February 6
Date Host Location Contact Competition Type
February 6 Mid Coast Maine Equestrian Team Stonewall Stables
237 West Neck Rd
Nobleboro, ME 04555
207-624-2814
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 7
Date Host Location Contact Competition Type
February 7 Fox Crossing Equestrian
Co-Host: Blythewood
Fox Crossing Equestrian
210 South Street
Morris, CT 06763
860-459-4523
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 7 Southeastern Connecticut
Co-Host: Rivendell
Co-Host: Sweetwater Farm

**As of 1/20 there are still 35 spots available. Please contact the show host!**
Mystic Valley Hunt Club, Inc. Gales Ferry, CT 06335
645 Long Cove Rd
Gales Ferry, CT 06335
860-460-8586
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 7 Volo Farm Equestrian Team Volo Farm, Inc.
84 Power Rd
Westford, MA 01886
603-686-4021
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 27
Date Host Location Contact Competition Type
February 27 Region 7 and 12 Semi Finals

***Show to be held on 2/27***
Stoneleigh-Burnham, Greenfield MA
Jennifer Wilda
MHC Equestrian Center
50 College St
South Hadley, MA 01075
413-695-0308
Zone 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 27 Region 8 and 9 Semi Finals


**Show to be held on 2/27**
Mystic Valley Hunt Club, Inc. Gales Ferry, CT 06335
645 Long Cove Rd
Gales Ferry, CT 06335
860-460-8586
Zone 1 Only
Upper & Middle School
February 27 Region 10 and 11 Semi Finals

**Show to be held on 2/27 only**
Oak Meadow Farm 309 Scantic Rd East Windsor, CT
14 Cedar Ridge Rd
East Granby, CT 06026
860-490-0761
Zone 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 27 Region 5 and 6 Semi Finals

**Show to be held on 2/27**
Saddle Rowe Farm, Medway MA
160 Grove Street
Wellesley, MA 02482
203-641-3519
Zone 1
Upper & Middle School

Prize List
February 28
Date Host Location Contact Competition Type
February 28 Region 1 and 2 Semi Finals

**Show to be held on Sunday 2/28 Only**
Atkinson Riding Academy, 57 Meditation Ln, Atkinson NH, 03811
P.O. Box 1032
Rye, NH 03870
781-389-4850
Zone 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 28 Region 3 & 4 Semi Finals

***Show to be held on 2/28***
Volo Farm, 84 Powers Rd, Westford MA
999 Concord Road
Sudbury, MA 01776
508-259-0901
Zone 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 25
Date Host Location Contact Competition Type
March 25 Zone 1 Hunt Seat Finals

***Show to be held on Friday, March 25, and Saturday, March 26th**
Mount Holyoke College
28 North Grand Street
West Suffield, CT 06093
860-800-3175
Zone 1 Only
Upper & Middle School

Prize List

September 12
Date Host Location Contact Competition Type
September 12 West Licking District Equestrian Team The Paddock Stables
459 Middleground RD SW
Pataskala, OH 43062
614-989-5717
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 13
Date Host Location Contact Competition Type
September 13 West Licking Equestrian Team The Paddock Stables
459 Middleground Rd SW
Pataskala, OH 43062
614-989-5717
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 13 Over the Oxer Equestrian
Co-Host: Senator Bell Farm
Co-Host: Ridgeway
Garland Stables, Rye NH
248 Lowell Street
Wakefield, MA 01880
781-526-6604
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 13 White Horse Hill
Co-Host: Muddy Brook
Co-Host: Holland's Hope
White Horse Hill, 111 Swamp Rd, Richmond, MA
111 Swamp Rd, Richmond, MA
413-822-7104
Zone 1 Region 12 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 19
Date Host Location Contact Competition Type
September 19 River Wind Farm Equestrian Team River Wind Farm
49 Cross Street
Pembroke, MA 02359
781-588-6853
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 19 Heritage Farm
Co-Host: Williston-Fuller
Co-Host: Bonnie Lea Farm
Heritage Farm, 30 Florence Rd, Easthampton, MA 01027
30 Florence Rd
Easthampton, MA 01027
413-588-7481
Zone 1 Region 12 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 20
Date Host Location Contact Competition Type
September 20 Emerald City Equestrian Team Affinity Farm, Skaneateles, NY
2500 Tucker Road
New Woodstock, NY 13122
802-793-0510
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 20 Twisdenwood farm 240 Andover Street,Georgetown,Ma 01833
28 Uptack Rd
Groveland, MA 01834
508-395-1187
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 26
Date Host Location Contact Competition Type
September 26 Willow Way Equestrian Team
Co-Host: West Licking District
Willow Way Stables
6885 Cedar Brook Glen
New Albany, OH 43054
614-206-5452
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 26 Ethel Walker School 230 Bushy Hill Rd Simsbury, CT 06070
230 Bushy Hill Rd
Simsbury, CT 06070
860-227-4336
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 27
Date Host Location Contact Competition Type
September 27 Hunter Ridge Hunter Ridge, 40 Collins Rd Ashaway RI
458 Klondike Rd
Charlestown, RI 02813
401-359-5344
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 27 Willow Way Equestrian Team
Co-Host: West Licking District
Willow Way Stables
6885 Cedar Brook Glen
New Albany, OH 43054
614-206-5452
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 27 Vantage Point Farm Vantage Point Farm
594 Central Tpk
Sutton, MA 01590
508-865-1015
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 3
Date Host Location Contact Competition Type
October 3 Wachusett Equestrian Team
Co-Host: Four Winds Farm

