-641-6232
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2
Date Host Location Contact Competition Type
November 2 North Country Horses

****INTRO CLASSES OFFERED****
North Country Horses 438 Clark Rd Gansevoort, NY
438 Clark Rd
Gansevoort, NY
518-441-5959
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9
Date Host Location Contact Competition Type
November 9 AM Fox Run Equestrian

****INTRO CLASSES OFFERED****
Fox Run Stables 7700 W 750 N Shipshewana, IN 46565
8890 Macywood
Richland , MI
269-625-5809
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9 PM Fox Run Equestrian

*****OFFICIALS CHANGE- "Clara Etzel, L, Willis, MI" WILL NOW BE JUDGING*****
Fox Run Stables 7700 W 750 N Shipshewana, IN 46565
8890 Macywood
Richland , MI
269-625-5809
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List