***Entry Closing Date Extended to Thursday, 10/1!***
Holiday Acres Equestrian Center Rutland MA
1103 W. Boylston St.
worcester, MA 01606
508-887-1744
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 3 North Country Horses IEA Team

*Zone 2 Region 11 Priority; then
rest of Zone 2; then other zones*
ENTRY CLOSING DATE EXTENDED! Entries will close 9/28
438 Clark Rd Gansevoort, NY 12831
438 Clark Rd
Gansevoort, NY 12831
518-441-5959
Zone 2 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 4
Date Host Location Contact Competition Type
October 4 Ridgetop Equestrian
Co-Host: Summer Hill
Ridgetop Farm, 734 Adams Street Holliston MA 01746
734 Adams Street
Holliston, MA 01846
617-967-4657
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 4 Maplewood Equestrian Team Maplewood Farm
28 Ball Hill Rd
Berlin, MA 01503
617-680-2329
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 4 Mount Holyoke
Co-Host: Muddy Brook Farm
Co-Host: Fox Meadow
Mount Holyoke
430 Rock Valley Road
Holyoke, MA 01040
413-695-0308
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 10
Date Host Location Contact Competition Type
October 10 UMass Stockbridge
Co-Host: Fox Meadow
UMass Hadley Equine Center 111 North Maple St Hadley MA 01035
111 North Maple St
Hadley , MA 01035
781-603-4521
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 10 Integrity Equestrian Team
Co-Host: Woodgate Farm
Co-Host: Liberty Hill
650 Manning St Jefferson, MA 01522
21 High Ridge Rd
Holden, MA 01520
508-410-5001
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 10 ABF Equine, LLC
Co-Host: Loomis Chaffee
Co-Host: Hidden Brook
ABF Equine Judd Road Coventry CT
47 Waterman Road
Coventry, CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 10 Myopia Stables Equestrian Team Myopia Stables
435 Bay Road
Hamilton, MA 01982
978-407-1033
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 11
Date Host Location Contact Competition Type
October 11 Silverstone Stables


****Entries extended until 10/7*****
Silverstone Stables, 60 Water St Rehoboth, 02769
19 althea st
Raynham, MA 02767
774-406-6772
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 11 Sunday Morning Stables

*Zone 2 Region 6 Priority, then rest of Zone 2 & All of Zone 1*
Hidden Pond Stables; 20 North St., Manorville, NY 11949
76 Rocky Point Landing Rd.
Rocky Point, NY 11778
516-848-9990
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 12
Date Host Location Contact Competition Type
October 12 Red Acre
Co-Host: Woodgate
Co-Host: Bancroft-Liberty
Red Acre Farm Stow, MA
PO Box 67
Stow, MA 01775
978-490-4243
Zone 1 Region 4 Priority
Upper School

Prize List
October 17
Date Host Location Contact Competition Type
October 17 Hillside Meadows
Co-Host: Maple Grove
Hillside Meadows Equestrian Center
707 High St
Cumberland, RI 02864
508-243-8044
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 17 Cranberry Equestrian
Co-Host: Dorbill
Co-Host: Woodsong
Reunion Farm
271 Main Street
Plympton, MA 02367
781-910-2636
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 17 Ardmore Equestrian Stonegate Farm
1378 Way RD
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 3 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 17 Shallowbrook
Co-Host: Valkyrie
Co-Host: Oak Meadow
Shallowbrook Eqestrain Center
247 Hall Hill Road
Somers, CT 06071
860-655-2430
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18
Date Host Location Contact Competition Type
October 18 Lanes End farm 45 Putnam Lane Danvers MA
11022 Ambassador drive
Westborough, MA 01581
781-910-5838
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18 Full Circle Farm
Co-Host: North Central CT
Full Circle Farm
211 Gehring Rd
Tolland, CT 06084
860-871-2158
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18 Cranberry Equestrian Team
Co-Host: Nora Harris Equestrian
Co-Host: Windswept
Reunion Farm, Plympton, MA
131 Pleasant Street
Plympton, MA 02367
781-258-0875
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18 Ardmore Equestrian Stonegate Farm
1378 Way RD
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 3 Region 6
Upper & Middle School

Prize List
October 18 Daffodil Hill
Co-Host: Salko
Co-Host: Cavalier
Daffodil Hill
138 Minortown Rd.
Woodbury, CT 06798
203-217-2302
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 24
Date Host Location Contact Competition Type
October 24 Oak hill
Co-Host: Furnace Brook
Co-Host: Friendship Field
Furnace Brook Farm, 158 Appleton RD, New Ipswich, NH 03071
PO Box 170
New Ipswich, NH 03071
603-731-4294
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 24 Windcrest Farm
Co-Host: Ansala
Co-Host: Woodstock

Entries extended until 10/20
Windcrest Farm
136 Hollister St
Manchester, CT 06042
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25
Date Host Location Contact Competition Type
October 25 Cornerstone Farm
Co-Host: Whishmaker
Co-Host: Senator Bell



***Limited Entries extended to Saturday 10/24 at noon until classes fill to capacity***
32 Amesbury Line Rd, Haverhill MA 01830
28 Uptack Rd
Groveland, MA 01834
508-395-1187
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25 Phoenix Rising Equestrian Team
Co-Host: Enshanting Allie
Co-Host: Faith Hill
Phoenix Rising Horse Farm
260 Pound Hill Rd.
N.Smithfield, RI 02896
401-345-2100
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25 North Gate Equestrian Team
Co-Host: A Touch of Majic Equestrian Team
North Gate Farm
999 Concord Road
Sudbury, MA 01776
508-259-0901
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25 Gardnertown Farm
Co-Host: Mirabella Stables

*Zone 2 Region 5 Priority, then Rest of Zone 2*

10/23/15 ANNOUNCEMENT: New Judge; Chris Dwyer; USEF "r"*
Gardnertown Farm
822 Gardnertown Farms Rd
Newburgh, NY 12550
914-841-1610
Zone 2 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 31
Date Host Location Contact Competition Type
October 31 August Farm 179 highland street Holliston Ma
144 Clinton street
Hopkinton, MA 01748
508-641-2706
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 31 Stoneleigh-Burnham
Co-Host: Steeple Ridge
574 Bernardston Rd Greenfield MA
574 Bernardston Rd.
Greenfield, MA 01301
413-773-8333
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 31 Ethel Walker School 230 Bushy Hill Rd Simsbury, CT 06070
230 Bushy Hill Rd
Simsbury, CT 06070
860-227-4336
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1
Date Host Location Contact Competition Type
November 1 York Equestrian Team
Co-Host: Hidden Pond
Co-Host: Ridgeway
Greystone Stables, Berwick, Maine
248 Lowell Street, Wakefield MA, 01880
207-332-3115
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1 Hunters Run Stables
Co-Host: Ansala Farm
Co-Host: North Central Connecticut
78 Hunter Lane Glastonbury CT 06033
78 Hunter Lane
Glastonbury, CT 06033
860-205-1226
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1 Holly Hill
Co-Host: Woodsong
Co-Host: Sandy Point


**Entries extended to the rest of Zone 1 as of 10/27***
Please contact the secretary for more information.
Holly Hill Farm 240 Flint St Marstons Mills, MA
999 Concord Rd
Sudbury, MA 01776
1-508-259-0901
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1 Concord Equestrian Team Verrill Farm Stable Concord, MA
24 Forest Rd.
Acton, MA 01720
978-808-0839
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1 Flying Change PHP

*Zone 2 Region 2 Priority, Then Rest of Zone 2 & Zone 3!*
*CLOSING DATE EXTENDED TO FRIDAY, 10/30/15!*
*CLOSING DATE EXTENDED TO 10/30!*
Flying Change PHP
90 Percheron Drive
York, PA 17406
717-487-8947
Zone 2 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 7
Date Host Location Contact Competition Type
November 7 Hopkins-Biscuit Hill Team
Co-Host: Bonnie Lea Farm
Biscuit Hill Farm, 55 Shelburne Center Road, Shelburne, MA 01370
44 Montague Road
Shutesbury, MA 01072
413-325-5200
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 7 Wachusett Equestrian Team
Co-Host: Four Winds Farm
Holiday Acres Equestrian Center, Rutland MA
1103 W. Boylston St.
worcester, MA 01606
508-887-1744
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 7 Culver Academies
Co-Host: TEEM Allstars
Co-Host: Maple Ridge
Culver Academies
1300 Academy Rd
Culver, IN 46511
540-905-5794
Zone 5 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 7 Brookside Equestrian Team Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 7 Dana Hall School
Co-Host: Clarion Farm
Dana Hall School
160 Grove Street
Wellesley, MA 02482
203-641-3519
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 7 ABF Equine, LLC
Co-Host: Loomis Chaffee
Co-Host: Hidden Brook
ABF Equine Judd Road Coventry CT
47 Waterman Road
Lebanon, CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8
Date Host Location Contact Competition Type
November 8 Evenstride
Co-Host: Maple Grove
Evenstride
26 Orchard St
Byfield, MA 01922
978-821-1411
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Fairway Farms
Co-Host: Ironwood
Co-Host: Whistler Ridge

*Entries open through 11/5/15!*
Fairway Farms
4333 St. Rt 26
Vernon, NY 13476
315-832-8749
Zone 2 Region 11 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Grazing Fields
Co-Host: Windswept Farm
Grazing Fields Farm, 201 Bournedale Road, Buzzards Bay, MA
201 Bournedale Road
Buzzards Bay, MA 02532
508-685-9257
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8 End of Hunt
Co-Host: East Catholic
End of Hunt
955 Russell Ave
Suffield, CT 06078
860-668-1656
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Phoenix Rising Equestrian Team
Co-Host: Enshanting Allie
Phoenix Rising Horse Farm
260 Pound Hill Rd.
N. Smithfield, RI 02896
401-345-2100
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Culver Academies Culver Academies
1300 Academy Rd
Culver, OH 46511
540-905-5794
Zone 5 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Hunter's Court Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Bepre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Folly Farm
Co-Host: Spring Meadow Farm and Cavalier Farm
Folly Farm
73 Hartford Rd
Simsbury, CT 06070
860-869-3558
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11
Date Host Location Contact Competition Type
November 11 Red Acre
Co-Host: Woodgate
Co-Host: Bancroft-Liberty
Red Acre Farm Stow, MA
PO Box 67
stow, MA 01775
978-490-4243
Zone 1 Region 4 Priority
Middle School

Prize List
November 14
Date Host Location Contact Competition Type
November 14 Avon Valley Show Stables
Co-Host: Miss Porter's School
Avon Valley Show Stables
595 Waterville Rd
Avon, CT 06001
860-677-5260
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School
November 14 Century Mill Equestrian Team Century Mill Stables 185 Century Mill Road Bolton, MA 01740
191 South Bolton Road
Bolton, MA 01740
978-779-2934
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14 Saddle Rowe
Co-Host: Four Star
Saddle Rowe, Medway MA
73 Oakland St
Medway, MA 02053
508-533-7108
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14 Spring Tide Farm
Co-Host: Nashoba
Spring Tide Farm, Boxford, Ma
283 Main St
Boxford, MA 01921
978-317-1826
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 14 Stoneleigh-Burnham
Co-Host: Steeple Ridge
Co-Host: Bellweather
574 Bernardston Rd Greenfield MA
574 Bernardston rd
Greenfield, MA 01301
413-773-8333
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 15
Date Host Location Contact Competition Type
November 15 Full Circle Farm
Co-Host: North Central CT
Full Circle Farm
211 Gehring Rd
Tolland, CT 06084
860-871-2158
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 15 Fox Crossing Equestrian Fox Crossing Equestrian
210 South Street
Morris, CT 06763
860-459-4523
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 15 North Gate Equestrian Team North Gate Farm
999 Concord Road
Sudbury, MA 01776
508-259-0901
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 21
Date Host Location Contact Competition Type
November 21 Shallowbrook
Co-Host: Valkyrie

247 hall hill road
somers, CT 06071
203-470-3418
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 21 Seery Hill
Co-Host: Furnace Brook
Co-Host: Friendship Field
Furnace Brook Farm
PO Box 170
New Ipswich, NH 03071
603-731-4294
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22
Date Host Location Contact Competition Type
November 22 Hunter Ridge
Co-Host: Smithbridge Stables

458 Klondike Rd
Charlestown, RI 02813
401-359-5344
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22 TerryAllen Farms
Co-Host: Spring Meadow farms
TerryAllen Farms
188 Allen St
Terryville , CT 06786
860-585-9018
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22 Pickwick-Clayhill
Co-Host: John Champe High School
Co-Host: Middleburg
CLAY HILL STABLES
9911 Old Ardwick-Ardmore Road
Springdale, MD 20774
301-773-0444
Zone 3 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 28
Date Host Location Contact Competition Type
November 28 ABF Equine, LLC
Co-Host: Hidden Brook
Co-Host: Seven J's
ABF Equine Judd Road Coventry, CT
47 Waterman Road
Lebanon, CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 5
Date Host Location Contact Competition Type
December 5 Fairy Tale Farm Stonegate Farm
1378 Way RD
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 5 MidCoast Maine Equestrian Team Stonewall Stables, 237 West Neck Rd Nobleboro, ME 04555
Email entries to Aliza Fink
abfnk89@gmail.com
Mail hard copies with team checks to
79 Alder St Unit 1
Waltham, MA 02453
Call 207-624-2814 for info
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 5 Century Manor Farm Century Manor Farm
13958 Sawteeth Way
Centreville, VA 20121
571-217-7103
Zone 3 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 5 Century Mill Equestrian Team
Co-Host: Nashoba Valley
Century Mill Stables 185 Century Mill Road Bolton MA 01740
191 S Bolton Road
Bolton, MA 01740
978-779-2934
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 5 Windcrest Farm Windcrest Farm
136 Hollister St
Manchester, CT 06042
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 6
Date Host Location Contact Competition Type
December 6 Grier School
Co-Host: In The Irons
Co-Host: Stoney Creek Stables

Zone 2 Regions 1 & 2 Priority, then rest of PA regions
Grier School
2522 Grier School Rd
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 6 Miss Porter's School
Co-Host: DeCarli

***12/3 Update! Entries have been extended to 3PM on 12/4, Entries are now open to Zone 2***
Avon Valley Show Stables
14 Cedar Ridge Rd
East Granby, CT 06026
860-677-5260
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 6 Far and Away Stonegate Farm
1378 Way RD
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 6 Willow Brook Farm RI
Co-Host: Twin Willows Stable

**Entries extended until 11/28 and open to all Zones!**
Ballards Farm
1098 Great Road
Lincoln , RI 02865
401-935-7775
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 6 Rising Star Equestrian Team Rising Star Equestrian Center
149 Summer Street
Medway, MA 02053
508-533-8551
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 6 Volo Farm Equestrian Team
Cohosted by Lindstedt Show Stables

Entries open to Z1 Region 3 from 11/1-11/7

Entries open to Z1 Region 1 from 11/8-11/14

Entries open to rest of Zone 1 from 11/15-11/28
Volo Farm, Inc.
84 Power Rd
Westford, MA 01886
603-686-4021
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 12
Date Host Location Contact Competition Type
December 12 East Texans Texas Rose Horse Park
14078 State Hwy 110 N
Tyler, TX 75704
817-683-8284
Zone 7 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 12 Silverstone Stables

Location:

60 Water Street
Rehoboth, MA 02769
Silverstone Stables
19 Althea St
Raynham, MA 02767
774-406-6772
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 12 Shallowbrook
Co-Host: Oak Meadow
Co-Host: East Catholic
Shallowbrook Eqestrain Center
247 Hall Hill Road
Somers, CT 06071
203-470-3418
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 12 Foxcreek
December 12-13th 1 show over two days

Entries reopening Thursday 12/10 and closing 12/11 or when classes fill to capacity.
Stonegate Farm
1378 Way RD
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 12 Southeastern Connecticut
Co-Host: Rivendell
Co-Host: Bit By Bit
Mystic Valley Hunt Club, Inc. Gales Ferry, CT 06335
645 Long Cove Rd
Gales Ferry, CT 06335
860-460-8586
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13
Date Host Location Contact Competition Type
December 13 East Texans Texas Rose Horse Park
14078 State Hwy 110 N
Tyler, TX 75704
817-683-8284
Zone 7 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 Fox Crossing Equestrian
Co-Host: Salko Farms
Fox Crossing Equestrian
210 South Street
Morris, CT 06763
860-459-4523
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 Southeastern Connecticut
Co-Host: Movado Farm
Co-Host: Sweetwater Farm
Mystic Valley Hunt Club, Inc. Gales Ferry, CT 06335
645 Long Cove Rd
Gales Ferry, CT 06335
860-460-8586
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 Mount Holyoke
Co-Host: Muddy Brook Farm
Co-Host: Williston Fuller IEA
Mount Holyoke
50 College Street
South Hadley, MA 01075
413-538-3234
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 2
Date Host Location Contact Competition Type
January 2 ABF Equine, LLC
Co-Host: Hidden Brook
Co-Host: Seven J's
ABF Equine Judd Road Coventry CT
47 Waterman Road
Lebanon, CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 3
Date Host Location Contact Competition Type
January 3 Hunter Ridge
Co-Host: Smithbridge Stables
Hunter Ridge, 40 Collins Rd Ashaway RI
40 Collins Rd
Ashaway, RI 02804
401-359-5344
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 4
Date Host Location Contact Competition Type
January 4 Please join us for the first annual Zone 1 Steward's School, brought to you by the Zone 1 Educational Committee.

Please see attached flyer for more info
The Dana Hall School Karen Stives '68 Equestrian Center 160 Grove Street Rear Wellesley, MA 02482
28 North Grand Street
West Suffield, CT 06093
860-800-3175
Zone 1 Region 1 Priority
Upper School

Prize List
January 9
Date Host Location Contact Competition Type
January 9 Wisteria Farm
Co-Host: Chastain
Wisteria Farm
3055 spring hill dr.
Monroe, GA 30656
781-249-8717
Zone 4 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 9 Duzan Riding Academy Stonegate Farm
1378 Way RD
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 9 Windcrest Farm
Co-Host: Ansala
Windcrest Farm
136 HOLLISTER ST
MANCHESTER, CT 06042
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 9 Dana Hall School
Co-Host: Clarion Farm
Dana Hall School
160 Grove Street
Wellesley, MA 02482
781-589-0467
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 10
Date Host Location Contact Competition Type
January 10 Mid Ohio Valley Equestrian Team
Co-Host: Fairy Tale Farm
Stonegate Farm
1378 Way RD
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 10 Shallowbrook

Entries are closed
Shallowbrook Equestrian Center
247 Hall Hill Road
Somers, CT 06071
203-470-3418
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 10 Wisteria
Co-Host: Chastain
Wisteria Farm
3055 Spring Hill Dr.
Monroe, GA 30656
781-249-8717
Zone 4 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 10 Southeastern Connecticut
Co-Host: Bit By Bit
Co-Host: Movado Farms


***Show is officially closed for entries***
Mystic Valley Hunt Club, Inc. Gales Ferry, CT 06335
645 Long Cove Rd
Gales Ferry, CT 06335
860-460-8586
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 10 Folly Farm
73 Hartford Rd
Simsbury, CT 06070
860-869-3558
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 17
Date Host Location Contact Competition Type
January 17 TerryAllen Farms
188 Allen St
Terryville, CT 06786
860-585-9018
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 17 Willow Brook Holliston Equestrian

**Now open to the rest of Zone 1 and Zone 2 as of 12/18/15. Entries close 1/4/16**
1070 Washington St. Holliston, Ma
6 Blaine st.
Hudson, MA 01749
774-487-7485
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 23
Date Host Location Contact Competition Type
January 23 Skypoint Stonegate Farm
1378 Way RD
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 24
Date Host Location Contact Competition Type
January 24 Double Deuce Stonegate Farm
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 30
Date Host Location Contact Competition Type
January 30 Willowbrooke Farm Willowbrooke Farm 7461 Brookville Rd Plymouth MI
7461 Brookvillle Rd
Plymouth, MI 48170
734-417-2866
Zone 5 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 30 Windcrest Farm
Co-Host: Ansala

136 HOLLISTER ST
MANCHESTER, CT 06042
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 31
Date Host Location Contact Competition Type
January 31 Willowbrooke Farm Willowbrooke Farm 7461 Brookville Rd Plymouth MI
7461 Brookvillle Rd
Plymouth, MI 48170
737-417-2866
Zone 5 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List